Elektrownia fotowoltaiczna i powietrzna pompa ciepła, czyli ekologiczny i nowoczesny dom

Wiele młodych osób, które decydują się na budowę domu chciałaby by, aby był on nowoczesny, a zarazem ekologiczny. Przez to chronią środowisko oraz cieszą się ładnym oraz nowoczesnym domem.

elektrownia fotowoltaicznaElektrownia fotowoltaiczna

Jeśli jesteś osobą, która nie ma żadnego pojęcia na ten temat, trafiłeś na odpowiedni artykuł. Każdy z nas może założyć sobie prywatną, domową elektrownie fotowoltaiczną. Polega ona na produkowaniu energii przy wykorzystaniu promieni słonecznych. Są one zbudowane ze specjalnych paneli fotowoltaicznych oraz przetwornic napięcia, które chronią cały system pracy, oraz służą do przetwarzania energii. Jednym z największych plusów takiej domowej elektrowni jest to, że możemy oszczędzić bardzo dużą sumę pieniędzy. Jeśli chcemy sprzedać naszą nieruchomość nasz dom z takimi kolektorami słonecznymi jest więcej warty na rynku. Co więcej, chronimy przyrodę oraz przyczyniamy się do zmniejszenia zanieczyszczeń. Okres gwarancji takich kolektorów wynosi czasem nawet do 25 lat.

fotowoltaikaFotowoltaika

Jest to dziedzina nauki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego w energię elektryczną. Wielue ludzi decyduję się w dzisiejszych czasach na zainstalowanie właśnie elektrowni fotowoltaicznych. Przez to, że w kolektory uderzają promienie słońca, otrzymujemy energię elektryczna np. mamy ciepłą wodę w domu. Przez korzystanie z tego rodzaju technologii oszczędzamy nasz budżet oraz zmniejszamy zanieczyszczenia powietrza. Ogniwa fotowoltaiczne mają swoje zastosowanie nawet w elektronice użytkowej np. kalkulatorach, oświetlenie lamp drogowych lub w lampach ogrodowych). Wszystko zaczyna wskazywać na to, że w niedalekiej przyszłości fotowoltaika będzie bardzo często wykorzystywana w domach lub biurach. Co wchodzi w skład w zestawu fotowoltaicznego?

 • Przyłącze do sieci
 • Falownik
 • Panele fotowoltaiczne inaczej nazywane modułami
 • Licznik energii elektrycznej
 • Bateria akumulatorów
 • Regulator ładowania
 • Pompa ciepła

Jest ona używana również jak elektrownie fotowoltaiczne do pozyskiwania energii z innych, bezpłatnych źródeł. Energia odnawialna w ostatnich czasach staje się bardzo popularna. Dzięki temu przestajemy zanieczyszczać powietrze oraz nasz budżet podchodzi w górę. Pompa ciepła wymusza przepływ ciepła z miejsca gdzie jest niższa temperatura do obszaru, gdzie temperatura jest wyższa. Zastosowanie pomp ciepła:

 • Klimatyzacja pomieszczeń
 • Przemysł spożywczy – fabryki lodu, chłodnie
 • Chłodnictwo
 • Gospodarstwa domowe – chłodziarki, zamrażarki
 • Ogrzewanie pomieszczeń ciepłem pobieranym z otoczenia
 • Podgrzewanie wody użytkowej

powietrzne pompy ciepłaPowietrzna pompa ciepła

Posiada ona wiele zwolenników, jest coraz częściej używana w gospodarstwach domowych. Są jednak osoby, które widzą same wady, szczególnie w powietrznych pompach ciepła. Jednym ze złych stwierdzeń jest to, że pompa ciepła jest droga. Koszt budowy takiej pompy jest najtańszy z innych rodzajów grzewczych. Musimy pamiętać, że przy budowie takiej technologii oszczędzamy dodatkowe źródła energii, oraz koszt takiego ogrzewania zwraca nam się po minimum 4 latach. Kłamstwem jest również to, że pompa ciepła pracuję tylko w dodatnich temperaturach. Wprowadzenie nowych sprężarek spowodowało, że nasza pompa może pracować nawet w temperaturze -250C. Kluczowymi elementami takiej konstrukcji są:

 • programator zintegrowany
 • zautomatyzowane sterowanie
 • sprężarka

Źródła:

 


Podsumowując:

Pompy powietrza są od bardzo dawna używane w surowym klimacie np. w Szwecji. W Polsce, gdzie mrozy zdarzają się bardzo rzadko tym bardziej nie powinniśmy się przejmować, że nasze urządzenie może przestać działać. Prawdą jest, że moc pompy spada wraz ze spadkiem temperatury na dworze. Powietrzna pompa ciepła daje najlepsze efekty, gdy na zewnątrz jest ciepło. Przy mrozach niestety spada efektowność naszej pompy, jednak starcza nam to na ogrzanie np. wody. Jeśli jesteś osobą, która decyduję się na budowę domu, a nie wie jaki rodzaj ogrzewania wykorzystać mam nadzieję, że ten artykuł Ci pomógł. Pamiętaj, że zakładając swoją prywatną elektrownie fotowoltaiczną lub pompę grzewczą dbasz o środowisko oraz zwiększasz swój budżet.

Leave a Comment