Żyrandol to dokonały element dekoracyjny, który dodaje wnętrzu charakteru. Ponieważ główne oświetlenie zazwyczaj zlokalizowane jest na środku pomieszczenia, przez co mocno rzuca się w oczy i trudno go nie zauważyć, jego wybór nie powinien być przypadkowy. Oferta jest szeroka, dziś możemy wybierać spośród żyrandoli klasycznych, ekstrawaganckich lub nowoczesnych. Patrząc na aranżacje sprzed kilku lat można dojść do wniosku, że większość z nas dobierała żyrandol do stylu i koloru wyposażenia.
Żyrandole klasyczne i lampy do wnętrza dworku
Dziś mamy o wiele więcej możliwości, inspiracji i każdy z nas chce urządzić mieszkanie w taki sposób, aby odzwierciedlało jego charakter, a przy tym było nowoczesne i oryginalne. Coraz chętniej decydujemy się na meble z recyklingu, meble z litego drewna czy własnoręczne wykonanie niektórych elementów wyposażenia. Dużo większą wagę przykładamy do otoczenia, w jakim żyjemy i chcemy otaczać się pięknymi rzeczami. Wiele osób ma problem z wyborem żyrandola i szuka porad dotyczących zasad doboru oświetlenia do wnętrza.
Tymczasem najlepszym rozwiązaniem wydaje się wybór takiego oświetlenia, które będzie wyróżniać się na tle aranżacji, czyli po prostu nie będzie do niego pasować. Tak, więc żyrandole klasyczne niekoniecznie sprawdzą się tylko w tradycyjnie urządzonych mieszkaniach, równie dobrze mogą służyć we wnętrzach dworku którzy jest utrzymany w stylu kolonialnym czy indyjskim. Wybór klasycznego żyrandola to zdecydowanie najprostsze rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku domów urządzonych w tradycyjny sposób. Z takiego zakupu będą zadowolone osoby, którym, zależy na zachowaniu spójnej stylistyki i nie lubią eksperymentować z wystrojem wnętrz. Lampy klasyczne czy żyrandole szczególnie te wykonane z metalu będą idealnie pasować do mebli kolonialnych, które wykonane są z litego drewna i dają wrażenie masywności i trwałości.
Z czego wykonuje się żyrandole i lampy klasyczne?
Klasyczne żyrandole zazwyczaj wykonuje się z metali kolorowych takich jak:
- mosiądz,
- miedź,
- żeliwo
- stal
- dodatki drewniane
- metalu pozłacanego.
Wśród klasycznych propozycji można znaleźć między innymi kształty świecznikowe, ich żarówki wykonane są zazwyczaj na wzór płomienia świecy. Albo żyrandole z materiałowymi kloszami i mieniącymi się kryształkami, które cieszą się obecnie dużą popularnością. Wybierając oświetlenie klasyczne, należy zwrócić szczególną uwagę na klosze, które będą doskonałym elementem ozdobnym. Eleganckie, dekoracyjne modele najczęściej wykonuje się ze szkła mrożonego, witrażowego, alabastru lub szkła kryształowego.
Źródła:
- Elektros – Bydgoski sklep z lampami klasycznymi do salonu
- Kaja – Sklep internetowy z lampami posiadający w swoim asortymencie między innymi żyrandole klasyczne
- Mandallin – Salon meblarski z meblami z litego drewna
- Murator Dom – Portal z informacjami o aranżacji wnętrz w stylu dworskim
Lampy podłogowe w stylu klasycznym
W nowoczesnych aranżacjach jedno źródło światła to zdecydowanie za mało. Dziś urządzamy pomieszczenie tak, aby było funkcjonalne, czyli przystosowane do wykonywania różnych czynności. Jeżeli przed snem relaksujemy się czytając książkę pamiętajmy, aby dbać o swoje oczy i ich nie nadwyrężać. Zarówno w sypialni, jak i w salonie powinny znaleźć się co najmniej dwa źródła oświetlenia. Lampa podłogowa umożliwi nam czytanie bez nadwyrężania wzroku, to świetne rozwiązanie na przykład, gdy odpoczywamy przed telewizorem, dzięki takiemu światłu możemy uniknąć męczącego kontrastu pomiędzy jasnym monitorem a ciemnym wnętrzem. A także wtedy, gdy mamy małe dziecko i w nocy musimy bezpiecznie dojść do łóżeczka. Lampa podłogowa to doskonały element aranżacyjny, który potrafi dodać wnętrzu charakteru i zbudować odpowiedni nastrój.
Wnętrze utrzymane w stylu kolonialnym
Oczywiście oprócz odpowiedniego design bardzo ważne jest to, żeby była przede wszystkim użyteczna, wybierajmy modele, które będzie można łatwo przestawić, najlepiej z regulowaną wysokością oraz kątem padania strumienia światła. Kinkiety Odpowiednie rozmieszczenie oświetlenia może całkowicie odmienić wnętrze. Dzięki niemu możemy optycznie powiększyć pomieszczenie, wydobyć ciemne, niewidoczne zakamarki lub ukryć mankamenty i niedociągnięcia. Kinkiety uważa się za oświetlenie typowo dekoracyjne, które ma za zadanie uatrakcyjnić wnętrze, chociaż z powodzeniem można wykorzystać je także jako główne źródło światła umieszczając je na suficie. To doskonały sposób, żeby podkreślić wiszące obrazy, czy dekoracyjną ścianę.
Dzięki nim długie korytarze lub bardzo wąskie pokoje zyskują lepsze proporcje i optycznie się poszerzają. Rozświetlając odpowiednie ściany można uzyskać naprawdę zadowalające efekty. Wybierając odpowiednie oświetlenie do domu powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno jego wygląd, jak i ciężar. Jeżeli oświetlenie będzie bardzo ciężkie będziemy musieli zatroszczyć się o odpowiedni montaż, tak, aby zachować bezpieczeństwo domowników.