Stolarstwo to w dniu dzisiejszym potężna dziedzina przemysłu, która ma już coraz mniej wspólnego z rzemieślniczą pracą w niewielkich warsztatach. Drewno jest materiałem wykorzystywanym na niezwykle szeroką skalę, często w dziedzinach, w których teoretycznie nie ma racji bytu.
Choć branża stolarska jest niezwykle rozbudowana, często bywa tak, że jej poszczególne, na pozór całkowicie odmienne gałęzie, łączą się ze sobą. Przykład? Proszę bardzo – produkcja mebli kuchennych i nart biegowych. Na pierwszy rzut oka takie twierdzenie wydaje się kompletnie nieracjonalne, jednak przyjrzyjmy się temu tematowi nieco bliżej.
Narciarstwo jest sportem, w którym na szeroką skalę wykorzystywane są najnowsze zdobycze techniki. Obecny sprzęt narciarski, a zwłaszcza narty biegowe, to już nie dwie „deski” wykonane przy użyciu sklejki. Technologia wykorzystywana do ich produkcji mogłaby zawstydzić niejedną, pozornie bardziej zaawansowaną, branżę.
NARTY BIEGOWE – LEKKOŚĆ I ELASTYCZNOŚĆ
Sprzęt używany do narciarstwa biegowego jest bardzo łatwy do rozpoznania – narty są bardzo cienkie i wyjątkowo długie. Taka konstrukcja umożliwia wykorzystanie ciężaru ciała narciarza, celem zwiększenia jego prędkości na trasie biegowej. Zazwyczaj ich długość wynosi około 2 metrów, natomiast szerokość waha się od 1 do 4 cm. Materiały użyte do ich wytworzenia są niezwykle zaawansowane – kompozyty włókna węglowego i kevlaru częściej kojarzą się z przemysłem kosmicznym, jednak w narciarstwie biegowym są one standardem. Wszystko po to, żeby narta mogła spełnić pewne założenia techniczne.
W przypadku wyczynowych biegówek priorytetem jest nie tylko niska masa, ale także prędkość jezdna, wysoka sprężystość, odpowiednio wysoka sztywność skrętna, oraz możliwość utrzymania zamierzonego kierunku ślizgu. Taka narta będzie znacznie węższa od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni, najczęściej są też gładkie na całej długości ślizgu. Należy jednak zaznaczyć, że tak zaawansowany sprzęt przeznaczony jest jedynie dla zawodowców, nietylko ze względu na wysoką cenę – amator nie byłby w stanie wykorzystać nawet połowy ich potencjału.
Dla mniej doświadczonych sportowców przeznaczone są narty z linii sportowej. Ich konstrukcja także jest niezwykle zaawansowana, jednak nie aż tak bardzo jak w przypadku linii wyczynowej. Tego typu narty są też sporo szersze i występują w wariantach dla kobiet i mężczyzn.
Ciekawostka: linia modelowa oznaczona dla kobiet różni się od męskiej jedynie szatą graficzną.
Jak widać współczesne narty biegowe to technologiczna ekstraklasa, ale co to wszystko ma wspólnego z meblami i stolarstwem?
MEBLE KUCHENNE – METODY PRODUKCJI
Po meblach kuchennych trudno oczekiwać takiego zaawansowania technicznego, jak w przypadku nart biegowych. Ot, kilka kawałków płyty wiórowej wykończonej okleiną. I w zasadzie wszystko się zgadza – meble kuchenne produkowane są masowo, często przy użyciu całkowicie zautomatyzowanych procesów. Jednak sprawa wygląda zupełnie inaczej w momencie, gdy mamy na myśli meble kuchenne na wymiar. W takim przypadku wymagana jest już precyzyjna praca warsztatowa, bowiem poszczególne elementy często muszą być ukształtowane w bardzo specyficzny sposób, dostosowany do nietypowych kątów lub zaokrągleń.W przypadku produkcji jednostkowej mówimy też o materiałach, które nie są typowymi dla tej branży:
oprócz drewna naturalnego i lakierowanego używa się także:
- laminatu HPL,
- MDF,
- płyty melaminowane
i wiele innych.
GDZIE W TYM WSZYSTKIM PUNKT WSPÓLNY?
Wiemy już, że narty biegowe muszą charakteryzować się dużą sztywnością skrętną. Materiałem, który wykazuje rewelacyjne parametry w tym zakresie jest właśnie drewno. Mimo, że zewnętrzna część narty w dużej mierze wykonana jest z tworzyw sztucznych, to jej rdzeń stanowi właśnie drewno, najczęściej akacjowe – mamy już pierwszy punkt wspólny. Drugim jest sposób formowania – przy całym zaawansowaniu procesu produkcyjnego nart, kształtowanie rdzenia odbywa się z użyciem zwykłej giętarki, zupełnie jak przy produkcji mebli na wymiar. I wreszcie punkt trzeci – tworzywa sztuczne. Laminat HPL używany jest nie tylko do produkcji mebli, pewne jego odmiany, uzyskiwane w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury, używane są do produkcji nart sportowych.
Dwie skrajnie różne branże a tyle między nimi podobieństw. Stolarstwo ciągle ewoluuje, dostosowując się do wymogów współczesnego przemysłu. Jedno jest pewne – drewno nadal będzie znajdowało szerokie zastosowanie, zarówno w sprzęcie sportowym, jak i przy produkcji przedmiotów codziennego użytku.
Źródła informacji:
- Narty biegowe – Warszawski serwis i wypożyczalnia nart
- Drewno egzotyczne – muratordom.pl
- Drewutnia – firma z Bydgoszczy produkująca meble kuchenne łazienkowe oraz na wymiar
A to ciekawostka. Tego nie wiedziałam.
Fakt ten artykuł mnie też zaciekawił.
Wiecie może gdzie można kupić dobre narty?
Też mi się spodobało.
Nie miałem pojęcia, że w dzisiejszych czas drewno jest wykorzystywane do produkcji nart. Naprawdę duży plus za taką ciekawostką:)
Ha! Już niedługo sezon i będzie można z powrotem jeździć na nartach:)
W prawie każdym sklepie pomogą Nam wybrać narty dostosowane do Naszych potrzeb.
Ja też nie miałam pojęcia Andrzeju:)
Narty biegowe są lepsze:)
I co Tomaszu zakupiłeś już narty?