pojazd pomocy drogowej

Gdy na trasie potrzebna Ci pomoc drogowa?

Jak sami dobrze wiemy samochód potrafi popsuć się w najmniej oczekiwanym momencie. Niestety, bywa i tak, że nie ma kto nam pomóc i pozostaje nam tylko wezwanie pomocy drogowej. Co należy zrobić gdy zdarzy nam się wypadek bądź samochód stanie w szczerym polu? O tym w dalszej części artykułu.

Hak holowniczy – ważny element w każdym pojeździe

zardzewiały hak holowniczyKażdy z naszych pojazdów składa się z wielu elementów, które połączone ze sobą tworzą spójną całość. Jednymi z ważnych elementów są haki holownicze oraz tłumiki. Dlaczego? Tłumiki służą tłumieniu hałasu wydobywającego się z silnika w naszym pojeździe. Pojazd holuje się wtedy, gdy nie jest on w stanie jechać o własnych siłach. W jakich sytuacjach nie wolno holować pojazdu:

 • gdy posiada on automatyczną skrzynię biegów (choć w niektórych przypadkach opcjonalnie można)
 • gdy posiada on niesprawny układ kierowniczy
 • gdy posiada on niesprawne oświetlenie (światła awaryjne)
 • gdy posiada on niesprawny układ hamulcowy
 • gdy posiada on hydropneumatyczne zawieszenie
 • gdy posiada on napęd 4×4
 • Samochód można holować na jeden z 3 sposobów:
 • za pomocą standardowej linki holowniczej
 • za pomocą motyla
 • za pomocą lawety

Bez tłumika pojazd hałasuje tak bardzo, że nie można nim jeździć po drogach publicznych. Haki holownicze natomiast to elementy, które służą do okazyjnego przyczepienia pojazdu do innego samochodu celem holowania

Pomoc drogowa – ostatni ratunek w przypadku awarii lub wypadku

pomoc drogowaPomoc drogowa to bardzo często ostatnia deska ratunku, szczególnie gdy nasz samochód odmówi posłuszeństwa w miejscu, do którego nasza rodzina bądź znajomi, którzy byliby w stanie udzielić pomocy nie mają jak dojechać. Warto w takich przypadkach skorzystać z pomocy drogowej. Wielu ubezpieczycieli oferuje tego typu usługi w swoich pakietach ubezpieczeń i nie są one zazwyczaj wybitnie drogie. Warto pamiętać, że korzystając z usług profesjonalistów nie narażamy się na uszkodzenia pojazdu oraz usługa wykonana będzie fachowo. Holowanie jest jedną z usług pomocy drogowej. Pozwala nam na podholowanie samochodu do wskazanego miejsca, np. do warsztatu samochodu. Skorzystanie z tej usługi możliwe jest w przypadku awarii a nie rozbicia pojazdu oraz gdy układ hamulcowy, kierowniczy i oświetlenie jest sprawne. W przypadku gdy nasz pojazd uległ wypadkowi bądź któryś z ważnych elementów pojazdu jest niesprawny to konieczne jest skorzystanie z lawety. Jazda na lawecie jest droższa niż holowanie pojazdu dlatego więc gdy nasz pojazd można holować a nie mamy pomocy drogowej w swoim ubezpieczeniu lepiej jest skorzystać z holowania.

Serwis samochodowy – miejsce przeznaczenia zepsutego pojazdu

serwis samochodowyJak dobrze wiemy zepsuty pojazd należy niezwłocznie naprawić, szczególnie gdy uszkodzeniu uległy jakieś ważne elementy naszego pojazdu. Serwis samochodowy jest miejscem, gdzie bez problemu tego typu usługa zostania wykonana. Warto przed wybraniem serwisu poczytać opinie, ponieważ dość często zdarzają się warsztaty w których naprawy wykonywane są nie dość, że byle jak to do tego jeszcze koszta są bardzo wysokie. Wybierając warsztat samochodowy warto jest zasięgnąć porady na różnych forach internetowych. Zdarza się, że zostanie nam polecony lepszy warsztat, który wykona tę samą usługę za mniejsze pieniądze. Duża część warsztatów specjalizuje się albo w danych markach pojazdów albo w danych typach uszkodzeń, np. mechanika bądź elektryka. W przypadku, gdy możliwe jest skorzystanie z naprawy w ASO warto wziąć to pod uwagę, szczególnie gdy ma być to naprawa powypadkowa z pieniędzy OC sprawcy. Nie we wszystkich ASO naprawa wykonana będzie w 100% poprawnie, jednakże warto mieć na uwadze, że jest na to duża szansa (duże warsztaty raczej nie dadzą zepsuć sobie renomy jakimś potknięciem).


Szczegółowe informacje dotyczące poruszanych zagadnień:

 • Moto.pl – portal internetowy z wiadomościami i artykułami motoryzacyjnymi
 • Auto ABC – witryna internetowa serwisu oferującego autoholowanie w Warszawie
 • Auto Zielonka – strona internetowa firmy z Warszawy oferującej blacharstwo i lakiernictwo

Podsumowanie rozważań

Jak widać niektóre elementy pojazdu są ważniejsze od innych i dzięki nim możliwe jest przetransportowanie uszkodzonego pojazdu we wskazane miejsce. Warto korzystać z pomocy profesjonalnej pomocy drogowej oraz warsztatów samochodowych – należy przecież dbać o to by nasz pojazd nie sprawiał problemów i nie był zagrożeniem na drodze.