Czy wszystkie odpady są bezpieczne?

 

W obecnych czasach jest dużo większa świadomość globalna i wszyscy dobrze wiemy, że śmieci należy segregować. Musimy myśleć nie tylko o sobie, ale także o przyszłych pokoleniach. Trzeba dbać o środowisko i naszą planetę, żeby zostawić ją w dobrym stanie na kolejne stulecia. Będą z niej korzystać przecież nasze dzieci i wnuki.

Katalog odpadów różnego rodzaju

odpady niebezpieczne - wszystkie kodyNa pewno każdy z nas słyszał też o tym, że odpady można podzielić na kilka kategorii i rodzajów. Najważniejsze kategorie to odpady bezpieczne i niebezpieczne. Jeśli chodzi o odpady niebezpieczne – wszystkie kody są dostępne między innymi na stronach internetowych. Często też dostajemy do naszych skrzynek pocztowych ulotki, na których są rozpisane dokładnie wszystkie odpady niebezpieczne. Może niektórym się teraz wydawać, że przecież w ich domach nie ma żadnych niebezpiecznych śmieci. Ale czy na pewno? Przecież w każdym domu i mieszkaniu można znaleźć zużyte baterie, rozpuszczalniki, resztki farby do ścian, kleje do płytek. Ogólnie rzecz biorąc odpady są podzielone na różne kategorie. Najprościej można je podzielić ze względu na źródło pochodzenia. W katalogu na przykład osobno są podzielone odpady pochodzące z przemysłu mleczarskiego ,cukrowniczego, skórzanego, z przetwórstwa drewna, z produkcji napojów alkoholowych i bezalkoholowych. Jak widać katalog ten jest naprawdę bardzo rozbudowany i dobrze przemyślany jeśli chodzi o podział i segregację odpadów.

Następnym razem, gdy będziemy wyciągać pocztę ze skrzynki, zwróćmy uwagę na katalog odpadów niebezpiecznych. Warto zapoznać się z tym jak te odpady są podzielone i w ogóle jakie odpady należą do niebezpiecznych. Wtedy będziemy wiedzieć jakie śmieci możemy śmiało wyrzucać z innymi, a jakie trzeba odpowiednio zabezpieczyć.