Urządzenia chłodnicze umożliwiają dostosowanie temperatury pomieszczeń do oczekiwań użytkowników i funkcji, które mają spełniać dane obiekty. Miejsca wymagające chłodzenia to szczególnie chłodnie, hale magazynowe, pomieszczenia techniczne telekomunikacji i serwerownie, a także biura, hotele i galerie handlowe.
Chłodzenie i agregaty chłodnicze
Agregaty chłodnicze podzielić można ze względu na specyfikę działania na dwie grupy – agregaty na bezpośrednie odparowanie i wytwornice wody lodowej, nazywane chillerami. Chillery zostały zaprojektowane z myślą o minimalizowaniu zużycia energii we wszystkich rodzajach budynków. Umożliwiają one użytkowanie pojedynczych urządzeń, a także konstruowanie całych systemów chłodzenia. Do ich największych walorów zaliczyć można niski poziom hałasu i zużycia energii.
Agregaty wody lodowej mogą być montowane w
- obiektach przemysłowych,
- biurowcach,
- galeriach handlowych,
- innych budynkach użyteczności publicznej.
Tego typu rozwiązanie to łatwy i bezpieczny sposób zapewnienia komfortu cieplnego budynków. Oferowane przez producentów urządzenia wykorzystują zaawansowane technologie, które optymalizują sprawność ich działania i zwiększają komfort użytkowania, niezależnie od rodzaju obiektu. Wśród udogodnień, które stały się dzisiaj standardem pomieszczeń klimatyzowanych, należy wymienić czujnik temperatury, możliwość jej regulacji, a także czujnik otwarcia drzwi i rozbudowane panele sterujące.
Klimatyzacja przemysłowa
Systemy wody lodowej nadają się idealnie do chłodzenia wyposażenia i procesów przemysłowych w pomieszczeniach, gdzie wymagana jest bardzo dokładna regulacja temperatury powietrza. Układ sterowania i regulator temperatury to rozwiązania, które pozwalają precyzyjnie kontrolować operacjami schładzania. Złożone systemy zarządzania są sterowane przez funkcjonalne i przyjazne dla użytkowników panele, umożliwiające programowanie i monitorowanie wszystkich istotnych parametrów. Przemysłowe agregaty chłodnicze charakteryzują się szerokim zakresem roboczym, który pozwala korzystać z opcjonalnej regulacji wydajności, poziomu chłodzenia, i głośności urządzeń, stanowiąc tym samym idealne rozwiązanie dla różnego typu obiektów. Agregaty chłodzone wodą charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, tym samym nadają się do użytkowania w warunkach niewielkiej przestrzeni maszynowni. Innym przykładem kompaktowego rozwiązania są agregaty bez skraplacza, sprawdzające się w niestandardowym środowisku pracy.
Źródła:
- Rynekinstalacyjny.pl – nowoczesne budownictwo energooszczędne
- Thermopomiar – firma oferująca termometry, czujniki oraz regulatory temperatury
Urządzenia w budynkach mieszkalnych
W swoim najbliższym otoczeniu oczekujemy szczególnego komfortu korzystania z pomieszczeń. Dom jest miejscem odpoczynku i spędzania wolnego czasu – przestrzenią, która w naturalny sposób powinna być dostosowana do naszych potrzeb. Klimatyzacja może spełniać więcej zadań, niż tylko regulować wysokość temperatury. Powinna być również gwarancją czystego i świeżego powietrza oraz odpowiedniego poziomu wilgotności. Żeby uniknąć generowania niepotrzebnych kosztów i działania na szkodę środowiska naturalnego, urządzenia chłodnicze powinny być energooszczędne. Wśród dostępnych metod, związanych z klimatyzowaniem pomieszczeń, atrakcyjnym rozwiązaniem są pompy ciepła. Ze względu na wysokie ceny energii, nieocenionym udogodnieniem jest możliwość funkcjonalnego sterowania programem chłodzenia dla poszczególnych pomieszczeń. Nowoczesne urządzenia umożliwiają tworzenie tygodniowych harmonogramów pracy, a czujniki obecności ograniczają działanie klimatyzacji podczas nieobecności użytkowników. Uniwersalne klimatyzatory z pompą ciepła to rozwiązanie ekonomiczne, które podniesie komfort korzystania z wszystkich pomieszczeń mieszkalnych.