organizacja wesela

Czy warto organizować wesele w plenerze?

Ostatnimi czasy, w Polsce coraz częściej możemy spotkać się z nietypową aranżacją wesel i ślubów. Są to przeważnie tematyczne wesela, związane z motywami z filmów, epoką, konkretnym krajem, czy stylem. Jednak wiele osób, marzy o nietypowym ślubie w plenerze, czy jest to możliwe w naszym kraju?

Formalności związane z weselem w plenerze

organizacja weselaŚluby i wesela w plenerze nie są już tylko widokiem na amerykańskich filmach. Teraz również w Polsce, możesz wyprawić wymarzony ślub na plaży, w parku czy na górskiej polanie. Wiąże się to niestety z wieloma formalnościami i wymaga wiele zachodu. Obecnie nie tylko urzędnicy wyrażają zgodę na udzielenie zaślubin pod gołym niebem, również księża coraz chętniej na to przystają. Decydując się na ślub, nie ważne czy w budynku, czy w plenerze, najpierw trzeba podjąć decyzję, czy będzie to ślub kościelny czy cywilny. Po ustaleniu, możemy się zabrać za przygotowywanie odpowiednich dokumentów i pozwoleń na organizację ślubu pod chmurką. Głównym krokiem jest uzyskanie aprobaty od księdza lub Urzędu Stanu Cywilnego. W przypadku ślubu cywilnego, konieczne będzie napisane pisma, w którym uzasadnimy przyczynę pobrania się poza placówką Urzędu Stanu Cywilnego. Natomiast, wybierając ślub kościelny, musimy uzyskać licencję na ślub poza budynkiem kościoła, do którego zapisana jest Młoda Para. Musimy się przygotować także na dodatkowe koszty związane z zawarciem związku małżeńskiego w mniej tradycyjnym miejscu. W kosztorys wlicza się m.in. dojazd i obecność urzędnika. Należy także pamiętać o tym, że ślub poza terenem Urzędu czy kościoła jest możliwy tylko w miejscach bezpiecznych, a także gwarantujących zapewnienie powagi uroczystości. Musimy wziąć pod uwagę również to, że możemy mieć problemy wzięciem ślubu kościelnego na ziemi nieświęconej. Dodatkowo czas rozpatrywania wniosków o pozwolenie na ślub w plenerze może trwać nawet rok, dlatego warto złożyć go odpowiednio wcześniej.

Organizacja ślubów i wesel w plenerze

organizacja weselaMiejsce ślubu, może być zarazem miejscem wesela, ale nie musi. Poza miejscem, urzędnik czy ksiądz, również decydują o wystroju, należy zastosować się do wszelkich wskazówek, które uzyskamy. Ważne, aby na miejscu ślubu znajdowały się krzesła dla młodej pary, a także świadkowie i osoba udzielająca ślubu, a także stół na którym będzie można podpisać wymagane dokumenty, Dodatkowo w przypadku ślubu kościelnego, nie można zapomnieć o klęcznikach oraz krzyżu. Natomiast podczas ślubu cywilnego niezbędne jest godło. Miejsce powinno także wyglądać uroczyście dlatego nie może zabraknąć ozdób jak kwiaty, dywan prowadzący do ołtarza lub stołu, a także odpowiedniej muzyki. Najlepszym miejscem na wesele w plenerze będzie to blisko restauracji lub lokalu, który zapewni nam wyżywienie, miejsca sanitarne, a także prąd niezbędny zespołowi muzycznemu czy dj’owi. Dużo lokali, wyposażonych jest już w namioty, przy budynku, dzięki czemu, nie będzie konieczności wynajmu własnego i martwienie się o zapewnienie gościom podstaw jak stoły, parkiet do tańczenia, toalet, a także ogrzewania chłodnym wieczorem, a takie bywają nawet w najcieplejsze miesiące letnie. Dodatkowo restauracja, która profesjonalnie zajmuje się organizacją ślubów w rozstawionym w pobliżu namiocie, zapewni nam obsługę. Wiele takich restauracji znajduje się nie tylko w miastach jak Warszawa, Bydgoszcz, Poznań, ale także na ich obrzeżach, ze względu na coraz większą panującą modę na wesele na świeżym powietrzu. Jeżeli jednak nie odpowiada nam oferta żadnej restauracji, możemy samodzielnie wynająć namiot oraz skorzystać z usług firmy cateringowej, która w swojej ofercie proponuje również zastawę stołu, ozdobę sali i obsługę. Jednak wtedy we własnym zakresie musimy martwić się o przyłącza do prądu oraz ciepłej i zimnej wody, miejsca sanitarne, jak kuchnia czy łazienki dla gości i pracowników.

Pamiątka ślubu – zdjęcia ślubne

fzdjęcia ślubneNajlepszą pamiątką ślubną są oczywiście zdjęcia, dlatego na weselu nie może zabraknąć dobrego fotografa, tylko jak go rozpoznać? Wbrew pozorom nie zawsze osoba, która ma dobry sprzęt będzie potrafiła robić dobre zdjęcia. Istotne jest, aby potrafił on:

 • kadrować zdjęcia
 • nawiązać kontakt z klientami
 • pracować z ludźmi
 • budzić zaufanie
 • mieć zmysł wychwytywania momentów wartych sfotografowania
 • korzystać z światła
 • być cierpliwy
 • słuchać oczekiwań jakie ma Młoda Para

Gdy wybierzemy już naszego fotografa, należy także zapytać go o ubiór na uroczystościach ślubnych, umowę oraz co dokładnie wchodzi w cenę pakietu.


Więcej informacji w tym temacie można znaleźć na:

 • Fotografslub.eu – fotograf, który wykona przepiękne zdjęcia ze ślubu i z wesela
 • Abcslubu.pl – portal związany z tematyką ślubu i wesela
 • Bestinn.pl – hotel w Bydgoszczy, gdzie można zorganizować wesele, jak i ślub w plenerze

Podsumowanie

Stojąc przed organizacją ślubu, czeka nas nie lada wyzwanie. Nie tylko mnóstwo formalności, ale także lista rzeczy o które trzeba się zatroszczyć, jest znacznie obszerniejsza niż w przypadku tradycyjnej ceremonii, jednak myślę, że jest jedyny taki dzień w życiu, dlatego jest to warte zachodu.