nauka w szkole językowej

Czy warto chodzić na kursy językowe i zawodowe?

Obecnie pracodawcy często poszukują osób z konkretnym doświadczeniem i umiejętnościami. Nieraz spotyka się to z protestami ze strony poszukujących pracy. Czy jednak nie lepiej zamiast narzekać, zadbać o swój własny rozwój? Z pewnością opłaci się to nie tylko pod kątem konkurencyjności na rynku pracy.

Kursy językowe a pozyskiwanie umiejętności językowych

zajęcia w szkole językowejJedną z obecnie wyróżnianych kompetencji na rynku pracy są umiejętności językowe. Dzieje się tak ze względu na to, że coraz więcej przedsiębiorstw otwiera się na świat. Poza tym coraz więcej zagranicznych firm ma swoje siedziby w Bydgoszczy, Warszawie, Łodzi i innych miastach Polski. Języki obce stają się więc konieczne po to, aby móc dogadać się z obcokrajowcami. Czy jednak kursy językowe pozwalają na dostateczne opanowanie języka obcego? Dużo zależy od indywidualnego przypadku, a także jego zaangażowania w proces nauki. Wiadomo bowiem, że nikt nie nauczy się języka, jeżeli tylko będzie uczęszczał na zajęcia. Poza tym, co opanuje się w szkole, trzeba też spędzić trochę czasu w domu na szlifowaniu pozyskanych na kursach językowych umiejętności.

Wady i zalety szkół językowych

nauka angielskiegoSzkoły językowe i odbywające się w nich kursy to tylko jedna opcja na nauczenie się języka. Ma ona z pewnością kilka oczywistych zalet. Plusy chodzenia do szkoły językowej:

 • systematyczność odbywania się zajęć;
 • większa motywacja do nauki;
 • możliwość poradzenia się nauczyciela;
 • zajęcia często odbywają się z native speakerem;
 • dokładne poznanie zasad gramatycznych rządzących danym językiem

Niestety wśród cech szkoły językowej znajdują się także wady. Jedna z nich to to, co dla innych może być zaletą – skupienie się na kwestiach gramatycznych. Szkoły językowe przez to pomijają nieraz kwestie praktycznego użycia języka. Poza tym dla niektórych minusem może być to, że na zajęcia trzeba dojechać i płacić niemałe kwoty. Innych z kolei zapłacenie motywuje bardziej, aby być systematycznym i maksymalnie skorzystać z kursu. W każdym razie warto korzystać z wszelkich możliwości, aby nauczyć się języka. Może się on przydać nie tylko na rynku pracy, ale także w życiu prywatnym. Dzięki temu można być na przykład bardziej na bieżąco z różnymi sprawami, bo można czytać zagraniczne artykuły i oglądać filmy po angielsku.

Kursy zawodowe i szkoły dla dorosłych – możliwości

zajęcia na kursie zawodowymPoza kursami językowymi warto korzystać z tych, które uczą konkretnego zawodu. Jak wiadomo, obecnie poszukuje się ludzi różnych fachów. Znacznie większe zapotrzebowanie jest na tych, którzy posiadają wiedzę praktyczną. Taką możliwość dają właśnie szkoły dla dorosłych i kursy zawodowe. Można wybrać spośród wielu profesji, takich jak:

 • technik fryzjerstwa
 • technik mechanik samochodowy
 • technik masażu
 • technik usług kosmetycznych
 • technik drogownictwa

W Polsce, na przykład w Bydgoszczy, niewielu jest ludzi wykwalifikowanych w konkretnej profesji. Wiele osób ma wykształcenie wyższe, ale nie potrafią się nigdzie odnaleźć. Mają problem ze znalezieniem pracy Wybór profesji w szkołach dla dorosłych i szkołach policealnych jest naprawdę duży, a zdobycie nowej umiejętności to wielki krok do przodu. Można wówczas rozejrzeć się za pracą nieco dalej, niekoniecznie w Bydgoszczy, gdzie zarobki są stosunkowo niskie. Specjaliści zawsze są potrzebni, więc zyskując nowe kompetencje można stać się z bezskutecznie poszukującego pracy tym, kogo poszukują pracodawcy. Poza tym nowa zdolność zwiększa pewność siebie nie tylko w życiu zawodowym, ale również prywatnym. Warto szczególnie odbyć taki kurs, który jest zbieżny, przynajmniej częściowo, z zainteresowaniami danej osoby.


Dodatkowe informacje w tym zakresie dostępne są na:

 • Edunews.pl – portal internetowy poświęcony szkolnictwu i edukacji
 • Lingua Pro – strona internetowa z ofertą nauki francuskiego i angielskiego w Bydgoszczy
 • Akademia Zdrowia – witryna internetowa szkoły policealne i kursy zawodowe w Rzeszowie

Podsumowanie

Nie ma wątpliwości, że zawsze warto poszerzać swoje zdolności. Powinno się to robić przede wszystkim dla siebie, żeby stawać się coraz lepszym. Niemniej jednak dodatkowe kompetencje przydadzą się też z pewnością na rynku pracy, który zawsze jest bardziej sprzyjający dla ludzi o konkretnych, praktycznych umiejętnościach. Nie ma się więc nad czym zastanawiać. Dużą stratą jest niekorzystanie z kursów. Tym bardziej, że w wielu przypadkach te zawodowe są darmowe.