Domowa opieka nad seniorami

Poszukując zatrudnienia za granicą bardzo często starsze kobiety wybierają ogłoszenia dotyczące opiekunek osób starszych. Jest to dobrze płatna praca, ale równocześnie dosyć wymagająca, ponieważ nasze obowiązki są realizowane przez 24h na dobę. Czasem zdarza się, że bliscy seniora zabierają go do siebie czy mamy wolny dzień, ale są to raczej sporadyczne sytuacje.

Całodobowa opieka nad osobami starszymi

opieka nad osobami starszymi w domuWłaśnie dlatego tak ważne jest, aby dobrze przemyśleć czy taka praca nam w pełni odpowiada. Opiekunowie trafiają na różnych seniorów – takich, którzy są w pełni samodzielni i potrzebują głównie zainteresowania, przygotowania posiłków czy sprzątania. Inni z kolei są mocno schorowani, niejednokrotnie w stanie leżącym i w ich przypadku zwykle głównym obowiązkiem jest czuwanie przy chorym, podawanie leków i pokarmów oraz czynności pielęgnacyjne. Opieka nad osobami starszymi w domu nie będzie odpowiadać każdemu, dlatego już podczas wstępnej rozmowy z agencją pracy opiekunek warto przedstawić własne możliwości i oczekiwania względem pracy. Jeśli nie czujemy się pewnie na przykład aby podjąć się opieki nad osobą ciężko chorą wtedy należy o tym od razu poinformować przełożonego. Tego typu ogłoszeń jest tak sporo, że z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Plusem na pewno jest brak kosztów zakwaterowania, bowiem mieszkamy u podopiecznego. To przekłada się na uzyskane wynagrodzenie.

Najczęściej wyjazdy odbywają się w systemie zmianowym – ilość miesięcy pobytu za granicą oraz w Polsce jest zwykle ustalana indywidualnie z każdym pracownikiem. Konieczna jest oczywiście znajomość języka niemieckiego w stopniu podstawowym lub komunikatywnym. Ukończone kursy pielęgniarskie czy związane z opieką seniorów z pewnością będą dodatkowym atutem.