Jak można wykorzystać glikol propylenowy?

Na dzisiejszym rynku produkcyjnym wykorzystuje się związki, które mogą zostać użyte w różnych branżach. Jednym z takich związków jest glikol propylenowy. Jest to bardzo różnorodna substancja posiadająca właściwości, dzięki którym wykorzystywana jest w przeróżnych przedsiębiorstwach. Jakie zatem są właściwości glikolu propylenowego oraz jego najczęstsze zastosowanie? 

Najpopularniejsze zastosowania glikolu propylenowego

atestowany glikol propylenowyGlikol tego typu znajduje swoje zastosowanie pośród producentów wszelkiego rodzaju produktów kosmetycznych takich jak: środki czystości oraz dezodoranty w sztyfcie. Jest również świetnym nośnikiem zapachu. Glikol propylenowy należy do związków higroskopijnych czyli posiada duże zdolności pozwalające wchłaniać wilgoć oraz w niektórych przypadkach nawet wiązać się z wodą. Zatem atestowany glikol propylenowy jest również wykorzystywane w centralnym ogrzewaniu. Wykorzystując tą substancję do ogrzewania pomieszczeń musimy stworzyć zamknięty obieg grzewczy. Tego typu rozwiązania bardzo często wykorzystywane są w domkach letniskowych. Zastosowanie tego systemu pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy w sezonie grzewczym i jest w stanie wytrzymać temperatury sięgające kilkunastu stopni poniżej zera. Do glikolu propylenowego wykorzystywanego w instalacjach grzewczych dodawana są inhibitory, czyli specjalne związki zapobiegające korozji. Zastosowanie togo rozwiązania pozwala wydłużyć żywotność całej instalacji. Według wielu specjalistów glikol propylenowy będzie znajdował coraz to nowsze zastosowanie w wielu branżach. 

Podsumowując glikol propylenowy jest bardzo wszechstronną substancją wykorzystywaną z powodzeniem przez wielu producentów działających w przeróżnych branżach. Surowiec ten potrafi zarówno poprawiać kondycję naszego organizmu oraz być środkiem przemysłowym zdolnym ogrzewać nasze domy.