W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się systemy grzewcze oparte na odnawialnych źródłach energii (ziemia, powietrze, woda). Ogrzewanie domów przy ich wykorzystaniu, to nie tylko wynik mody na prowadzenie ekologicznego trybu życia, ale również wynik kalkulacji. Korzystanie z takich systemów zapewnia osiąganie dużych oszczędności w porównaniu do ogrzewania za pomocą klasycznych rozwiązań.
Pompy ciepła – informacje
Pompy ciepła to jedno z takich rozwiązań. Choć same pompy, jak i ich instalacja mogą wydawać się drogie, to w dłuższej perspektywie pozwalają one zaoszczędzić bardzo dużo energii. Stosując pompę ciepła tylko 1/4 energii potrzebnej do ogrzania naszego domu pochodzić będzie z energii elektrycznej, zaś pozostałe 3/4 z odnawialnych źródeł energii.
Istnieje wiele rodzajów pomp ciepła.
Jednym z najpopularniejszych i od lat wykorzystywanych systemów są pompy solankowe. Pobierają one z gruntu solankę, która transportowana jest do specjalnych sond, które pobierają z niej energię, a następnie transportują ją do pompy, która wykorzysta tą energię do ogrzania naszego domu. Trzeba jednak wiedzieć, że pompy solankowe to rozwiązane stosunkowo drogie w instalacji ze względu na odwiert, który może sięgać aż stu metrów w głąb powierzchni ziemi.
Kolejnym rodzajem pomp ciepła są pompy typu powietrze- woda. W ich przypadku, to ciepło zawarte w powietrzu atmosferycznym używane jest do ogrzewania naszych domów oraz podgrzewania wody. Podczas montażu pompy warto zwrócić uwagę na pomieszczenie, w którym ma ona zostać zainstalowana. Istnieją pompy, które składają się z dwóch części oraz takie, w których cały system zamknięty jest w jednej bryle. W przypadku, gdy pomieszczenie, w którym znajdować ma się pompa znajduje się blisko sypialni lub innego pomieszczenia, w którym nie chcemy być narażeni na dyskomfort związany z dźwiękiem wydawanym podczas pracy pompy warto zdecydować się na pierwsze rozwiązanie. W takim przypadku pompa montowana jest wewnątrz budynku, natomiast część zawierająca sprężarkę oraz wentylator montowana jest na zewnątrz. Takie rozwiązanie, to również oszczędność miejsca wewnątrz naszego domu. Choć może się wydawać, że pompy ciepła typu powietrze- woda to rozwiązanie, które jest efektywne tylko w okresie wiosenno- letnim, to w rzeczywistości jest inaczej. Pomimo tego, że pierwsze modele tego typu pomp faktycznie nie radziły sobie zbyt dobrze przy niskich temperaturach, to wraz z ich udoskonaleniem wyeliminowano ten problem. Nowoczesne pompy typu powietrze-woda mogą być efektywne nawet przy temperaturach spadających poniżej zera stopni. Jeśli są one dodatkowo wyposażone w specjalną grzałkę, to stają się one samowystarczalnym źródłem ogrzewania nawet w wypadku silnych mrozów. Dodatkową zaletą tego typu rozwiązań jest fakt, iż latem mogą one działać jak klimatyzator.
Decydując się na korzystanie z pomp ciepła warto również zainteresować się rekuperatorem.
Rekuperacja – co to?
Rekuperacja, to odzyskiwanie ciepła z powietrza, które jest wywiewane z systemu wentylacyjnego. Pozwala to zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy na ogrzewaniu oraz jest bardzo ekologicznym rozwiązaniem. W przypadku ogrzewania parterowego domu, o powierzchni stu pięćdziesięciu metrów kwadratowych, wykorzystanie rekuperatora pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu ponad trzy tysiące złotych w skali roku. Rekuperacja działa w następujący sposób. W rekuperatorze znajduje się wymiennik ciepła, w którym wyrównują się temperatury powietrza wywiewanego z budynku z tym czerpanym z zewnątrz. Oznacza to, że wchodzące zimne powietrze jest ogrzewane przez to ciepłe, opuszczające nasz dom. Latem zimne powietrze wydmuchiwane z budynku służy zaś do obniżenia temperatury powietrza wdmuchiwanego.
Podczas wybieranie rekuperatora warto pamiętać o kilku rzeczach.
Po pierwsze powinniśmy zwrócić uwagę na obudowę rekuperatora. Powinna ona zapewniać odpowiednią izolację termiczną. Z tego względu do rozwiązań domowych nie poleca się korzystanie z obudów metalowych. Warto również zwrócić uwagę na ich izolację akustyczną. Dzięki temu uniknąć można dodatkowych wydatków związanych z wyciszaniem rekuperatora. Równie ważne są wentylatory zamontowane w rekuperatorze. Ze względu na to, że rekuperator powinien pracować całą dobę, warto zadbać o to, aby wentylatory cechowały się odpowiednio wysoką trwałością.
Źródła informacji:
- Kowsol – firma z Wrocławia oferująca alternatywne źródła energii jakimi są pompy ciepła
- Pulus rekuperatory – Poznańska firma specjalizująca się w rekuperacji
- jakoszczedzacpieniadze.pl – Blog jak zaoszczędzić pieniądze
- Gazuno – firma zajmująca się handlem urządzeń do ogrzewania domu, takimi jak pompy ciepła bądź kotły gazowe
Podsumowanie
Jak widać decydując się na nowoczesne rozwiązanie grzewcze jakim są
- pompy ciepła
- rekuperacja
- inne źródła alternatywnej energii
nie tylko dbamy o środowisko naturalne, ale jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy na ogrzewaniu naszego domu.
Zastanawiam się nad pompą ciepła, bo wydaje mi się, że jest ona na dłuższą cenę opłacalna
Pompa ciepła jest dobrym pomysłem, ale musimy pamiętać, że minie trochę czasu zanim się zwróci:)
warto takie coś postawić.
Ale zaoszczędzimy dopiero parę lat po budowie
Ale zaoszczędzimy i to jest najważniejsze:)
Nie lubię jak w domu jest ciepło..