auto detailing

Jak dbać o swój samochód przez kosmetyki samochodowe

Rzeczą priorytetową dla wszystkich posiadaczy jak i użytkowników samochodów osobowych powinno być jak najlepsze zadbanie zarówno o wygląd jak i o samą mechaniką. Niestety, wiele osób zaniedbuje te sprawy. Gdy pokazują się pierwsze ubytki lakieru warto skorzystać z usług lakiernika. Niestety tego typu wady mają to do siebie, że lubią się pogłębiać a z czasem nie będziemy mieli problemu tylko z lakierem ale i postępującą korozją.

Kosmetyka aut czyli jak zadbać o nasz pojazd

zabezpieczenie lakieruPatrząc na samochody jeżdżące po naszych ulicach kosmetyka aut jest chyba niektórym kierowcom zagadnieniem obcym. Większość użytkowników nie dba o wygląd pojazdów, podobnie jak nie dba o ich stan techniczny. Jeśli pojazd porusza się po drodze to znaczy, że jest wszystko w porządku i nie należy sobie zawracać tym głowy. Kosmetyka aut dotyczy nie tylko powierzchni zewnętrznej pojazdu ale także jego wnętrza. Ma ona na celu nie tylko zachowanie dobrego wyglądu pojazdu ale także przedłużenie jego żywotności. Kosmetyka zewnętrzna składa się między innymi z mycia pojazdu, renowacji lakieru a także zabezpieczenia go przed zniszczeniem. Kosmetyka wnętrza natomiast składa się między innymi z prania tapicerki, czyszczenia elementów wnętrza a także ich nabłyszczenia. Dzięki temu typu zabiegom nasz pojazd będzie nie tylko wyglądał lepiej ale także jego użytkowanie będzie o wiele przyjemniejsze.

Zabezpieczenie i ochrona lakieru – jak tego dokonać?

samochodowa ochrona lakieruWiele nie zdaje sobie sprawy, że drobne zaniedbania zamieniają się z czasem w dość spore niedomagania. Samochody osobowe pokryte są zazwyczaj dosyć cienką warstwą lakieru, a im elementy są mniej widoczne tym warstwa lakieru jest cieńsza. Lakier samochodowy jest niestety dosyć drogi i lakierowanie całego auta w takim sam sposób byłoby po prostu zbyt kosztowne. Jak zadbać o lakier na naszym pojeździe? Sposobów ochrony lakieru jest kilka. Należą do nich między innymi:

  • woskowanie lakieru
  • nałożenie na lakier powłoki ceramicznej
  • nałożenie na lakier powłoki kwarcowej
  • nałożenie na lakier folii ochronnej

O ile ochrona lakieru poprzez woskowanie nie jest droga o tyle nałożenie powłoki ceramicznej bądź kwarcowej potrafi kosztować nawet powyżej 1000 złotych – wszystko zależy od wielkości samochodu. Koszta nałożenia folii ochronnej to najdroższa z możliwych inwestycji. Koszta w tym przypadku sięgają nawet powyżej 2000 złotych a trwałość wynosi około 5 lat. Warto skorzystać z tego typu usług szczególnie jeśli jesteśmy przywiązani do naszego pojazdu i chcemy aby służył nam jak najdłużej. Niestety, uszkodzenia lakieru sprzyjają powstawaniu korozji, która potrafi w niedługim czasie zniszczyć każdy pojazd. Koszta usuwania korozji nie należą do najtańszych a w wielu przypadkach samo jej usunięcie nie wystarczy i konieczne jest wspawanie zdrowych elementów.

Sklep z częściami samochodowymi – zakup części do samochodów Dacia

samochód dacia z nowymi częściamiNawet najlepiej wykonany samochód prędzej czy później będzie wymagał interwencji mechanika. Są jednak i takie usterki, które posiadając minimum wiedzy usuniemy sami. W przypadku naprawy pojazdu bardzo ważna jest nie tylko odpowiednia diagnoza usterki ale także dobór części koniecznych do jej usunięcia. O ile części do bardziej popularnych aut kupimy praktycznie w każdym sklepie o tyle zakup części do aut francuskich może być nie lada wyzwaniem. Osobiście nie polecam zakup zamienników, szczególnie do takich elementów pojazdu jak silnik czy skrzynia biegów. Jak wiadomo jakość zamienników jest różna i czasem po prostu lepiej dopłacić i zakupić oryginał. Oryginalnych części warto szukać na portalach aukcyjnych. Nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem części oryginalnych zarówno nowych jak i używanych w bardzo dobrym stanie. Portale aukcyjne mają tą zaletę, że bez problemu sprawdzimy oferty wielu sprzedawców bez wychodzenia z domu. Minusem jest, że niestety nie będziemy mogli sprawdzić elementów przed zakupem.


Źródła informacji związanych z tematem:

  • Salko – sklep internetowy oferujący części samochodowe do aut marki citroen i dacia
  • ANB Center – sklep online sprzedający zabezpieczenia lakieru marki zymol
  • Autocentrum.pl – niezależny portal internetowy poświęcony motoryzacji

Akapit podsumowania

Dla każdego użytkownika pojazdów dbałość o stan wizualny jak i techniczny auta powinna być rzeczą priorytetową. Jak widać może i koszta utrzymania pojazdu w wyśmienitym stanie nie należą do najniższych jednakże czasem warto jest wydać trochę więcej pieniędzy i cieszyć się bezawaryjną eksploatacją przez długi czas.