Czy DJ na weselu musi posiadać kasę fiskalną? – normy prawne

Ślub i wesele są niezwykłym i przełomowym wydarzeniem dla Państwa Młodych. Coraz częściej na weselu, zamiast tradycyjnych kapel oraz zespołów muzycznych – oprawą muzyczną zajmuje się DJ. DJ na wesele jest doskonałym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku, gdy na weselu obecni są goście reprezentujący różne pokolenia, a dodatkowo Para Młoda może skomponować playlistę bliską im sercom. Jedak wraz ze zmianami regulacji prawnych, warto zadać dość ciekawe pytanie: Czy DJ na weselu musi mieć kasę fiskalną?

Podczas danej imprezy, DJ prowadzi działalność gospodarczą w oparciu o umowę o dzieło lub umowę zlecenie. Prawidłowo powinien wystawić odpowiednią fakturę, ponieważ musi rozliczyć się z dodatkowego dochodu z Urzędem Skarbowym. W związku z tym, niezwykle wygodnie jest wykorzystać przenośne kasy fiskalne, które umożliwiają legalne oraz zgodne z prawem rozliczenie się za wykonaną usługę. Na paragonie konieczna jest obecność NIP-u danego nabywcy usługi. Bez odpowiedniej faktury, nie istnieje możliwość prowadzenia działalności muzycznej w celach zarobkowych. W przypadku, gdy dany DJ wyłącznie prowadzi artystyczną działalność gospodarczą, bez podjęcia pracy w celach zarobkowych – musi dokładnie i rzetelnie rozliczać się z Urzędem Skarbowym oraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, w celu odprowadzenia odpowiednich składek ubezpieczeniowych.

kasa fiskalnaPrzenośne kasy fiskalne – dlaczego warto z ich skorzystać?

Najwygodniejszym rozwiązaniem dla osoby mobilnej jest posiadanie przenośnej kasy fiskalnej. Na szczęście, kasy fiskalne zajmują stosunkowo mało miejsca, co nie stanowi żadnego problemu podczas transportu. Wraz ze wzrostem popularności oraz zapotrzebowania na tego typu urządzania, wprowadzono niezwykle dużo unowocześnień, które znacznie uprzyjemniają rozliczenie się z danej usługi. Przede wszystkim warto wspomnieć o możliwości przesłania wystawionej faktury drogą elektroniczną. Dodatkowo, duża ilość pamięci umożliwia przechowywanie danych w kasie fiskalnej nawet przez 10 lat, co jest niezwykle przydatne w okresie rozliczeń podatkowych. Posiadanie kasy fiskalnej przez DJ jest wymogiem prawnym, dlatego podczas jej wyboru, warto zwrócić uwagę na jej niezawodność, wytrzymałość a także możliwość podłączenia jej do komputera przez gniazdko USB. Ciekawy jest również fakt, że baterię przenośnej kasy fiskalnej możemy naładować również przy pomocy komputera oraz kabla USB, co sprawia, że nie zaskoczy nas rozładowana bateria w sytuacji, gdy potrzebujemy stworzyć odpowiedni rachunek dla nabywcy.

Kasy bingo – co to właściwie jest?

Szczególnie ciekawym rozwiązaniem dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą usługową są kasy bingo. Kasy bingo znacznie różnią się od tradycyjnych kas fiskalnych, które widujmy podczas zakupów np. w sklepach spożywczych. Jednak warto dodać, że pełnią bardzo podobne do siebie funkcje. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na możliwość jasnego i dokładnego opisu danej usługi. Kolejną ważną zaletą jest możliwość wstawienia numeru NIP-u nabywcy, co jest wymogiem koniecznym sprecyzowanym przez Ministerstwo Finansów. Ciekawą funkcją, jaką posiadają kasy bingo, jest możliwość wystawienia faktury VAT łącznie z rachunkiem. Istnieje również możliwość podłączenia skanera, w celu skanowania kodów kreskowych. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy na życzenie Państwa Młodych musimy zakupić daną muzykę lub podczas trwania wesela, Państwo Młodzi pragną mieć całą playlistę z ich wesela.

dj na weseleWykorzystanie kasy bingo przez DJ

Kasy bingo możemy wszechstronnie wykorzystać, nie tylko podczas wesel. Szczególnie są one bardzo popularne, jeżeli dany DJ gra w klubie, lub prowadzi sprzedaż wydanych przez siebie płyt. Kasy bingo również umożliwiają rozliczenie się z Państwem Młodym w przypadku dojazdu i zwrotu kosztu za transport. Poprzez stworzenie dokumentacji, do której możemy uzyskać również dostęp przez komputer – znacznie ułatwia to rozliczenie się z podatkiem oraz wykonanie dokładnych podsumowań, na koniec roku kalendarzowego. Przenośne kasy fiskalne są doskonałym sposobem na połączenie tego niezwykle artystycznego zawodu z realiami ekonomii i prawa podatkowego.

Warto pamiętać!

Szczególnie ważną kwestią, o której nie można zapomnieć jest wykorzystanie utworów muzycznych do odtworzeń publicznych w celach zarobkowych. Zgodnie z normami prawnymi jest to łamanie praw autorskich. Jednak warto dodać, że nie każdy utwór jest zastrzeżony prawami autorskimi. Należy pamiętać, o opłaceniu odpowiednich składek do ZAIKS. Możliwość publicznego odtwarzania piosenek w celach komercyjnych, również powinniśmy zawrzeć na rachunku dla nabywcy danej usługi.

 


 

kasaFirmy zajmujące się produkcją kas fiskalnych:

  • Elzab
  • Novitus
  • Emar
  • Farex
  • Posnet
  • Sharp
  • Datecs

 


 

dj2Źródła:

8 thoughts on “Czy DJ na weselu musi posiadać kasę fiskalną? – normy prawne”

Leave a Comment