Ogrzewanie domu n naszej strefie klimatycznej jest bardzo ważna kwestią każdego planowania i projektowania domu. Istnieje wiele sposobów na uzyskiwanie energii cieplnej w domu. Oprócz tego, także ważne jest wykonanie odpowiedniej izolacji cieplnej każdego budynku.
Czy warto montować grzejniki na podczerwień?
Obecnie coraz bardziej staje się popularne ogrzewanie na podczerwień. W Katowicach, obecnie bardzo często montuje się takie panele grzewcze. Działanie takich grzejników można porównać do działania słońca, to znaczy, że taki grzejnik na podczerwień z Katowic, czy innych miast emituje fale ciepła. Powietrze jest nagrzewane dzięki siłom tarcia w całym pomieszczeniu. Do tego jeszcze wytworzone ciepło jest kumulowane między innymi w ścianach czy podłodze, co także zwiększa komfort cieplny danego pomieszczenia. To także wpływa na to, że ściany są wysuszone, co powoduje wyeliminowanie powstawania wilgoci w domu. Grzejniki na podczerwień są energooszczędne. Przez to, że nagrzewają się komory zewnętrzne domu, zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze. Do tego grzejniki tego typu są długo żywotne. Zaletą tego rodzaju ogrzewania domu jest brak wydzielania miejsca, gdzie będzie przetrzymywany opał jak i nie potrzebna jest budowa komina, co za tym idzie nie trzeba wykonywać czyszczenia, jak i konserwacji tego elementu konstrukcyjnego. Grzejniki podczas swojej pracy nie powodują strat ciepła. Łatwo się je montuje, a do można zaoszczędzić miejsce. Estetyczność, jak i funkcjonalność takiego rozwiązania to także zaleta.
Kominki narożne służące do ogrzania całego domu
Innym rozwiązaniem uzyskiwania ciepła w pomieszczeniu, a nawet w domu są kominki, w tym kominki narożne. Takie kominki można wykorzystywać do dogrzewania pomieszczenia w którym się znajdują. Jednak obecnie istnieją technologie które umożliwiają ogrzewanie całego domu ciepłem wytworzonym przez kominek. W tym celu można w domu zamontować:
- kominek z płaszczem wodnym,
- kominek powietrzny z rekuperacją.
Kominek z płaszczem wodnym działa na zasadzie zbliżonej do centralnego ogrzewania. Jednak w tym przypadku zamiast kotła znajduje się kominek. Wokół komory spalania znajduje się zbiornik z cieczą, która zostaje ogrzana przy pomocy spalin. Następnie, ta ogrzana ciecz, przy pomocy specjalnych instalacji zostaje dostarczona do odbiorników, czyli grzejników. Następnie, gdy ciecz wychładza się, to trafia z powrotem do zbiornika, gdzie cały cykl rozpoczyna się od nowa. Natomiast, jeśli chodzi o kominki powietrzne z rekuperacją, to zostaje ogrzane powietrze, które dystrybuuje się do pomieszczeń. Ten drugi typ ogrzewania może współpracować z innym systemem, na przykład centralnym ogrzewaniem. Minusem korzystania z takiego rozwiązania jest to, że do kominka nawet kilka arzy dziennie należy dokładać paliwo, którym najczęściej jest drewno.
Czy warto jest wykonywać ocieplenie poddasza pianką?
Istnieje kilka sposobów na wykonanie idealnego oraz szczelnego sposobu na izolację poddasza. Jeśli zdecydujemy się na ocieplenie poddasza pianką, to cena takiego rozwiązania będzie prezentowała się podobnie, gdybyśmy ocieplili poddasza innymi materiałem. Izolacja poddasza pianką ma wiele zalet. Zacznijmy od tego, że poprzez nakładanie jej metoda natryskową, dociera nawet do bardzo trudno dostępnych miejsc. Dzięki czemu zachowana zostaje ciągłość izolacji, a tym samym nie powstają mostki cieplne. Poza tym także sposób jej nakładania jej łatwiejsza. Montaż takowy również jest, gdyż materiał, jakim jest pianka poliuretanowa przywiera do każdego materiału, dlatego podczas montażu nie będą potrzebne żadne inne materiały.
Więcej informacji można znaleźć na:
- Twojaekoenergia.com – systemu ogrzewania podczerwienią oraz klimatyzacja do domu i biura
- Ladnydom.pl – serwis z artykułami dotyczącymi budownictwa, domu oraz ogrodu
- Kominki.ratur.com.pl – sprzedaż kominków różnego rodzaju
- Purtech.pl – izolacje poddasza pianką poliuretanową
Podsumowując temat:
Istnieje wiele sposobów na uzyskanie ciepła w domu. Metody mogą te być bardziej nowoczesne lub tez tradycyjne. Do tego obecnie, podczas montażu wybiera się systemy energooszczędne, które razem z odpowiednią instalacją cieplną, powoduje mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną.