Niektóre zawody wymagają specjalnego przeszkolenia. Nie każdy może zostać detektywem, bo jest cała masa wymagań, które trzeba spełnić, aby nim być. Co trzeba zatem wiedzieć nim podejmie się decyzję o tym, aby zostać detektywem?
Prywatny detektyw – jakie warunki musi spełnić osoba chcąca nim być?
Aby zostać detektywem trzeba spełniać szereg różnych warunków. Na pewno więc nie każdy ma predyspozycje do tego zawodu. Chodzi tutaj zarówno o określone cechy charakteru, jak i o predyspozycje psychofizyczne. Dobrze jest na przykład, kiedy detektyw pracował wcześniej w jakichś służbach mundurowych, bo wtedy ma kontakty z osobami, które mogą pomóc w rozwikłaniu różnych zagadek. Poza tym posiada też zdolności, które mogą mu się przydać także w pracy detektywa. Detektyw wykonuje swoją pracę na podstawie licencji, którą można uzyskać na przykład w Warszawie.By się o nią ubiegać, trzeba między innymi:
- posiadać polskie obywatelstwo albo obywatelstwo innego państwa należącego do Unii Europejskiej, albo posiada inne prawo do wykonywania zatrudnienia albo założenia działalności gospodarczej na terenie Polski
- mieć ukończone dwadzieścia jeden lat
- musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych
- ma co najmniej średnie wykształcenie
- posiada orzeczenie lekarskie, że może prowadzić działalność detektywistyczną
Widać zatem, że jest to zawód, co do którego występują konkretne uwarunkowania prawne. Trzeba je spełniać, aby móc w ogóle myśleć o zatrudnieniu jako detektyw. Jednym z niewymienionych wyżej warunków jest też na przykład niekaralność. Trzeba mieć pozytywną opinię powiatowego komendanta policji. Jeśli ktoś zaś wcześniej pracował w służbie mundurowej, to nie mógł zostać z niej zwolniony dyscyplinarnie. Poza tym należy wspomnieć, że nie każdy może być detektywem ze względu na swoje cechy charakteru. Detektyw powinien być dociekliwy. Musi mieć umysł analityczny. Musi potrafić docierać do informacji i oceniać, które z nich mogą być przydatne. Nie jest to łatwe zajęcie dla każdego.
Mata wygłuszająca wewnątrz biura
Kiedy już ktoś przystępuje do założenia własnego biura, warto aby wiedział, co musi się w nim znaleźć. Oczywiście, niezbędne będzie odpowiednie wyposażenie meblowe. Powinno robić wrażenie profesjonalizmu. Najlepiej sprawdzą się jakieś klasyczne meble. Wiele firm takie oferuje, więc można dobrać odpowiednie rozmiarem i stylem, tak aby biuro detektywistyczne w Warszawie prezentowało się naprawdę elegancko.Poza meblami i takim sprzętem jak kserokopiarka czy laptop, może się przydać mata wygłuszająca. Dzięki niej na pewno nikt nie usłyszy o czym ktoś rozmawia z detektywem. Nikt nie podsłucha tematu rozmowy. Klient na pewno łatwiej się otworzy, kiedy będzie wiedział, że może bezpiecznie mówić o swoich problemach. Przy tym nie należy mylić maty wygłuszającej, z czymś co występuje pod nazwą pianka akustyczna. Ta druga przeznaczona jest raczej dla zespołów muzycznych. Pozwala zachować odpowiednią akustykę wewnątrz garażowego studia i w podobnych miejscach. Nie będzie jednak wyglądać przekonująco w gabinecie prywatnego detektywa na warszawskim Mokotowie.
Czy adres na wynajem się przyda?
Obecnie jest moda na stosowanie wirtualnych adresów. Jeśli chodzi o działalność detektywa, nie budzi to jednak zaufania. Detektyw nie może spotykać się w tak zwanym virtual office Warsaw, jak się to miejsce nazywa po angielsku. Z jednej strony taka lokalizacja mogłaby zapewnić jego klientowi anonimowość, więc dla niego czasami może być korzystnie tam się spotkać z detektywem. Z drugiej strony może być tam wielu świadków. Poza tym klient na pewno będzie miał więcej zaufania do osoby, która posiada własne biuro detektywistyczne, a nie wynajmuje pokoi konferencyjnych na godziny.
Inne strony związane z poruszanym tematem:
- Detektyw-bd24.pl – strona internetowa przedstawiająca biuro detektywistyczne z Warszawy
- Akustikprojekt.pl – witryna internetowa firmy oferującej maty wygłuszające i akustyczne
- Pb.pl – portal internetowy z informacjami przydatnymi dla przedsiębiorców
Podsumowanie
Zawód detektywa nie jest łatwym zajęciem, ale z drugiej strony może pasjonować. Jeżeli tylko ktoś ma do niego predyspozycje i spełnia wszystkie warunki niezbędne do wykonywania tego zajęcia, to warto będzie się ubiegać o licencję i pomagać ludziom, pełniąc funkcję detektywa.