W każdym domu bardzo ważną, choć często niedocenianą kwestią jest oświetlenie. Odpowiedni wybór miejsca padania światła, jego natężenia,pozwala nadać wnętrzu ciepły klimat. Odpowiedni kolor światła zmieni nastrój w danym pomieszczeniu.
O
świetlenie do domu – lampy led
Kiedyś do wyboru był tylko jeden rodzaj lamp. Na dzień dzisiejszy dużo się pozmieniało, rodzajów oświetlenia jest kilka. Zatem, które jest najlepsze? Stosując jakie można najwięcej zaoszczędzić?
Na półkach sklepowych mamy do wyboru:
- żarówki tradycyjne,
- żarówki halogenowe,
- żarówki LED.
- Żarówki tradycyjne – inaczej wolframowe, są coraz rzadziej zakładane w naszych domach. Co więcej, następuje powolne ich wycofywanie zaczynając od dużych mocy. Ograniczenia wprowadza UE, podając powód ochrony środowiska. I jest w tym racja, aż 95% energii elektrycznej jest potrzebne na rozgrzanie wolframu, a tylko 5% oddawane jest w postaci światła, Na tle pozostałych są nietrwałe, ich uśredniony maksymalny czas świecenia wynosi do tysiąca godzin. Ich zaletą jest niska cena.
- Lampy halogenowe – od kilku lat cieszą się niezmienną popularnością, pomimo iż też zawierają wolfram ale w o wiele mniejszej ilości. Halogen jest umieszczony w odpowiedniej oprawie i daje rozproszone światło o stałej intensywności. Pracują o połowę dłużej niż tradycyjne, ale za to słabiej świecą i wytwarzają wysoką temperaturę w momencie włączenia.Są już droższą wersją oświetlenia, ale pobierają mniej mocy od tradycyjnych. Są żarówkami kompaktowymi, nadają się do każdego miejsca w naszym domu.
- Żarówki LED – inaczej diody luminescencyjne. Są stosunkowo krótko na naszym rynku, ale cieszą się rosnącą popularnością. Są małych gabarytów, z łatwością można je zakładać w wielu miejscach. Żarówka LED składa się z chipu, dwóch elektrod, obudowy. Od niedawna oświetlenie te jest również dostępne w postaci taśm. Wśród ich wielu zalet należy wymienić trwałość. Potrafią świecić dziesięć razy dłużej od halogenów i aż dwadzieścia pięć razy dłużej niż żarówki tradycyjne. Lecz największą ich zaletą jest energooszczędność. Nawet 95% pobieranej energii elektrycznej jest przekształcana w światło. Nie emitują ciepła, co pozostałe żarówki. Podczas ich produkcji nie używa się rtęci. Niestety, jak wszystko na świecie, ma swoje wady. Żarówki LED są najdroższą wersją przedstawionych rodzajów oświetlenia. Im mają większa moc, tym są droższe. Ponadto zaleca się stosowanie żarówek o większej liczbie lumenów, ponieważ nie dają tyle światła co wolframy. Pomimo dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne, są wrażliwe na skoki napięcia.
Biorąc pod uwagę aspekt energooszczędności oraz ochrony środowiska, to zdecydowanie wygrywa żarówka LED. Zatem ile można zaoszczędzić? Każde gospodarstwo domowe ma inne zapotrzebowanie na energię elektryczną, więc jest to sprawa indywidualna. Zakup żarówki o średniej wartości 30-40 zł zwraca się po niecałych 8 miesiącach używania. W Internecie jest sporo kalkulatorów do oszańcowania opłacalności stosowania lampek LED jako głównego oświetlenia w domu.
G
dzie i o jakiej mocy stosować lampy LED?
W niektórych pomieszczeniach przebywamy dłużej a w innym krócej. Jedne są naturalnie jaśniejsze i nie potrzebują mocnego światła. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dostosowanie oświetlenia do warunków w naszych domach.
Kuchnia, łazienka, przedpokój – większa ilość lampek o mocy 350 lumenów,
sypialnia – światło główne 250 lumenów, dodatkowe (lampki nocne ) 380 lumenów,
salon – oświetlenie główne 480 lumenów,oświetlenie nad stołem – maksymalnie 250 lumenów,
pokoje dzieci – 350 lumenów.
Alternatywy dla świetlówki LED
Jak na razie oświetlenie LED pod względem energooszczędności jest bezkonkurencyjne na Polskim rynku. Nowością są światłowody. Pobierają jeszcze mniej prądu od lamp LED ale niestety nie dają mocnego światła i mogą być jedynie dodatkiem do świetlówek LED.
Podsumowanie oświetlenia LED
PLUSY:
- są energooszczędne – porównaniu z żarówkami tradycyjnymi i halogenowymi pobierają najmniej prądu,
- charakteryzują się dłuższą trwałością,
- wydzielają mało ciepła – mniej się nagrzewają.
WADY:
- są droższe niż halogeny i żarówki tradycyjne,
- emitują słabsze światło,
- są podatne na skoki napięcia,
- nie zawierają rtęci.
Informacje pochodzą z:
- Led Top – Producent świecącej kostki brukowej
- Octalex – Sklep internetowy specjalizujący się w oświetleniu led, w tym lampy led down light
- Lampy led – Informacje z Wikipedii
Oświetlenie led na zewnątrz – świecąca kostka brukowa
Led zdobywa popularność również po za domem. A mianowicie nowością na rynku jest świecąca kostka brukowa, znana też jako kostka brukowa led. Jest oświetlenie służące tak naprawdę podświetlaniu drogi, podjazdu, ścieżki czy chodnika. Nie daje ona najmocniejszego światła, ale idealnie pokazuje krawędzi i zaznacza drogę.
Świecąca kostka brukowa to lampa led zatopiona w wytrzymałym tworzywie, które kształtem przypomina kostkę brukową. Dzięki temu można ją bezproblemowo ułożyć.
Wyróżniamy:
- świecącą kostkę brukową led jednokolorową
- oprawy najazdowe
- oprawy oświetleniowe
- oraz kostkę brukową RGB