Dobry punkt ksera a drukarnia – czym się różnią?

Drukarnie i ksera oferują swoim klientom szereg usług. Wydawać by się mogło, że w rzeczywistości współczesne ksero to takie małe drukarnie, tylko z mniejszą ilością maszynerii. Jest w tym trochę prawdy, jednak nie do końca. Pomiędzy tymi dwiema działalnościami jest znacząca różnica.

poligrafiaPoligrafia i jej zakres

Poligrafia mówiąc najprościej, jest dziedziną techniki zajmującą się wytwarzaniem druków. Dokładniej mówiąc, jest to dziedzina produkcyjna, która polega na opracowywaniu form drukowanych, oryginalnych tekstów i rysunków oraz ich wydruk przy użyciu kopii. W szerszym rozumieniu, zarówno punkty ksero jak i drukarnie należą do branży poligraficznej, przy zastosowaniu węższej definicje już tylko drukarnie, ponieważ ksero skupia się jedynie na powieleniu treści, nie stwarzając przy tym nowych wzorów, ani nie daje możliwości naniesienia zmiany na gotowe szablony.

kseroKsero – wydruk, oprawa, bindowanie

Punkty ksero są obecnie ogólnodostępne. Świadczą one dość szeroki wachlarz usług. Jednak są one skierowane przede wszystkim do osób indywidualnych. To znaczy, że są to miejsca przeznaczone do powielania treści, oprawiania prac lub książek, ale głównie jest to oferta dla indywidualnej osoby o bardzo niskim nakładzie. Posiadają one w swojej ofercie również możliwość druku, jednak należy pamiętać, że druk wykonywany w ksero jakościowo jest bardzo podobny do tego, jaki uzyskujemy na domowych urządzeniach przeznaczonych do tego celu. Dlatego z punktów ksero zazwyczaj korzystają osoby potrzebujące w szybkim lub nagłym czasie powielić czy wydrukować pewne treści, lub nadać im określoną formę. Do typowych usług punktów ksero należą:

  • ksero jednostronne A3, A4
  • ksero dwustronne A3, A4
  • ksero wielkoformatowe
  • laminowanie
  • oprawy
  • bindowanie

W takich punktach można znaleźć również dodatkowe usługi, takie jak na przykład nanoszenie nadruków na upominki, czyli na kubki czy koszulki. Często jednak są to dość kosztowne usługi, dlatego gdy chcemy w ten sposób wykonać specjalny prezent może to być ciekawa alternatywa, jednak przy większych nakładach jest to niezbyt opłacalne i wówczas lepiej skorzystać z usług drukarni.

drukarniaDrukarnie i zakres ich usług – druk plakatów, ulotki

Działalność drukarska jest o wiele bardziej rozbudowana niż usługi proponowane przez punkty ksero. Przede wszystkim jej usługi skierowane są do firm, jednak mogą z nich korzystać również osoby indywidualne, chcące zlecić jakiś projekt do wydruku, jak na przykład wykonanie zaproszeń. Drukarnie w swojej ofercie maja kilka rodzai druku, cechujących się innymi parametrami i możliwościami, co pozwala na dobranie najlepszej metody do danego zlecenia. Jedną z częściej świadczonych usług są usługi dla branży marketingowej, związane z produkcją materiałów reklamowych. Najczęściej są to różnego rodzaju ulotki i broszury oraz plakaty reklamowe. Tego typu zlecenia zazwyczaj są w bardzo dużych nakładach, których powielanie i wydruk są najbardziej korzystne do wykonania w technice offsetowej. Uruchomienie takiego procesu drukarskiego jest dość czasochłonne i kosztowne, jednak przy nakładach idących w tysiące jest to rozwiązanie sumarycznie wychodzące najoszczędniej. Przy mniejszych zleceniach oraz zleceniach od klientów indywidualnych, największą popularnością cieszy się druk cyfrowy. Przy małych zamówieniach jest on cenowo bardzo korzystny, a dodatkowo przy zastosowaniu tego rodzaju techniki czas potrzebny na wykonanie jest stosunkowo krótki.


 

Więcej informacji na temat rozwiązań branży poligraficznej:


Podsumowując debatę o drukarniach i punktach ksero:

Można powiedzieć, że zarówno punkty ksero jak i duże oraz małe drukarnie obracają się w szeroko rozumianej branży poligraficznej, jednak specyfika ich działania i oferta różnią się znacząco od siebie. Ksera to miejsca dla osób potrzebujących doraźnych usług na nieco niższym poziomie, natomiast drukarnie kierują swoją ofertę raczej do osób potrzebujących wielokrotnego powielenia materiałów w celu ich dystrybucji oraz usługi przez nie oferowane są zdecydowanie bardziej profesjonalne i na wyższym poziomie. To, którego z przedstawicieli tej branży usługowej potrzebujemy, zależy od charakteru zlecenia i specyfiki naszych działań, ponieważ trzeba pamiętać, że jak dobrze nie byłoby wyposażone ksero nigdy nie będzie ono w stanie zastąpić usług świadczonych przez prawdziwą drukarnię.

Leave a Comment