Czym jest wylewka do baterii?

Wiele osób myje ręce pod kranem, jednak czy na pewno jest to fachowa i profesjonalna nazwa, czy jedynie wygodne uproszczenie, które umożliwia zrozumienie w komunikacji? Okazuje się bowiem, że prawidłowa jest ta druga opcja i to, co zwykło się nazywać kranem, ma zupełnie inną nazwę. Dobrym pomysłem będzie wzięcie tej nazwy pod lupę.

Specyfika wylewek do baterii

Wylewki do bateriiW zdecydowanej większości polskich domów nie ma nic innego niż zwyczajna bateria wodociągowa. Dzieli się ona na mnóstwo kategorii i podtypów, w zależności od tego, jakie kryterium przyjmie się za to, które ma definiować baterię. Ważną informacją jest fakt, że bateria jest swojego rodzaju systemem składającym się z kilku poszczególnych części, takimi poszczególnymi elementami są wylewki do baterii i to właśnie one bywają nazywane kranami. Wylewka, co sugeruje już sama nazwa, jest tym elementem, z którego leci woda. Wiele współczesnych sklepów budowlano-remontowych oraz dedykowanych producentów ma w swojej ofercie różnego rodzaju wylewki, dzięki czemu każdy klient mający bardzo konkretny obraz swojej wymarzonej łazienki, będzie mógł nabyć odpowiednio wyglądający produkt. Obecnie nic nie ogranicza producentów w kwestii projektowania wlewek. Na rynku dostać można standardowe, zakrzywione, a nawet elastyczne (świetnie sprawdzające się np. w kuchni). Sam kran z kolei to po prostu pewnego rodzaju zawór, którego nazwa została uproszczona i weszła do powszechnego użytku.

Od teraz używając słowa „kran”, warto wiedzieć, że nie jest ono w pełni poprawne, a na pewno nie oddaje stuprocentowego stanu faktycznego. Nie znaczy to, że wszyscy powinni teraz używać specjalistycznych określeń na podstawowe obiekty otaczającego świata, lecz dobrze mieć świadomość, że niektóre zwroty nie są niczym ponad zwykłe uproszczenia.