Czyszczenie dywanów

Czyszczenie dywanów z sierści

Jeżeli masz zwierzątko futerkowe, problemem może być dla ciebie wiecznie brudny dywan. Jest to powszechne zmartwienie posiadaczy psów. Zwłaszcza te, które mają dużo sierści strasznie linieją i postawiają na dywanie kłęby owłosienia. Cóż, trzeba się z tym liczyć, kupując takie zwierzę. Można jednak zadbać o to, aby problem był trochę mniej dokuczliwy i raz na jakiś czas po prostu profesjonalnie wyczyścić wszystkie materiałowe powierzchnie domowe.

Czyszczenie dywanów – jak to zrobić

Czyszczenie dywanówO ile w przypadku posiadania paneli, czyszczenie z sierści jest bardzo proste, bo wystarczy dobrze odkurzyć, o tyle właściciele dywanów muszą się trochę pomęczyć. Psie włosy lubią się osadzać na wykładzinie i przy odkurzaniu trzeba mocno szorować po nich szczotką, aby zostały usunięte. Część futra przeważnie jednak i tak zostaje na miękkiej powierzchni. Co można z tym zrobić? Kilka sposobów na czyszczenie dywanu z sierści:

  • szczotkowanie dywanu
  • szczotkowanie psa
  • samodzielne pranie dywanów
  • odkurzanie (także z pomocą odkurzacza piorącego)
  • zamówienie profesjonalnej firmy czyszczącej
  •  szorowanie wilgotną szmatką.

Sposoby mogą się bardziej lub mniej sprawdzać w zależności od długości sierści naszego pupila. Wpływ na działanie poszczególnych możliwości ma także gęstość i długość włókien dywanu.

Odkurzanie i pranie dywanów w mieszkaniu

Czyszczenie dywanówKoniecznością jest, aby na bieżąco odkurzać mieszkanie. Dzięki temu uda się zebrać większość sierści nim wkręci się ona głębiej w dywan. Pozostałe psie włosy warto zrolować w kępki, a wtedy już dużo prościej się ich pozbyć. Można to zrobić za pomocą szczotkowania dywanu tą samą szczotką, którą czeszemy psa. Są to zazwyczaj doskonałe druciane przedmioty, które w łatwy sposób wydobędą włosy spomiędzy włókien. Oczywiście, szczotkowanie zwierzęcia na bieżąco także bardzo pomaga, bo zmniejsza znacznie gubienie przez niego sierści wszędzie gdzie się tylko znajdzie. Czyszczenie dywanów jest także możliwe za pomocą odkurzacza piorącego. Co prawda widziałam taki jedynie w Warszawie, ale pewnie są dostępne również w innych miastach. Niekoniecznie usuwają one całą sierść, ale właśnie świetnie rolują ją w kępki, które można zebrać nawet ręcznie. Na podobnej zasadzie zadziała zwykła mokra szmatka. Nie polecam natomiast samodzielnego prania dywanów, bo może to prowadzić do ich rozklejenia się przy jednoczesnym braku gwarancji, że usuniemy luźne psie futro. Już lepiej trochę zapłacić i zlecić zadanie profesjonalnej firmie sprzątającej. Nie powinni mieć z tym problemu.

Legowisko dla psa a kłaczki

Legowisko dla psaProblematyczne może być także usuwanie włosów z psiego posłania. Jeżeli pies lubi się tam wylegiwać, to najpewniej zostawia w nim mnóstwo kudłów. Tym zazwyczaj nie przejmuje się tak wielu właścicieli. Warto jednak, chociaż pobieżnie odświeżyć posłanie dla psa, przynajmniej od czasu do czasu. Niech zwierzę także ma komfort na swoim miejscu. Możesz je także wyczyścić odkurzaczem, wyszczotkować albo wyszorować wilgotną szmatką. Zazwyczaj włosy nie osadzają się tak łatwo na posłaniach jak na dywanach, więc można szybciej zadbać o czystość w tych miejscach. Poza tym niewskazane jest, aby legowisko dla psa było w niechlujnym stanie, także ze względów estetycznych. Kiedy już widzisz, że jego miejsce się wysłużyło, zrobiło się brudne, okłaczone albo się podarło, to kup zwierzęciu coś nowego. Materac dla psa to dla niego ważna rzecz. Dbaj o swojego pupila, a nie tylko o stan dywanów w domu. Psu także będzie się lepiej spało na zadbanym terenie.


Więcej w tym temacie można znaleźć na:


Podsumowanie

Kiedy już znasz sposoby na wyczyszczenie dywanów z sierści, możesz przestać myśleć o tym, że nigdy nie doprowadzisz swojego mieszkania do porządku. Poza tym możesz się skupić także na tym, aby twojemu zwierzęciu było lepiej i również od czasu do czasu wysprzątać mu posłanie. Dzięki temu nie tylko jego miejsce będzie wyglądało bardziej estetycznie. Być może zwierzę też będzie dzięki temu ładniej pachniało i mniej kłaczków będzie się roznosiło po całym domu. Takie czyszczenie zajmuje trochę czasu, ale warto wykonywać je w sposób kompleksowy na wszystkich dywanach i w miejsach częstego pobytu zwierzęcia.