Czerpanie korzyści z odnawialnych źródeł energii jest coraz popularniejsze. Rozwój fotowoltaiki przyczynił się do popularności kolektorów słonecznych. Od jakiegoś czasu możliwe jest dostanie dofinansowania na panele słoneczne i wiele osób z tego korzysta. Państwo, jak i Unia Europejska wspiera inwestycje w ekologiczne rozwiązania pobierania energii.
Co to jest ta fotowoltaika?
Fotowoltaika jest nauką zajmującą się zamianą promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Pomimo wysokich kosztów fotowoltaika jest coraz bardziej popularna z dwóch względów. Pierwszy, to fakt, że energia słoneczna jest dostępna prawie wszędzie. Druga przyczyna popularności to ekologia, a wszystko, gdzie ona jest brana pod uwagę, jest najważniejsze. Do pobierania energii słonecznej i jej przetwarzania służą ogniwa fotowoltaiczne. Do produkcji ogniw wykorzystywany jest krystaliczny wafel krzemowy. Pojedyncze ogniwo jest w stanie wyprodukować prąd o mocy od 1 do 6.97 W.
Panele fotowoltaiczne to przede wszystkim oszczędność
Panele fotowoltaiczne są nie tylko korzyścią dla środowiska, ale także wpływają pozytywnie na domowy budżet w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie. Jeśli dobrze dobierze się rozmiar instalacji, to rachunki można obniżyć prawie do zera. Po uruchomieniu instalacji, energia, która jest produkowana przez panele fotowoltaiczne jest darmowa oraz nie ponoszone są żadne koszta związane z eksploatacją. Jeśli panele generują więcej prądu niż jest potrzebne, można CO2, oraz innych substancji szkodliwych, które produkują wielkie elektrownie. Panele fotowoltaiczne montuje się zwykle na dachu lub na gruncie pod kątem 30º do 40º, w taki sposób by były skierowane w stronę południową. Panele odwrócone w tą stronę pozwolą na maksymalne wykorzystanie promieniowania słonecznego. Również by ważna jest wysokość, najlepiej zamontować takie panele na wysokości 1,5 – 2,5 m. Istnieją dwie główne grupy paneli słonecznych:
- moduły monokrystaliczne,
- moduły polikrystaliczne.
Zasada działania paneli słonecznych
Kolektory słoneczne pobierają ciepło z:
- promieniowania bezpośredniego,
- promieniowania rozproszonego,
- promieniowania odbitego.
Ich zasada działania jest prosta. Umieszczony w kolektorze absorber zostaje ogrzany przez promienie słoneczne. Pochłania on te promieniowanie i zamienia je w ciepło. Ile jest pochłanianej energii zależy od rodzaju absorbera, zwykle czarne odbijają dużo promieni słonecznych, najlepsze są absorbery selektywne, które potrafią pochłonąć nawet 95% promieniowania. Absorber ogrzewa czynnik grzewczy (zazwyczaj jest to ciecz). Taki ogrzany płyn przepływa do zasobnika. Tam jest oddawane ciepło wodzie użytkowej. Następnie dana ciecz jest chłodzona i wraca do zasobnika.
Pomoc w postaci dofinansowania z unii
Inwestycja w panele fotowoltaiczne nie jest niska. Jednak istnieje możliwość otrzymania dofinansowania z Unii Europejskiej na montaż tejże instalacji. Aby otrzymać dofinansowanie, najpierw trzeba samemu zainwestować, wziąć pożyczkę, wtedy dopiero można ubiegać się o dotację. Kilka banków ma możliwość wzięcia kredu, od razu z odpowiednim wnioskiem, by starać się o dofinansowanie. Następnie po otrzymaniu pomocy, odpowiedni organ przelewa pieniądze i spłaca kredyt, w zależność od wielkości dotacji, albo cały, albo w jakimś stopniu. Jedna z gmin na śląsku otrzymały dotacje z Unii Europejskiej na montaż kilkuset kolektorów słonecznych w 2013 roku. Dzięki takiej pomocy instalacje zyskały 533 budynki, moc kolektorów zaspokoi potrzeby mieszkańców na ciepłą wodę. Na takie dofinansowanie nie potrzeba brać kredytu, ponieważ gmina pokrywa całe koszty montażu instalacji.
Więcej informacji na stronach:
- Polinvestdom – dystrybutor paneli fotowoltaicznych
- Supra Serwis – pomoc w uzyskaniu dofinansowania
- Funduszeeuropejskie.gov.pl – portal funduszy europejskich
Słowem podsumowania:
Produkcja prądu z odnawialnych źródeł energii jest coraz bardziej popularne. Jednak montaż takich instalacji nie jest zbyt tani. Jednak państwo lub Unia Europejska umożliwia dotacje na montaż paneli fotowoltaicznych. Jest to jeden ze sposobów na tańszą instalację tego ekologicznego źródła energii.