gry planszowe

Czy gry planszowe są dobrym pomysłem na prezent dla dziecka?

Coraz ciężej jest wybrać odpowiedni prezent dla dziecka. Współczesne dzieci mają dostęp do bardzo dużej liczby zabawek. Często zasypywane są nimi już od najmłodszych lat. Dodatkowo współczesne zabawki muszą spełniać szereg wymogów. Dlatego ciężko jest wybrać odpowiedni prezent, dostosowany do dziecka.

Odpowiedni dobór zabawki

zabawki edukacyjne dla 3 latkaJeśli chce się mieć gwarancję udanego prezentu należy odpowiednio go dopasować do dziecka. Przede wszystkim uwagę powinno się zwrócić na cel zabawki. Zabawka powinna nie tylko zajmować dziecku czas, ale także je uczyć. Odpowiednia zabawka przede wszystkim rozwija umiejętności dziecka. Nie dostarcza mu gotowych sposób do zabawy, jednak prowokuje do wymyślania rozwiązań i kombinacji. Dlatego taką popularnością cieszyły się dawniej drewniane klocki. Wymagały one od dziecka skupienia uwagi i wymyślenia sposobu ich zastosowania. Im prostsza zabawka tym większe pole dla wyobraźni. Zabawki masowej produkcji zazwyczaj narzucają dziecku jak ma się nią bawić, a nie o to w zabawie chodzi. Powinno się dać dziecku możliwość kreatywnej, twórczej zabawy. Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę jest wiek dziecka. Jest to niezwykle ważne, gdyż inne rzeczy dostrzegają niemowlaki a inne przedszkolaki. Zabawki mają na swoich opakowaniach oznakowania, które ułatwiają dobór odpowiednich zabawek do wieku dziecka. Dla mniejszych dzieci zabawki powinny być kolorowe, aby przykuwać uwagę niemowlaka. Tutaj także istotny jest materiał z jakiego zabawka została wykonana. Trzeba liczyć się z faktem, że dzieci spróbują posmakować tej zabawki. Dlatego niezwykle ważne jest bezpieczeństwo materiałów z jakich została ona wykonana. Reasumując do czynników, które należy wziąć pod uwagę w szczególności należą:

  • wiek dziecka,
  • bezpieczeństwo materiałów,
  • rozwojowość zabawki,
  • atrakcyjność kolorystyczna,
  • rodzaj materiału.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że wybór zabawki jest zadaniem trudnym. Jednak jednym z najważniejszych czynników wydaje się wiek dziecka.

Gry planszowe dobre dla starszych dzieci

Gry planszoweGry planszowe znane są niemal od zawsze. Jest to rodzaj gry towarzyskiej, do której wykorzystuje się planszę. Popularność tego rodzaju rozrywki jest bardzo duża. Dawniej rozrywka ta była przeznaczona dla klas wyższych. Jednak zbiegiem czasu gry planszowe podbiły rodzinne spotkania. Pierwsze łamigłówki stworzone były z drewnianych elementów. Jednak prostota ich wykonania nie współgrała z poziomem łatwości. Współczesne gry niczym nie przypominają dawnych tradycyjnych form. Powstały gry karciane, łamigłówki logiczne i zręcznościowe. Współczesne gry mają rozbudowana fabułę, a ich rozgrywka trwa wiele godzin. Stały się atrakcją dla całej rodziny. W różnych miastach, również w Warszawie można znaleźć specjalistyczne sklepy, które mają bogatą ofertę dla wszystkich graczy. Również gry planszowe na swoich opakowaniach zawierają informację o wieku graczy. Dzięki temu można idealnie dopasować trudność gry do rozwoju dziecka. Ułatwienie to sprawia, że gry planszowe mogą stać się idealnym prezentem dla dzieci.

Rowerki dla dzieci

Rowerki dla dzieciDobrym pomysłem na prezent dla dziecka może być również rowerek dla starszaka, czy też jeździk dla młodszego dziecka. Zabawki te mają podstawową cechę, która przeważa na ich korzyść. Ich użytkowanie wymusza na dzieciach aktywność fizyczną. Dzięki temu dziecko przyzwyczaja się do ruchu. Może to powodować późniejszą chęć do uprawiania wszelakich sportów. Jak wiadomo sport to zdrowie i powinno się zachęcać do niego dzieci. Rowerki i jeździki, tak jak pozostałe zabawki trzeba dopasować do wieku dziecka. Rower nie może być zbyt mały ani zbyt duży, dziecko może skutecznie się zniechęcić. Jeździk natomiast powinien być kolorowy i zachęcać swoim wyglądem do zabawy. Doskonale sprawdzą się tutaj wzory z bajek czy żywe kolory.


Więcej pomysłów można znaleźć na:


Podsumowanie

Wybór odpowiedniej zabawki dla dziecka to zadanie trudne. Należy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu prezentu do wieku dziecka. Dobra zabawka uczy i rozwija, a przy tym zajmuje czas dziecku. Dobrym pomysłem mogą okazać się zabawki integrujące całą rodzinę lub wymuszające aktywność fizyczną. W taki sposób pracuje zarówno wyobraźnia malucha jak i jego ciało.