uprawa truskawek

Czy uprawa truskawek jest opłacalna?

Co raz częściej ludzie decydują się dzisiaj na samodzielne uprawianie roślin. Oczywiście nadal popularne są centra ogrodnicze, w których możemy kupić każdy rodzaj rośliny, czy sadzonki. Niektórzy kupują tylko krzewy ozdobne i kwiaty, jednak świadomość ludzi jest na tyle duża, że z całą pewnością wolą sami uprawiać owoce. Jak w ogóle zacząć uprawę?

Drzewka owocowe – gdzie można je kupić

Drzewka owocoweZacznijmy może od uprawiania drzew owocowych. Co raz większa liczba ludzi decyduje się dzisiaj na otwieranie swoich sadów. Jakie owoce są w Polsce najpopularniejsze?

  • jabłka,
  • wiśnie,
  • czereśnie.

Jednak nie należy zapominać o tym, że często sady są również świetnym pomysłem na biznes. Oczywiście rodzaj uprawy będzie się diametralnie różnił zarówno w przypadku uprawa prywatnej, a tej handlowej. Pierwsza i to najistotniejsza informacja dla wszystkich, którzy chcą samodzielnie wyhodować dla siebie owoce, będzie dotyczyła tego, skąd wziąć najlepsze sadzonki drzewek owocowych. Oczywiście najlepiej korzystać ze źródeł sprawdzonych. Z całą pewnością wysokiej jakości drzewka owocowe zagwarantuje nam każde centrum ogrodnicze, chociażby z Białegostoku. Należy jednak wybrać takie centrum, które za swoją specjalizację uznaje właśnie uprawę sadzonek drzew i krzewów owocowych. Dobrym sposobem na to, aby zdobyć dobrej jakości sadzonki owocowe będzie skorzystanie z pomocy sadownika. Możemy zgłosić się do niego po szczepy drzewek. Jednak musimy pamiętać o tym, że wtedy będziemy musieli poświecić o wiele więcej czasu na ich uprawę.
Jak powinniśmy się przygotować do uprawiania drzew owocowych? Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednie użyźnienie gleby. Każda roślina ma swoje wymagania glebowe i, aby odpowiednio mogły wzrastać musimy im zapewnić składniki odżywcze oraz odpowiednie nawodnienie gleby. W zależności od tego jakie owoce chcemy uprawiać musimy również zwrócić szczególną uwagę na szkodniki. Najważniejsze będzie, aby zminimalizować ich wystąpienie. Możliwe będzie to przede wszystkim przy pomocy środków chemicznych.

Uprawa truskawek – czy warto w nią inwestować

Uprawa truskawekPoza drzewami owocowymi, co raz bardziej popularne stają się również sadzonki truskawek. Jednak trzeba pamiętać o tym, że uprawa tego typu roślin jest o wiele bardziej wymagająca niż uprawa drzew. Często mamy sadzonki w naszych ogródkach przydomowych. Jednak czy warto inwestować w dużą uprawę truskawek? Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że jest to jak najbardziej praca sezonowa, może okazać się to naprawdę atrakcyjne. Jednak trzeba liczyć się z tym, że w sezonie czeka na nas naprawdę wiele pracy. Kiedy truskawki zaczną dojrzewać, musimy regularnie przeprowadzać zbiór. Czasami nawet jeden dzień zwłoki może nas naprawdę wiele kosztować. Ważne jest również to czy posiadamy rynek zbytu. Jeśli jesteśmy pewni, że nasze truskawki znajdą odbiorcę, z całą pewnością może się okazać to naprawdę dobry pomysł na biznes. O co należy zadbać? Przede wszystkim planując profesjonalną uprawę truskawek nie możemy zapominać o:

  • nawadnianiu,
  • odchwaszczaniu,
  • użyźnianiu gleby.

Oczywiście możemy wybrać dla siebie dwa sposoby na uprawę. Możemy używać w naszej uprawie środków chemicznych chwastobójczych albo możemy postawić na uprawę ekologiczną i dbać o dobry stan sadzonek w bardziej konwencjonalny sposób. Należy pamiętać również o tym, że w trosce o zmniejszoną ilość chwastów często stosuje się uprawy tak zwane ściółkowe. Wtedy cała ziemia wokół sadzonek pokryta jest słomą. Może to być naprawdę dobry sposób na zadbanie o naszą uprawę. Jeśli zabieramy się za uprawianie truskawek, z całą pewnością lepiej będzie skorzystać z sadzonek z licencją, takie jak na przykład sadzonki truskawek kama. Wtedy będziemy mieli pewność, że dadzą one określony plon, a i ryzyko wystąpienia chorób będzie ograniczone.

Biuro rachunkowe – potrzebne również przy uprawie roślin

Biuro rachunkowePodejmując jednak decyzję o rozpoczęciu uprawy, z której owoce mają być sprzedawane na rynku owocowym z całą pewnością musimy pamiętać o tym, że ważne będzie odpowiednie rozliczenie. Oczywiście jeśli mamy podpisane umowy z chłodniami i z dostawcami, konieczne będzie wystawianie faktur. W tym przypadku z całą pewnością powinniśmy skorzystać z możliwości jakie dają usługi księgowe, chociażby z Bydgoszczy. W przypadku klientów indywidualnych wystarczające mogą okazać się paragony. W takiej sytuacji rozliczenia nie będą na tyle skomplikowane, abyśmy sami nie mogli sobie z nimi poradzić.


Tekst powstał z pomocą:


Podsumowanie

Biorąc pod uwagę uprawę roślin owocowych z całą pewnością jest to zajęcie bardzo wymagające. Jednak jeśli potraktujemy to naprawdę profesjonalnie, z całą pewnością możemy zagwarantować sobie całkiem spory dochód.