Budowa domów pasywnych cieszy się coraz to większą popularnością. Takie domy na pewno przynoszą wiele korzyści, jednymi z nich są niższe rachunki za ogrzewanie oraz za prąd elektryczny.
Czym są domy pasywne?
Domy pasywne są domami, które wykazują cechy energooszczędne, znaczy to, że dzięki zastosowanym technologiom, wytworzona energia cieplna w domu utrzymuj się bardzo długa, dzięki czemu na wytworzenie nowej nie potrzeba tyle energii. Fachowo mówiąc dom energooszczędny to taki, którego współczynnik przenikania przez przegrody zewnętrzne:
- dach,
- ściana,
- podłoga
jest niższy od tego podanego w normie. Poza tym domy pasywne to takie, które oprócz cech energooszczędnych także korzystają z technologi, dzięki którym zużycie energii w takim domu jest niższe niż w domach energooszczędnych lub tradycyjnych domach. Dlatego właśnie coraz więcej domów jak i osiedli jest pasywnych. Przykładem mogą być domy w Solcu, które kupić można już gotowe, są wykonane z energooszczędnych technologii, jak i posiadają systemy, które sprawiają, że w takich domach rachunki za ogrzewanie i za prąd są niższe. Poza tym kupując dom w Solcu pod Warszawą otrzymuje się certyfikat energetyczny, który potwierdza cechy energooszczędne takiego domu jak i pasywne.
Jak wybudować dom szkieletowy?
Domem pasywnym także może być dom drewniany. Te buduje się najczęściej w systemie szkieletowym. Budowa domu oczywiście rozpoczyna się od wykonania fundamentów, w tym przypadku nie muszą one być tak wytrzymałe, gdyż domy szkieletowe są lżejsze. Kolejnym krokiem podczas budowy tych domów jest wykonane szkieletu domy z belek. Gdy już go wykonamy, to możemy przejść do wykonywania ścian oraz stropu. Najczęściej wykonuje się je z płyt, które mocuje się po powstałego szkieletu. Pomiędzy tymi płytami umieszcza się izolację termiczną oraz izolacje przeciwwilgociową. Gdy już ściany oraz strop są wykonane to można rozpocząć budowę dachu. W domach szkieletowych najczęściej dachy wykonuje się w systemie krokwiowo-jętkowymi. Takie dachy są bardzo wytrzymałe i przez to można je pokryć każdym pokryciem dachowym:
- dachówką,
- blachodachówką,
- papą.
W domach drewnianych – szkieletowych także można wykonać kominek, który nie tylko może być ozdoba salonu, ale także źródłem ciepła w domu.
Nasady kominowe i inne elementy kominka
W domach pasywnych bardzo często montuje się kominki, które nie tylko wytwarzają ciepło w pomieszczeniu, w którym się znajdują, ale i także w całym domu. Takie kominki to kominki z płaszczem wodnym oraz kominki powietrzne. Takie kominki także potrzebują wkładów. Na rynku można wyróżnić dwa typy wkładów kominowych:
- wkładcy kwasoodporne,
- wkłady żaroodporne.
Wkład kominowy żaroodporny jest wkładem, który odprowadza spaliny wytwarzane przez drewno, ten rodzaj wkładów jest najbardziej popularny, gdyż właśnie w większości kominków używa się drewna do wytwarzania ciepła. Wkład kominowy kwasoodporny jest stosowany w przypadku kominków opalanych gazem lub olejem opałowym. W tym przypadku producenci wkładów zadbali o środowisko naturalne i obniżyli moc spalania, przez to, spaliny w kominie się ochładzają i wytwarzany jest kwas. Dlatego w przypadku tego rodzaju opału zawsze należy zadbać o instalacje kwasoodporną. Na końcu instalacji kominowej znaleźć można nasady kominowe. Ich zadaniem jest ochrona przewodu kominowego przed dostawaniem się tam różnego rodzaj zabrudzeń, jak i nasady kominowe także polepszają siłę ciągu.
Napisane przy pomocy:
- Domyidomki.com – firma wykonująca m. in. domy szkieletowe
- Ekspertbudowlany.pl – portal o tematyce budowlanej
- Kominy24.pl – rury kominkowe i wkłady do kominków
Podsumowując temat:
Budowa domu pasywnego jest bardzo dobrym pomysłem. Dzięki wybudowaniu takiego domu zaoszczędzimy na produkcji energii cieplnej, a także zużyjemy mniejszą ilość energii elektrycznej co na pewno przełoży się na środowisko oraz mniejsze rachunki.