Czyszczenie lamp z mosiądzu

Mosiądz ma błyszczący, bogaty kolor, który przynosi ciepło do domu. Jest to stop składający się z cynku i miedzi, który szybko matowieje pod wpływem powietrza. Aby zminimalizować utlenianie, niektóre mosiężne lampy mają powłokę lakierniczą. Jednak nawet po lakierowaniu mosiądz z czasem matowieje. Czyszczenie zmatowionych mosiężnych lamp wymaga trochę pracy, ale jest warte wysiłku.

Czyszczenie mosiężnych lamp

lampy mosiężneNajpierw należy napełnić  wiadro lub umywalkę ciepłą wodą i odrobiną płynu do mycia naczyń. W powstałym roztworze namoczyć czystą ściereczkę z mikrofibry i wykręcić, aż będzie wilgotna, ale nie mokra. Po odłączeniu lampy i wyjęciu żarówki, należy tą szmatką przetrzeć mosiężną powierzchnię aby usunąć niewielkie zabrudzenia i kurz. Zakamarki i inne trudno dostępne miejsca można wyczyścić używając szczoteczki do zębów. Lampy mosiężne najlepiej osuszać używając miękkiego ręcznika. Kolejny krok to zastosowanie specjalnego środka czyszczącego do mosiądzu. Należy zawsze postępować z zaleceniami producenta. Środek trzeba wcierać ruchem kołowym, pracując na małych obszarach, a w razie potrzeby, przy silniejszych zabrudzeniach, zastosować go ponownie, aż cała lampa zostanie wyczyszczona. Następnie należy poczekać na wyschnięcie środka czyszczącego. Często zmienia się on w jasny nalot na powierzchni lampy. Wtedy wystarczy już tylko wytrzeć powierzchnię miękką szmatką. Teraz wystarczy już tylko wymienić żarówkę i podłączyć lampę.

Mosiężna lampa wygląda najlepiej, gdy jest czysta i błyszcząca. Podczas gdy czyszczenie jej jest zwykle łatwe i niedrogie, mocno zmatowiona wymaga nieco więcej cierpliwości. Niezależnie od stopnia zabrudzenia lampy ta sama podstawowa metoda w końcu oczyści nawet najbrudniejszy mosiądz. Nagrodą będzie lśniąca lampa, która w razie potrzeby wymagać będzie jedynie regularnego odkurzania i polerowania.