Co to jest rekuperator?
Rekuperator to główny element systemu rekuperacji. Jest to nowoczesna technologia wentylacji, która wprowadziła nowe standardy w projektowaniu domów energooszczędnych, pasywnych oraz hybrydowych (w tym przypadku rekuperator jest koniecznością, ponieważ podsystemy, które zapewniają elektryczność i ciepło współpracują ze sobą) . Takie urządzenie umożliwia odzyskiwanie ciepła z wentylacji. Wentylacja grawitacyjna usuwa zużyte powietrze na zewnątrz, w to miejsce napływa świeże powietrze, które z racji tego, że jest zimne musi być ponownie podgrzane, a to znacznie zwiększa koszty ogrzewania.
W ocieplonym domu połowa strat ciepła spowodowana jest właśnie przez wentylację – używając systemu rekuperacji można uniknąć takiego problemu, pozwala to również znacznie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Rekuperator ogrzewa świeże powietrze ciepłem powietrza wywiewanego, dzięki temu można zminimalizować straty ciepła. Sprawność odzysku ciepła w przypadku najlepszych rekuperatorów przekracza 90%. To, co odróżnia takie urządzenie od klasycznych wentylacji to możliwość posiadania pełnej kontroli nad stopniem cyrkulacji powietrza. Tak, więc można powiedzieć, że rekuperator to centrala wentylacyjna.
Rekuperacja – jak to działa?
Rekuperator składa się z dwóch wentylatorów, nawiewnego i wywiewnego oraz wymiennika ciepła, w którym następuje ogrzewanie powietrza napływającego z zewnątrz. Posiada także specjalne filtry, które mają za zadanie zatrzymywać zanieczyszczenia, dzięki temu powietrze, które trafia do domu jest czystsze. Co więcej, system rekuperacji można dodatkowo rozbudować, dodając nowe układy uzdatniające jakość powietrza w postaci jonizatorów powietrza lub specjalnych filtrów węglowych. To duża zaleta tego urządzenia, która czasami przesądza o decyzji o jego zakupie.
Rekuperator ma dużą przewagę nad klasycznymi metodami wentylacji, także, dlatego, że niezależnie od warunków, jakie panują na zewnątrz, zawsze zapewnia sprawną wymianę powietrza. Rekuperacja to dobra alternatywa dla wentylacji grawitacyjnej, jednak najlepiej wykonać ją jeszcze na etapie budowy domu z uwagi na konieczność doprowadzenia do pomieszczeń przewodów transportujących powietrze nawiewne i wywiewne. Ponieważ przewody są dosyć grube trudno byłoby je ukryć, tak, żeby nie szpeciły pomieszczeń. Jeżeli decydujemy się na zmianę wentylacji grawitacyjnej na system rekuperacji niestety kable trzeba będzie zabudować, co wiąże się z generalnym remontem domu. Domy zaopatrzone w systemem rekuperacji nie potrzebują kominów wentylacyjnych, za to niezbędny w tym przypadku jest komin spalinowy do pieca lub kominka.
Gdzie rekuperacja jest standardem, a nawet obowiązkiem
Rekuperacji jest obowiązkowa tylko w domach pasywnych, nie mniej, jednak specjaliści uważają, że bez takiego systemu nie można zbudować domów energooszczędnych, które w ostatnim czasie zyskały na popularności. Decydują się na takie rozwiązanie, będziemy mieć pełną kontrolę nad stopniem cyrkulacji powietrza. Po instalacji rekuperatora koszty ogrzewania powinny zmaleć o 20-30%. Czy kierować się podczas wyboru rekuperatora?
- wydajność , czyli przy jakim ciśnieniu i jaka ilość powietrza jest uwalniana z rekuperatora,
- automatyka, im więcej automatyki, tym lepsze dopasowanie pracy wentylacji do naszych potrzeb,
- trwałość, dobre urządzenie powinno charakteryzować się solidną, ergonomiczną obudową,
- wymienniki ciepła, jest ich kilka rodzajów – najlepszą efektywność odzysku ciepła mają wymienniki przeciwprądowe.
Kanały wentylacyjne w systemach wentylacyjnych z rekuperacją Dotychczas w domowej wentylacji mechanicznej z rekuperacją dominowały dwa rozwiązania – wentylacje wykonane z kanałów elastycznych lub sztywnych. Obecnie coraz bardziej popularne stają się również elastyczne kanały wykonane z tworzywa o niewielkich przekrojach. Kanały elastyczne izolowane, są łatwe w montażu i posiadają przystępną cenę. Niestety mają dosyć wysokie opory instalacji, trzeba liczyć się również z tym, że w tym wypadku nie ma możliwości czyszczenia kanałów. Kanały sztywne używane są głównie w instalacjach przemysłowych, charakteryzują się dużą wytrzymałością i małymi oporami przepływu. Na popularności zyskuje nowe rozwiązanie – systemy rozdzielcze dystrybucji powietrza. W tym wypadku powietrze transportowane przez elastyczne kanały o małych przekrojach.
Finansowanie rekuperacji tanim kredytem
Rekuperacja nie jest tania, ale inwestycja w to rozwiązanie wentylacyjne się zwraca w kilku latach, a w domu mieszkamy przecież znacznie dłużej. Jeśli wydaliśmy całe pieniądze na budowę czy remont warto pomyśleć p pożyczce. Dziś jest sporo konkurencja na rynku finansowym i jak się dobrze poszuka to można dostać naprawdę tani kredyt. Kredyty inwestycyjne są jednymi z najtańszych bo już na początku są zabezpieczoną inwestycją. Dodać do tego poręczenie, odpowiednie zarobki i dobrą naszą historię finansową i mam przepis na bardzo tani kredyt. Jednak nie każdy może spełnić takie wymogi, wtedy rozwiązaniem jest kredyt na oświadczenie, czy konsolidacyjny. Jeśli dobrze poszukamy na pewno znajdziemy odpowiedni sposób finansowania naszej inwestycji w rekuperator.
Źródła:
- Comair – Firma zapewniająca instalację wentylacji z rekuperatorem
- Dom Pasywny – Informacje z Wikipedii na temat domów pasywnych
Na zakończenie, ostatnie słowa o rekuperacji
Podsumowując, można zauważyć iż wentylacja wyposażona w rekuperator to przyszłość, która staje się teraźniejszością. Ma ona naprawdę wiele zalet i przekłada się na fizyczne oszczędności. Inwestycja w rekuperator na poziomie budowy domu nie jest zbyt duża, a w razie braku pieniędzy można skorzystać z taniego kredytu. Nie zostawajmy więc w tyle i zainwestujmy w rekuperator.