Zakładanie fundacji

Gdy chcemy założyć fundację dla dzieci

Co raz bardziej modne staje się dzisiaj prowadzenie fundacji charytatywnych. Oczywiście jest to jak najbardziej rzecz potrzebna i bardzo pomocna. Jednak nie do końca prosta. Aby założyć fundację, która będzie miała moc prawną będziemy musieli skorzystać z kilku porad i z pomocy wielu instytucji. Przede wszystkim wiele powstaje fundacji dla dzieci, na czym polega ich popularność?

Zakładanie fundacji od czego należy zacząć

 Zakładanie fundacjiPrzede wszystkim nie można zapominać o tym, że aby powstałą jakakolwiek fundacja należy pozyskać fundatora. To od jego kapitału będzie zależało to, czy fundacja będzie mogła funkcjonować. Kto to w ogóle jest fundator i jaką rolę spełnia? Można powiedzieć, że fundator jest osobą zakładającą fundację. Jego rolą będzie ustanowienie fundacji poprzez złożenie oświadczeń stosownego w tym przypadku. Ważne również będzie sporządzenie statutu, który będzie dotyczył ściśle funkcjonowania fundacji. Wraz ze złożeniem oświadczenia fundator musi przeznaczyć na rzecz powoływanej fundacji określony majątek. Ważnym etapem będzie również zarejestrowanie fundacji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jak odpowiednio wyznaczyć cel fundacji? Przede wszystkim cel musi być społecznie użyteczny. Oczywiście użyteczność może być również gospodarcza. Musi ona dotyczyć takich kwestii jak:

  • ochrona zdrowia,
  • rozwój gospodarki,
  • opieka i pomoc społeczna,
  • ochrona środowiska.

Są to jednak jedynie przykłady celów fundacji. Prawda jest taka, że fundacja może działać na dowolny cel, jednak musi być on charytatywny. Fundator nie będzie ponosił majątkowych korzyści z prowadzenia fundacji. Należy zatem szczególnie pamiętać o tym, że zakładana fundacja nie powinna działać w celu zaspokojenia potrzeb prywatnych jakiejkolwiek osoby. Jak zatem krok po kroku powstaje fundacja? Przede wszystkim należy ustalić wysokość funduszu założycielskiego a w następnym kroku ważne będzie ustanowienie aktu prawnego fundacji. Jednak to dopiero początek. Należy w kolejnym etapie zająć się opracowaniem statutu, w tym momencie może się okazać, że będą nam potrzebne porady prawne, któregoś z krakowskich radców. Będzie to najważniejszy dla fundacji dokument, który określi sposób działania fundacji. Na samym końcu można przystąpić do zarejestrowania fundacji w rejestrze. Jeśli spełnimy wszystkie warunki, założenie fundacji może pójść naprawdę sprawnie.

Żłobek formą fundacji dla dzieci

przedszkoleJeśli mowa o fundacjach dla dzieci z całą pewnością nie są one niczym przyjemnym. Zazwyczaj oznaczają ich cierpienie i smutek. Mogą to być fundacje, które gromadzą pieniądze na leczenie, a równie dobrze może to być fundacja opiekująca się dziećmi opuszczonymi czy głodnymi. Patologiczne rodziny w dzisiejszym świecie to naprawdę szerokie zjawisko, dlatego właśnie powstaje tak dużo tego typu fundacji. Formy prowadzenia pomocy dla dzieci opuszczonych, czy z patologicznych oraz chorych jest różna. Jednak z największą aprobatą spotykają się fundacje, które działają na zasadzie takiej samej jak żłobek. Z jedną zasadniczą różnicą, żłobki fundacji są całkowicie darmowe i mają w założeniu pomóc dzieciom zdobyć pieniądze na życie czy leczenie oraz odciążyć rodziców od codziennych obowiązków. Jest to miejsce gdzie i dzieci i rodzice czują się jak najlepiej.

Nosidełka ergonomiczne potrzebny element wyposażenia

Nosidełka ergonomiczneOczywiście, aby prowadzić tego rodzaju fundację niezbędne jest odpowiedni wyposażenie. Jeśli w grę wchodzi opiekowanie się dziećmi niepełnosprawnymi ruchowo czy też umysłowo, będzie potrzebna inwestycja w dodatkowe elementy, które ułatwią pracą pracownikom, a również przyczynią się do odpowiedniego rozwoju tych dzieci. Jeśli chodzi o żłobek z całą pewnością potrzebne będą wszystkie akcesoria, które umożliwią się opiekowaniem dziećmi, nawet tymi najmłodszymi. Z całą pewnością potrzebne będą nosidełka, aby sprawniej można było funkcjonować, mogłyby to być również nosidełka ergonomiczne. Jednak trzeba również wziąć pod uwagę takie rozwiązanie, że fundacja pomaga młodym mamom. Wtedy do jednych z jej obowiązków będzie wyposażanie młodej mamy do wychowywania dziecka od najmłodszych lat. W tym przypadku można również rozważyć regularne dostawy zabawek dla dzieci, a dużą rolę odegrają również w wychowywaniu dzieci książeczki dla niemowląt. Są to zazwyczaj książeczki o wielu barwach i z ciekawymi wzorami. Wykonane tak, aby były jak najbardziej bezpieczne dla dziecka.


Źródła:


Podsumowanie

Zakładanie fundacji to z całą pewnością spore obowiązki. Przede wszystkim należy potraktować temat od strony prawnej. Jednak ważne będzie również odpowiednie podejście do misji oraz pomysł na to, jak chcemy spożytkować pieniądze fundacji.