kod kreskowy

Histroria etykiety na produkcie

Dla konsumentów, etykiety są nierozłącznym elementem gotowego produktu. To one dostarczają podstawowych informacji o zawartości opakowania, umożliwiają również identyfikację marki i ułatwiają ostateczną decyzję o wyborze produktu.

Rola etykiety w procesie produkcji i dystrybucji

etykietyUrządzenia umożliwiające oznaczenie oraz identyfikację produktu są w dzisiejszych czasach podstawą funkcjonowanie każdej firmy produkcyjnej. Drukarki do etykiet to już nie tylko proste urządzenia podłączone do komputera za pośrednictwem kabla USB. Etykietowanie opakowań coraz częściej jest procesem zautomatyzowanym, będącym elementem linii produkcyjnej. Na rynku dostępnych jest coraz więcej wyspecjalizowanych rozwiązań – jak na przykład dedykowane dla branży spożywczej drukarki do etykiet zintegrowane z wagami.Nadanie produktowi etykiety z dedykowanym kodem kreskowym to pierwszy krok w kierunku optymalizacji pracy działów takich jak magazyn i logistyka. Specjalne czytniki kodów kreskowych umożliwiają pracownikom szybką i precyzyjną identyfikację asortymentu, co bezpośrednio przekłada się na zminimalizowanie niezgodności w stanach magazynowych czy zawartości dostaw wysyłanych do klientów. W dzisiejszych czasach laserowy czytnik kodów nie pełni jednak tylko i wyłącznie funkcji elektronicznego ołówka. Bardziej zaawansowane urządzenia mogą komunikować się za pośrednictwem sieci Wifi bezpośrednio z oprogramowaniem magazynowym, umożliwiając płynne aktualizowanie stanów magazynowych w systemie ERP, a nawet elektroniczne dysponowanie zleceniami przez kierownika danego działu. Urządzenia tego typu mogą przyjmować postać tak podręcznych terminali, jak i większych paneli montowanych na przykład na wózkach widłowych.

Co po opuszczeniu towaru z magazynu?

etykietyRola technologii nie kończy się oczywiście w momencie opuszczenia przez produkt ścian magazynu. System, który umożliwił nam sprawne oznaczenie oraz dostarczenie zamówienia może być również zintegrowany z oprogramowaniem dedykowanym do sklepów firmowych. Skracamy więc czas przyjęcie zamówienia oraz minimalizujemy kolejne nieprawidłowości powodowane zazwyczaj błędem ludzkim. Ważne jest, aby systemy funkcjonujące w firmie były spójne i umożliwiały płynną komunikację pracujących z nimi urządzeń takich jak czytniki kodów kreskowych, kasy fiskalne czy terminale pos.

Etykieta oczami odbiorcy ostatecznego

etykietyDopiero teraz dotarliśmy do momentu, w którym produkt ląduje na półce i oczekuje na ostatecznego odbiorcę – naszego klienta. Teraz rolą etykiety będzie zwrócenie na siebie uwagi konsumenta, dążymy do tego, żeby nie zaginął on w gąszczy innych produktów znajdujących się na półce. Znaczenie mogą mieć czynniki tak banalne, jak na przykład kolor i kształt etykiety. Ważne w tym wypadku jest również odpowiednie zarządzanie informacją. W dzisiejszych czasach konsumenci są coraz bardziej świadomi swoich wyborów, co wiąże się na przykład z wnikliwym analizowaniem składów oraz tabeli wartości odżywczych zamieszanych na produktach spożywczych. Chcemy, żeby potencjalny klient znalazł na etykiecie wszystkie interesującego go informacje o naszym produkcie, jednocześnie natłok zawartych na etykiecie wiadomości może sprawić, że będzie ona nieczytelna lub zniechęci do dalszej analizy jej treści. Opakowanie jest jednym z kluczowych czynników decydujących o wyborze konsumenta, można powiedzieć że etykieta spełnia w pewnym wymiarze funkcję reklamy oraz komunikacji z klientem.


Tekst powstał z pomocą:

  • Hkm.pl – producent etykiet cyfrowych
  • Wyborcza.pl – jak czytać etykiety na produktach spożywczych
  • Cardpoint.pl – terminale płatnicze

Podsumowując:

Najnowsze badania wskazują, że jej rola w procesie podejmowania decyzji o zakupie ma dla konsumentów niewiele mniejsze znaczenie od tradycyjnej reklamy w mediach. Warto w związku z tym poświęcić czas na odpowiedni projekt etykiety naszego produktu, tak aby był on atrakcyjny i czytelny dla odbiorcy, oraz spójny z wizerunkiem naszej marki.