Gospodarstwa w których znajdują się hale udojowe zajmują się hodowlą krów, które produkują mleko. Aby wydajność takiego gospodarstwa była spora, gospodarze inwestują pomocne im sprzętu, które na pewno ułatwią im pracę przy krowach i ich dojeniu.
Po co zbiorniki na olej opałowy dwupłaszczowe?
Jak każde gospodarstwo, także i takie, gdzie hoduje się krowy potrzebuje opału na zimę, bardzo często korzysta się z oleju opałowego, który wiadomo, jakoś należy przechowywać. W tym przypadku bardzo często korzysta się z takich elementów jak zbiorniki na olej opałowy dwupłaszczowe. Ten rodzaj zbiornika jest an pewno lepszy od zbiorników jednopłaszczowych, które należy umieszczać w specjalnych wannach dla zachowania bezpieczeństwa. Dla zbiorników dwupłaszczowych takiej ostrożności już nie trzeba zachowywać, jednak od pieca powinny być one oddzielone specjalną ścianą, która zapobiegnie stopieniu się zbiornika.
Plastikowe zbiorniki na wodę – czy warto w nie inwestować?
Także w gospodarstwach bardzo ważne są plastikowe zbiorniki na wodę. W nich przechowuje się wodę, którą można wykorzystać do pojenia krów lub też do podlewania ogrodów lub upraw. Takie zbiorniki plastikowe na wodę mogę mieć różną pojemność, zależnie od potrzeb. Poza tym niektóre z nich są przeznaczone na gromadzenie wody deszczowej, którą można ponownie wykorzystać.
Rodzaje hal udojowych
Hale udojowe są to całe kompleksy, które ułatwiają pracę przy dojeniu krów, takie hale udojowe można podzielić na kilka rodzajów, zależnie od tego jak są zbudowane i jak się umieszcza w ich krowy:
-
- hala udojowa typu rybia ość,
-
- hala udojowa typu tandem,
-
- hala udojowa typu bok w bok,
- hala udojowa typu karuzela.
Jeśli wybieramy projekt hali udojowej, to powinniśmy pamiętać, ze przede wszystkim powinna być ona funkcjonalna, jak i nowoczesna. Do tego powinna być według indywidualnych potrzeb gospodarza. Wiadomo, w takich halach udojowych najważniejsze są dojarki. Takie system może być całościowy, połączony, gdzie mleko jest gromadzone w jednym zbiorniku ze wszystkich dojarek. Poza tym dojarki mogą być bańkowe, które są bezprzewodowe, i gdy chcemy wydoić krowę, podjeżdżamy do danej krowy, podłączamy kupki udojowe, gdy zakończy pracy to podjeżdża się specjalnym wózkiem na którym dana dojarka się znajduje do następnej krowy. Taka dojarka bańkowa, inaczej nazywana konwiową składa się z pompy próżniowej oraz układu odbioru mleka.
Rozdzielnica budowlana – do czego służy?
Wiadomo, w każdych gospodarstwach bardzo ważny jest prąd, dlatego w takich gospodarstwach można spotkać takie elementy jak rozdzielnica budowlana. Te urządzenie zbudowane jest z sieci, jak i pod sieci, które służą między innymi do sterowania urządzeniami elektrycznymi, poza tym także taka rozdzielnica budowlana służy do ochrony, wszelkich instalacji, które się w niej znajdują. Poza tym rozdzielnice służą do pomiarów ilości energii elektrycznej, która przepływa przez urządzenia. Także pełnią rolę regulującą, jak i zabezpieczają przez przepięciami, jak i awariami.
Co to jest ogranicznik przepięć?
Ogranicznik przepięć ma za zadanie ochronę, przed jak sama nazwa wskazuje przepięciami. Takie przepięcie może powstać na przykład po uderzeniu pioruna lub gdy linia napowietrzna zostanie wyłączona. Ogranicznik przepięć zapobiega w takiej sytuacji przed zniszczeniem instalacji elektrycznej, która znajduje się w całym gospodarstwie. Ograniczniki można podzielić na:
-
- ograniczniki ograniczające,
-
- ograniczniki kombinowane,
- ograniczniki odcinające.
Napisane na podstawie:
- Viomar-agro.pl – strona sprzedawcy maszyn rolniczych
- Farmer.pl – portal dla gospodarzy, nie tylko prowadzących haje udjowe
- Scheer.com.pl – firma zajmująca sie sprzedażą zbiorników oraz kotłów
- E-jan.pl – sklep internetowy oferujący artykuły elektryczne
Podsumowanie:
Gospodarstwo hodujące krowy wyposażone jest bardzo często w systemy, które znaczenie ułatwiają pracę. Dzięki temu są one bardziej wydajne, jak i funkcjonalne. Wiadomo także to polepsza bytność krów, które są hodowane w takim gospodarstwie.