Noclegi w domkach w Zakopanem

Gdzie wybrać się na ferie zimowe?

Wybierając się na ferie w zimie, często zastanawiamy się nad wyborem miejsca na narty. Właściwie jest to najpopularniejsza forma spędzania wczasów podczas najzimniejszej z pór roku. Zawsze można jeszcze jechać do ciepłych krajów, jednak póki pada śnieg, może lepiej nacieszyć się zimowymi aktywnościami.

Jakie są możliwości wyjazdu na narty?

trasy do nart biegowychW zależności od budżetu domowego, możesz brać pod uwagę różne możliwości wyjazdowe. Można bowiem wynajmować apartamenty albo domki w górach. Można też nocować po prostu w schronisku. Stok narciarski będzie zlokalizowany w niedużym oddaleniu od ośrodka (na przykład w Zieleńcu) albo będzie trzeba jechać tam pół godziny samochodem. Dużo, rzecz jasna, zależy od ceny, ale też od czasu, kiedy złożona była rezerwacja. Terminy na zimowisko są bowiem w górach szybko pozajmowane i potem może być już jedynie niewielki wybór miejsc do zakwaterowania. Warto zatem myśleć o formalnościach wcześniej, zwłaszcza w czasie, kiedy odbywają się wakacje od szkoły, bo wtedy wiele osób lubi jako wypoczynek wybrać narty. Nie ma problemu z tym, aby wybrać się na stok, gdy akurat śnieg nie pada. Istnieją ośrodki, gdzie sztucznie naśnieża się miejsca do zjeżdżania jak na przykład Czarna Góra. Można także rozważyć wybranie się za granicę na przykład do Austrii, gdzie ceny nieraz są podobne jak w Zakopanem. Jeżeli zatem masz odpowiedni transport i w miarę dobrze porozumiewasz się po angielsku, to nie ma przeszkód aby wyjechać w góry poza kraj.

Wygodne domki w górach

domki w górachJedną z możliwości noclegu są urokliwe domki. Są one odpowiednio ocieplane, aby nawet w zimie było w nich ciepło. Jest to doskonała forma zakwaterowania dla całej rodziny, a czasami nawet kilku. To sprawia, że można pomieszkać przez kilka dni, mając za sąsiadów jedynie planowych towarzyszy wyprawy. Plusy mieszkania w domku:

  • mają niepowtarzalny klimat
  • nawet siedząc długo w nocy nikomu się nie przeszkadza
  • często okolica jest bardzo malownicza i spokojna
  • pozwalają mocniej odczuć bliskość gór niż w zwykłym hotelu czy pensjonacie
  • mogą mieć kominek, który niejednego zachwyci

Wybierając nocleg w zwykłym pensjonacie często nie można sobie pozwolić na taką swobodę jak wtedy, gdy śpi się w oddzielnym domku. Co prawda, wybierając się w góry zimą, przeważnie większość dnia i tak spędza się na stoku. Wracając jednak wieczorami, wiele osób lubi posiedzieć do późna i pograć w karty albo po prostu porozmawiać. Przyjemnie będzie w takim domku napić się grzańca i ugrzać się przy ogniu, kiedy już narty człowieka zmęczą. W zimie w drewnianym domu można poczuć się tak, jakby mieszkało się w głuszy. Jest to niezapomniane wrażenie, którego warto doświadczyć przynajmniej raz w życiu. Domek taki nie musi znajdować się w dużym oddaleniu od stoku. Często zlokalizowane są one niedaleko od ważnych punktów dla turystów, mimo że człowiek doznaje czasami wrażenia jakby był na odludziu.

Szkółka narciarska dla początkujących

szkółka narciarskaKiedy wybierasz się na narty po raz pierwszy, dobrym pomysłem jest wykupienie przynajmniej kilku lekcji z instruktorem. Znacznie przyspiesza to proces nauki, a także zmniejsza ryzyko, że ktoś ulegnie wypadkowi. Można zgłosić się do szkółki narciarskiej w Zieleńcu oraz każdej innej miejscowości, gdzie kwitnie turystyka zimowa. Nigdzie nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem osoby, która nauczy cię jeździć. Lekcje jazdy mogą być także pomocne, kiedy miałeś od jeżdżenia długą przerwę i nie czujesz się pewnie na nartach. Wówczas także dodatkowe zajęcia z instruktorem mogą być pomocne. Czasami naprawdę wystarczy przypomnieć sobie to i owo i już można z powrotem śmigać po stoku. Jest to znacznie lepszy pomysł niż próba nauki na własną rękę i zagrażanie zdrowiu własnemu oraz innych. Nieraz bowiem można natknąć się na szaleńców jeżdżących na tak zwaną „krechę”.


Źródła wartościowych informacji dotyczących tematu:

  • Vip-Ski – witryna internetowa szkółki narciarskiej z Zieleńca
  • Infoturystyka.pl – ogólnopolski portal z informacjami turystycznymi
  • Gorskaosada.pl – strona internetowa firmy oferującej noclegi i domki w Zakopanem

Podsumowanie

Warto wybrać się na ferie zimowe na narty. Jeśli wcześniej nigdy nie jeździłeś, spróbuj. Nie każdemu się to podoba, ale wiele osób czerpie z jazdy ogromną radość. Zawsze warto empirycznie dowiedzieć się czy to forma spędzania wolnego czasu dla ciebie. Bliskość gór i możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu zachwyca co roku miliony turystów.