Jak fachowo zmierzyć czas na maratonach górskich?

Podczas biegów górskich pomiar czasu to podstawa. Oczywiście wiadomo, że teren jest bardzo specyficzny, dlatego trzeba korzystać z rozwiniętych technologicznie sposobów. Pomysłów jest wiele, niektóre z nich zostały wielokrotnie przetestowane. Wiadomo, że od organizatorów wiele wymaga się w kwestiach pomiarowych.

Pomiar czasu w biegach górskich

fachowy pomiar czasuBiegi górskie są specyficzne, ponieważ często występują problemy z prawidłowym odmierzaniem czasu. Fachowy pomiar czasu musi przebiegać za pomocą satelity, aby każdy miał pewność, że wynik jest sprawiedliwy. Każdy biegacz powinien otrzymać opaskę, która będzie stopować minutnik w odpowiednim miejscu. Na mapach satelitarnych organizator zaznaczy, w którym momencie biegu należy pobrać pomiar. Jest to najpewniejszy sposób, sprawdzony co do sekundy. Nie ma co ukrywać, że podczas maratonów górskich taka dokładność w zupełności wystarczy. Ilość miejsc pomiarowych może być nieograniczona. Ma to swoje atuty, ponieważ sędziowie mogą otrzymać naprawdę szczegółowe dane. Na mapach znajdują się dane dotyczące przewyższeń na trasie, a także aktualnego wiatru. Przed wzięciem udziału w zawodach, biegacz powinien zapłacić opłatę wstępną, po której zostanie udostępniona mu opaska. Oczywiście po biegu taka kaucja zostanie zwrócona wraz ze zwrotem opaski. Organizatorzy nie muszą się martwić, ponieważ taki sprzęt pomiarowy jest wodoodporny. Nie grożą mu nawet wstrząsy ani temperatura. Jest to idealny sprzęt na takie imprezy.

Badanie czasu nie musi być problemowe, o ile organizatorzy zdecydują się na korzystanie z rozwiązań technologicznych. Obecnie możliwe jest zmierzenie każdego z parametrów, nie tylko prędkości oraz przewyższeń. Dzięki technice satelitarnej łatwo określić jakim stylem posługuje się biegacz podczas wyścigu. Większość sportowców jest zadowolona z takiego pomiaru.