Czy warto przeprowadzać się do domu z już założoną pompą ciepła/rekuperacją?

Wszyscy, którzy mieszkają w domach wolnostojących zgodnie twierdzą, że najważniejszym elementem, który trzeba wziąć pod uwagę, jeśli decydujemy się na przeprowadzkę, jest ogrzewanie. Przede wszystkim ze względu na to, że ceny opału są coraz wyższe, a co za tym idzie koszty utrzymania takiego domu również. Jednakże w dzisiejszych czasach dostępne są rozwiązania, które można zastosować praktycznie w każdym domu, a które pozwalają dość znacząco obniżyć koszty ogrzewania.

Po pierwsze jest to rekuperacja, a po drugie pompy ciepła. Ze względu na coraz większe zainteresowanie tymi systemami na rynku nieruchomości pojawia się coraz więcej ofert domów, które mają je na wyposażeniu.

Czy jednak warto w tym przypadku kupować dom z gotową instalacją? W zasadzie i tak i nie, wszystko tak na prawdę bowiem zależy od naszych indywidualnych zapatrywań, niemniej jednak warto znać plusy i minusy takiej decyzji zanim ją podejmiemy.

 

rock-island-123406_640Przeprowadzki do domu z rynku wtórnego

Jeżeli interesują nas domy już urządzone, gotowe do przeprowadzki, to warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż najpewniej były już one użytkowane przez jakiś czas przez poprzednich właścicieli. Dlatego też zamontowane tam systemy mogą nie być w pełni sprawne. Co za tym idzie, być może konieczna będzie wymiana części lub nawet całości systemu na nowy. Wiąże się to nie tylko z dodatkowymi kosztami, ale również i z tym, że będą konieczne przeróbki tam, gdzie miało ich już nie być. Warto więc zastanowić się, czy nie lepiej jest zaoszczędzić swój czas i pieniądze samemu inwestując w nowy sprzęt i zakładając do zupełnie od zera. Oczywiście wiadomo, że to także kosztuje, niemniej jednak kupując używany możemy w efekcie zapłacić dwa razy więcej niż byśmy chcieli.

 

igloo-28130_640Rekuperacja i grzałki

W szczególności dotyczy to systemów rekuperacji, czyli pozyskiwania energii z gazów powstałych w procesie spalania opału. W przypadku kiedy kupujemy dom z gotową instalacją, nie mamy w zasadzie większego pola manewru jeśli chodzi o dodatkowe elementy systemu grzewczego. A raczej mamy, jednakże są one dość kosztowne. Na przykład kominki do domów z rekuperacją ciężko jest dobrać tak, aby odpowiadały parametrom systemu, jaki jest zainstalowany w naszym domu. Zakładając taki system od podstaw można zawsze od ręki dobrać wszystko tak, aby do siebie pasowało. Oznacza to także równoczesny montaż wszystkich elementów, co jest wielką oszczędnością naszego czasu i funduszy. Z tego właśnie względu kupno domu z już zainstalowaną rekuperacją należy starannie rozważyć pod względem naszych potrzeb, a także przyszłych planów ewentualnej przebudowy.

 

home-663199_640Elementy grzejne – pompy ciepła

Nieco inaczej sprawa wygląda w momencie, kiedy decydujemy się na zakup domu z pompą ciepła. Tutaj na prawdę warto jest rozważyć dostępne na rynku oferty nieruchomości, które posiadają już wbudowany taki system. Odwierty pod pompy ciepła najlepiej jest bowiem robić w momencie kiedy nasz dom jest jeszcze w fazie planów bądź dopiero zaczynamy budowę. Wtedy jest to moment idealny, ze względu na to, że jest to bardzo złożony system, który wymaga wiele miejsca i wysiłku, aby wszystko było do siebie odpowiednio dopasowane. Zarówno na zewnątrz domu, jak i w jego wnętrzu. Tak więc jeśli nie chcemy rujnować sobie całego, nowo zakupionego domu, lepiej jednak rozejrzeć się za takim, który już posiada rzeczony system.

 


 

 

cottage-160367_640Źródło:

 


 

 

house-575899_640Ogólnie rzecz biorąc bardziej opłacalne pod względem finansowym, a także i użytkowym, jest założenie systemu na własną rękę. Trzeba liczyć się bowiem z tym, że poprzedni właściciel z pewnością do ogólnej ceny domu doliczy także i koszty instalacji tych dodatkowych udogodnień. Niemniej jednak należy podchodzić do tego tematu z dużą dozą ostrożności i kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Nie zawsze bowiem jest tak, że opcja, która wydaje nam się być lepszą, sprawdzi się w każdym przypadku tak samo. Warto mieć to na uwadze wybierając pomiędzy domem z zainstalowanymi udogodnieniami, a takim, który ich nie ma. W tym drugim wypadku dobrze jest się zastanowić, czy te ulepszenia są nam po prostu potrzebne, może się bowiem okazać, że nie są one niezbędne.

Leave a Comment