Co to jest taśma kablowa?

Opaska zaciskowa zwana również jako ziperek, trytka lub taśma kablowa. Jest to obejma wykonana z bardzo elastycznego materiału najczęściej z tworzywa sztucznego jakim jest poliamid. Posiada specjalny mechanizm zębatkowo – zapadkowy. Materiał używany głównie do zabezpieczania wszelkiego rodzaju wiązek przewodów oraz kabli elektrycznych.

Zastosowanie taśm kablowych?

taśmy kablowePierwsze opaski zaciskowe powstał w formie metalowych obejm. Od samego początku ich istnienia ich celem było spinanie wiązek bali oraz przewodów. Dzisiejsze taśmy kablowe wykonane są z nylonu i można je dostać w każdym dużym supermarkecie oraz sklepie z artykułami. Zastosowanie trytytek można podzielić na trzy grupy użytkowników. Są to elektrycy, mieszkańcy domów lub mieszkań w blokach oraz kreatywna grupa użytkowników. Dziś taśmami kablowymi spina się wszystkie wiązki kabli oraz przewody co w znaczący sposób ułatwia pracę elektrykom. Mimo, iż wykonane są z tworzywa sztucznego nie będą się zsuwać, ponieważ zacisk jest na tyle mocny iż nie pozwoli na jakiekolwiek przemieszczenie się trytki. Aby taką opaskę zaciągnąć należy końcówkę taśmy przełożyć przez specjalną główkę z mechanizmem zapadkowym i pociągnąć. Ziperki bardzo często wykorzystywane do innych celów aby ułatwić sobie życie. Bardzo często wykorzystywane są do zabezpieczenia bagażu, który będzie znajdować się w luku bagażowym wystarczy spiąć obydwa suwaki ze sobą i nikt nie będzie w stanie otworzyć naszej torby. Najczęściej w życiu codziennym możemy spotkać je w celu zabezpieczenia kołpaków na kołach samochodów. Większość taśm kablowych jest jednorazowa i po zaciśnięciu nie możliwe jest je rozciągnięcie bez rozcięcia opaski. Jednak wielu producentów wychodzi na przeciw i produkują opaski wielorazowego użytku w różnych kolorach.

Podsumowując taśmy kablowe wykorzystywane są nie tylko przez profesjonalistów z zakresu elektryki w celu ułatwienia sobie pracy ale też coraz częściej można je spotkać w życiu codziennym. Używa się ich aby ułatwić sobie wiele spraw. Trytki znalazły wiele zastosowań w wielu dziedzinach życia. Są nieodłącznym wyposażeniem wielu gospodarstw domowych oraz skrzynek elektryków.