wycena nieruchomości

Gdy chcemy wycenić mieszkanie i je sprzedać

Nieraz dzieje się tak, że otrzymuje się mieszkanie w spadku. Może też być po prostu tak, że kiedyś kupiło się mieszkanie, ale nie spełnia ono oczekiwań. W jaki sposób je wówczas sprzedać, aby na tym nie stracić, a jak najbardziej skorzystać?

Radca prawny może pomóc w nieścisłościach

radca prawny w kancelariiJeśli ktoś nie zna się zupełnie na prawie budowlanym ani na kwestiach dotyczących sprzedaży mieszkań, to może potrzebować pomocy prawnej. Doświadczeni deweloperzy z Warszawy zawsze mówią, że lepiej zapłacić, powiedzmy, dwieście złotych za krótką konsultację z radcą prawnym niż później żałować, że się popełniło błąd. Wątpliwości mogą dotyczyć na przykład skonstruowania umowy. Zarówno wtedy, kiedy chce się sprzedać mieszkanie, jak wtedy, kiedy się tylko wynajmuje, przyda się posłuchać opinii eksperta na temat wzoru umowy, który mu się zaprezentuje. Najlepiej poszukać kogoś, kto ma doświadczenie właśnie w dziedzinie, która człowieka interesuje. Coraz częściej oferowane są porady prawne online, a więc nawet nie trzeba wychodzić z domu, ażeby posłuchać, co ma do powiedzenia prawnik. Nie trzeba się wtedy ograniczać jedynie do obszaru Warszawy, ale można wybrać specjalistę praktycznie z drugiego końca kraju.

Czy fachowa wycena mieszkań jest koniecznością?

wnętrze mieszkaniaDruga ważna sprawa to wycena posiadanego mieszkania. Można samemu ustalić cenę, ale jeżeli człowiek się na tym nie zna, najpewniej zażyczy sobie za wysoką lub za niską cenę. Skutek będzie taki, że albo nikt nie będzie chciał mieszkania kupić, albo sprzeda się szybko, ale za grosze. Najlepiej jest zaś ustalić taką cenę, która będzie po prostu rynkowa. Dzięki temu uda się połączyć interesy klienta i sprzedawcy. Oczywiście rzeczoznawca majątkowy również będzie chciał za swoje usługi otrzymać wynagrodzenie. Przyjrzy się on jednak nieruchomości i powie, co ewentualnie warto w niej jeszcze zrobić przed sprzedaniem, aby wzrosła jej wartość. Poza tym powie, ile dane mieszkanie jest warte w tej chwili. Dzięki temu będzie się miało pojęcie od jakiej kwoty w ogóle wyjść, chcąc sprzedać ten lokal mieszkalny. Trzeba też brać przy tym pod uwagę, że w każdym mieście ceny wyglądają inaczej, a więc kiedy mowa o cenie mieszkania to podobne w Warszawie i w mniejszym mieście może kosztować zupełnie różne kwoty. Rzeczoznawca majątkowy da jasną odpowiedź na to, ile pieniędzy można będzie zarobić na tej konkretnej przestrzeni. Jeśli mieszkanie wymaga remontu, będzie ono z pewnością mniej warte niż takie, które jest w stanie dobrym czy komfortowym. Czasami więc może się okazać, że lepiej się wyjdzie na tym, że się mieszkanie lekko wyremontuje i zacznie wynajmować.

Potrzebna reklama o dużej skuteczności

reklama w mieścieNie da się sprzedać mieszkania zupełnie bez reklamy. Niektórzy ludzie nie wystawiają go na portalach internetowych, a jedynie wywieszają banery w przestrzeni miejskiej Krakowa. Jest to oczywiście także dobry sposób, ponieważ ktoś, komu zależy na mieszkaniu w danej okolicy może z daleka zauważyć taką reklamę. Tak czy siak, trzeba pomyśleć jak można dać potencjalnym zainteresowanym znać, że jest do kupienia mieszkanie. Kiedy już wiadomo, że jest ono w dobrym stanie do sprzedaży, konsultacje rzeczoznawcy i prawnika zostały przeprowadzone, trzeba przejść do sedna. Najlepiej podejść do sprawy po prostu kompleksowo, to znaczy:

  • wywiesić szyldy reklamowe czy banery
  • zareklamować się na różnych stronach internetowych
  • dać znać znajomym, że chce się sprzedać nieruchomość
  • wydrukować jakieś plakaty

Najlepiej łączyć działania w przestrzeni publicznej i tej wirtualnej. Dzięki temu bowiem można osiągnąć najlepsze i najszybsze efekty. Nie ma się co ograniczać. Można wrzucić ogłoszenie o sprzedaży na jeden z lokalnych portali internetowych Krakowa, można poszukać różnych stron związanych wyłącznie z nieruchomościami, na których ogłaszają się prywatne osoby. Poza tym, jeżeli zależy komuś na szybkiej sprzedaży, można poszukać pomocy u pośrednika obrotu nieruchomościami. Jest to osoba, która ma rozległe kontakty w branży i nieraz może szybciej sprzedać dane mieszkanie.


Warte uwagi informacje dotyczące tematu dostępne są na:

  • Estimus.com.pl – strona internetowa firmy z Warszawy oferującej wycenę mieszkań
  • Freevendo.pl – strona internetowa agencji  reklamy z Krakowa
  • Money.pl – internetowy portal finansowy prezentujący analizy i aktualności
  • Kancelariamj.pl – strona internetowa kancelarii oferującej porady prawne dla przedsiębiorców

Podsumowanie

Sprzedaż mieszkania nie jest prostą sprawa dla laika. Jednak jeżeli skorzysta się z pomocy osób doświadczonych, można całkiem szybko zarobić pieniądze. Ważne tylko, aby nie oszczędzać na rzeczach, które mogą się okazać niezbędne.