Większość elementów skarlanych powstaje z różnego rodzaju kamienia. Jednak z surowego kamienia nie stworzy się pięknych produktów sakralnych, dlatego taki kamień należy poddać specjalnej obróbce, dzięki, której uzyska się odpowiedni kształt.
Z jakiego kamienia wykonać ambonę?
Zarówno ołtarze, chrzcielnice czy ambony produkowane są najczęściej z kamienia. Kamień, jaki wybiera się do produkcji produktów sakralnych to zazwyczaj marmur lub granit, rzadziej piaskowiec. Jeśli chodzi o produkty znajdujące się wewnątrz budynku, to ambona z kamienia, czy inne element może być wyprodukowany zarówno z granitu lub marmuru. Jednak, jeśli chodzi o elementy, które znajdują się na zewnątrz obiektu sakralnego, jak na przykład schody, powinny być już wykonywane z materiału, który jest odporny na wilgoć. W tym przypadku najlepszy okazuje się granit. Jeśli mowa o schodach, to ten rodzaj kamienia, także ma inne zalety, które przemawiają, aby go właśnie wybrać do wykonywania posadzek, czy wspominanych już schodów. Mianowicie granit jest materiałem, który się nie ściera, tak więc przez długi czas będzie wyglądał jak nowy. Kamień jest materiałem efektownym, który bardzo ładnie się prezentuje, dlatego wiele takich elementy jak chrzcielnica, ambona, ołtarz, czy nawa wykonuje się właśnie z kamienia.
Czym jest CNC program?
Aby powstały piękne kamienne elementy sakralne potrzebne są rożne rodzaje procesów obramiania tego materiału. Obecnie większość z maszyn korzysta z programów, które ułatwiają prace większości obrabiarek. Najbardziej popularny jest CNC program, czyli Computerized Numerical Control, co po polsku oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Najczęściej ten rodzaj oprogramowania jest wykorzystywany w takich urządzeniach jak:
- frezarka,
- tokarka,
- elektrodrążarka.
Dzięki programowi CNC można w sposób dokładny oraz bardzo precyzyjny wykonać obróbkę. W maszynach, które korzystają z tego systemu można wyróżnić kilka układów sterowania, jak na przykład:
- sterowanie odcinkowe,
- sterowanie punktowe,
- sterowanie kształtowe.
Etapy obróbki z wykorzystaniem CNC program
Proces obramiania elementów czy to stalowych, czy kamiennych z wykorzystaniem tego systemu można podzielić na trzy etapy. Pierwszym etapem jest projektowanie w programie CAD. Następnie należy przetworzyć stworzony projekt, aby był czytelny dla maszyny, w tym celu świetnie spełnia swoje zadanie oprogramowanie CAD CAM. Gdy projekt zostanie przetorowany, to trafia do maszyny i wykonania, w tym celu potrzebne jest oprogramowanie CNC.
Na czym polega frezowanie?
Frezowanie jest to jeden ze sposobów obróbki z wykorzystaniem narzędzia, które wykonuje ruch obrotowy. Natomiast element obramiany wykonuje ruch posuwający. Może to być ruch w tym samym kierunku co obrabiarka, w wtedy jest mowa o frezowaniu współbieżnym. Jednak, gdy obramiany produkt przesuwany jest w innym kierunku niż działa frezarka, wtedy wykonuje się frezowanie przeciwbieżne. Na śląsku, najczęściej wykonuje się frezowanie obwodowe. W tym przypadku ma się do czynienia z frezowaniem walcowym oraz z frezowaniem kształtowym. Jeśli chodzi o frezowanie walcowe, to krawędzie skrawające frezy umieszczone są na powierzchni walcowej, natomiast w przypadku frezowania kształtowego, krawędzie skrawające są rozmieszczone na powierzchni bryły obrotowej, która ma zarys złożony. Obecnie, nie tylko na śląsku wykonuje się frezowanie CNC, dzięki któremu otrzymuje się bardziej dokładne efekty.
Więcej można przeczytać na:
- Toczeniestali.pl – firma zajmująca się obróbką stali poprzez toczenie
- http://www.ekspertbudowlany.pl – portal budowlany dla profesjonalistów
- www.kamien-ksiazek.pl – zakład kamieniarski wykonujacy m. in. elemnty sakralne
- Ez-cam.pl – profesjonalne systemu CAD, CNC, CAM
Podsumowanie:
Frezowanie jest dość popularny sposobem obróbki metalu, kamienia, drewna i innych materiałów. Obecnie, aby wyniki procesu obramiania materiału były bardziej efektowne korzysta się ze specjalnego oprogramowania, który wspiera cały proces.