Letnią porą każdy marzy o niezapomnianym urlopie. Głównie brana pod uwagę jest wycieczka nad morze lub zdobywanie górskich szczytów. Jednak coraz popularniejsze stają się sporty wodne, jak surfowanie, nurkowanie, kajaki czy żeglowanie.
Na początek charter jachtów
Wiele osób swoją przygodę z żeglowaniem zaczyna na Mazurach, decydując się na wynajem jachtu. Jednak zanim tego dokonamy, musimy wiedzieć, że bez odpowiedniego patentu, nie możemy samodzielnie wyruszyć w podróż. O tyle o ile do charteru łodzi nie jest nam potrzebna osoba z patentem, o tyle do jej sterowania musimy wynająć skipera. Jest to osoba, która steruje żaglówką, ale również dba o bezpieczeństwo całej załogi podczas rejsu, a także dzięki swojej dobrej znajomości terenów, może służyć również za osobistego przewodnika po mazurskich wodach. Jeżeli jednak, chcemy samodzielnie pełnić funkcję kapitana, musimy udać się na kurs żeglarski. Minimalny wymagany stopień to patent żeglarza jachtowego. Szkolenie składa się z dwóch części:
- Teoretyczna – Podczas której zdobędziemy między innymi wiedzę z zakresu budowy jachtu, przepisów panujących na wodach, podstaw meteorologii, ratownictwa, a także wstępnej teorii żaglowania.
- Praktycznej – Obejmuje ona zajęcia na wodzie, podczas których będziemy mogli wykazać się wiedzą zdobytą podczas pierwszej części kursu.
Samodzielne sterowanie – egzamin na patent
Po zakończeniu szkolenia, aby otrzymać patent od Polskiego Związku Żeglarskiego, musimy zdać końcowy egzamin, składający się również z dwóch części, praktycznej i teoretycznej. Egzamin pisemny to 75 pytań jednokrotnego wyboru, przygotowanych przez komisję na podstawie zakresu wymagań na danym stopniu. Aby otrzymać pozytywny wynik egzaminu, musimy poprawnie odpowiedzieć na minimum 65 pytań, czaj jaki na to mamy to 90 minut. Po jej ukończeniu przychodzi czas na część praktyczną. Ubiegający się o patent żeglarski, dobierani się w cztero lub pięcioosobowe załogi, każdy musi wykonać następujące czynności:
- manewry pod żaglami czyli zwrot przez sztag i rufę, alarm „człowiek za burtą” i stawianie w dryf;
- manewr alarm „człowiek za burtą” jachtem żaglowym na silniku;
- prace bosmańskie czyli wykazać się umiejętnością zaplatania węzłów żeglarskich jak: prosty, refowy, szotowy, ósemkowy, rożkowy, ratowniczy, sztyk, cumowy żeglarski, buchta;
Przeegzaminowanie całej załogi trwa około godziny. Dodatkowo komisja może oceniać:
- umiejętność kierowania załogą;
- odejście i dojście do nabrzeża;
- dodatkowe manewry;
- odejście i dojście do boi;
Istotne jest również zejście i stawanie na kotwicy oraz usuwanie prostych usterek i awarii kadłuba lub takielunku.
Porzuć jachty do wynajęcia na rzecz własnej żaglówki
Doświadczeni żeglarze, których przygody na wodzie są prawdziwą pasją, decydują się w końcu na rezygnację z wypożyczalni jachtów i zakup własnej łodzi. Zanim jednak dokona się zakupu, warto wiedzieć na co należy zwrócić uwagę. Jednym z najważniejszych elementów są:
- połączenie skrzynki mieczowej z kadłubem
- miecz i system jego podnoszenia
- luzy na sterze
- grubość i stan laminatu
- warunki zimowania jachtu
- stan żagli
- sprzęt: stopery i kabestany
- takielunek
- stan masztu i system jego opuszczania
- instalacja wodna i gazowa
- ogólny stan jachtu i jego wnętrze
Kupując jacht używany, nie musisz martwić się, że wszystko nie jest w idealnym stanie, wiele drobnych usterek, da się samemu naprawić już zlecić to komuś, a ich koszt nie raz jest bardzo niski. Ważna jest dobra kondycja kadłuba oraz silnika stacjonarnego. Nie decyduj się również na łódź, która ma ślady podtopienia. Nie daj naciągnąć się na ilość instalacji audio, czy że była rzadko używana tylko przez właściciela, a także na zawrotną szybkość dopóki jej nie przetestujesz, jednak nie traktuj także każdego sprzedawcy jak oszusta i przede wszystkim poświęć czas na przetestowanie jachtu przed jego zakupem.
Źródła wartościowych informacji dotyczących tematu:
- Bofort.pl – strona internetowa oferująca jachty do wynajęcia i czartery jachtów
- Mazurwind.pl – witryna internetowa firmy zapewniającej wynajem jachtów na Mazury
- Polskaniezwykla.pl – serwis internetowy poświęcony polskiej turystyce
Podsumowanie
Każdy może wynająć żaglówkę, jednak należy pamiętać, że nie każdy może nią sterować. Na szczęście są osoby, które mogą robić to za nas, dopóki nie zdecydujemy się na zapisanie na kurs na patent żeglarski. Ważne jest, aby wybrać szkołę, która przygotuje nas do egzaminu tak, aby był on tylko formalnością.