panele słoneczne

Fotowoltaika – sposób na tanie oświetlenie trybun stadionu

Coraz więcej osób oraz zakładów decyduje się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Energia ta jest darmowa, więc czemu by z niej nie korzystać. Dlatego fotowoltaika staje się coraz bardziej popularną dziedziną.

Czym jest fotowoltaika?

fotowoltaika na dachuFotowoltaika jest to dziedzina nauki, które zajmuje się zamianą promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Służą do tego specjalne panele, które składają się z ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa natomiast składają się z krystalicznych wafli krzemowych. Dawniej wykorzystywana była podczas tworzenie urządzeń oraz maszyn kosmicznych. Obecnie naukę tę można spotkać w wielu dziedzinach życia. Panele te można spotkać w elektronice użytkowej, jak na przykład w kalkulatorach, lampach ogrodowych lub jak oświetlenie znaków drogowych. Ogniwa także można spotkać w elektrowniach lub przy gospodarstwach domowych. Dziedzina ta w obecnych czasach bardzo szybko oraz prężnie się rozwija.

 

Baterie słoneczne na stadionie

baterie słoneczneBaterie słoneczne są urządzeniami służącymi do zamiany promieniowania słonecznego na energie elektryczną. Panele te należy montować w bardzo nasłonecznionym miejscu. W Polsce jest to strona południowa. Także w naszym klimacie baterie słoneczne w Bydgoszczy, ale i w innych miastach powinny być montowane pod kątem około trzydziestu stopni. Fotowoltaika w Bydgoszczy oraz innych miastach jest już wykorzystywana w wielu dziedzinach. Także panele słoneczne można spotkać zamontowane na stadionach. Ze względu na duże rozmiary stadionu, paneli fotowoltaicznych można zamontować dużą ilość. Co sprawi, że także zostanie wytworzona duża ilość energii elektrycznej. Energię tą można wykorzystać do oświetlenia stadionu, szatni, jak i całego zaplecza gastronomicznego oraz socjalnego. Także tą energię elektryczna można wykorzystać do oświetlenia parkingu, znajdującego się przy stadionie.

 

Jakie trybuny sportowe będą najlepsze?

krzesełka stadionoweTrybuny sportowe można podzielić na dwa rodzaje:

 • stałe
 • teleskopowe

Stałe trybuny sportowe na pewno mają wiele zalet. Gdy trybuna taka nie jest użytkowana, siedziska stadionowe są składane Sprawia to, że nie brudzą się i nie są narażone na czynniki zewnętrzne oraz atmosferyczne. Lepszym jednak rozwiązaniem są teleskopowe trybuny sportowe. W tym przypadku krzesełka stadionowe są składane przy pomocy pilota. Bardzo często trybuny teleskopowe są budowane w obiektach sezonowych oraz otartych. Aby każdy kibic czuł się bezpiecznie należy projektować oraz wykonywać trybuny wytrzymałe, solidne oraz stabilne. Trybuny sportowe mogą się znaleźć na takich obiektach jak:

 • stadiony
 • hale sportowe
 • pływalnie
 • korty

Krzesełka stadionowe mogą posiadać różne kolor. Bardzo często są one uzależnione od typu zmagań sportowych, które będą się odbywały na danym obiekcie. Podczas wyboru siedzisk należy zwrócić uwagę na:

 • wymiary
 • ilość potrzebnych siedzisk
 • atesty
 • sposób montażu
 • kolor

Poza siedziskami także na stadionach lub innych obiektach sportowych ważne są barierki odgradzające, czy to trybuny, czy boisko od trybun. Bardzo często są one wykonywane ze stali nierdzewnej.


Wartościowe źródła informacji związanych z tematem:

 • 4sun.eu – sklep internetowy sprzedający panele i baterie słoneczne
 • Ceo-odnawialna.pl – strona internetowa firmy z Bydgoszczy oferującej pompy ciepła
 • Muratorplus.pl – serwis internetowy poświęcony zagadnieniom budowlanym
 • Miwex SG – witryna internetowa firmy produkującej krzesełka stadionowe i trybuny sportowe

Podsumowanie

Trybuny sportowe, jak i cały obiekt stadionu może być oświetlony przy pomocy paneli fotowoltaicznych. W taki sposób energia elektryczna będzie darmowa, co obniży koszty utrzymania stadionu.