Co można kupić w hurtowni wędkarskiej?

Wędkarstwo to sport, który przyciąga coraz więcej pasjonatów. Uprawiać go można niemal o każdej porze roku. Zapalonym wędkarzom nie przeszkadza mróz ani deszcz. Przygodę z wędkarstwem należy zacząć od wizyty w sklepie wędkarskim i zakupu podstawowych elementów wyposażenia każdego wędkarza.

Podstawowy sprzęt wędkarski

Wędkarz ze sprzętem wędkarskim

Przygodę z wędkarstwem należy zacząć od wyrobienia karty wędkarskiej. W krajach wysoko rozwiniętych połów ryb regulowany jest przez wiele przepisów. W Polsce połów ryb reguluje ustawa o rybactwie śródlądowym oraz o rybołówstwie morskim. Ustawa reguluje konieczność posiadania karty wędkarskiej, aby legalnie łowić . Dokument wydawany jest dożywotnio przez starostwo powiatowe. Do wydania go niezbędne jest zdanie egzaminu. Egzaminowaniem zajmuje się Polski Związek Wędkarski. Początkujący wędkarz w swoim wyposażeniu powinien mieć:

  • wędzisko,
  • kołowrotek,
  • żyłki,
  • haczyki,
  • akcesoria dodatkowe jak spławik

Wybór wędziska zależny jest od zasobności portfela. Początkujący łowczy powinien wybrać wędkę uniwersalną, która nada się do połowu spławikowego z gruntu oraz do spinningowania. Wśród wędek można wyróżnić te teleskopowe oraz składane. Pierwsze są łatwe w transporcie, drugie ułatwiają hol ryb. Wybierając odpowiednią wędkę należy zwrócić uwagę na jej długość, ciężar oraz masę rzutową. Dla początkujących najlepszą długością będzie wędka do 3,5 metra. Ciężar powinien być niezbyt duży, tak aby nie męczyć zbytnio wędkarza. Kołowrotek służy do zwijania i przetrzymywania żyłki. Można wyróżnić kołowrotki z ruchomą szpulą oraz ze stałą. Bardziej uniwersalne są kołowrotki ze stałą szpulą. Jest on polecany początkującym wędkarzom. Wybierając kołowrotek warto zwrócić uwagę na niezawodność. Wybierać należy sprawdzone firmy jak Okuma, których wieloletnie doświadczenie gwarantuje niezawodność. Żyłki i haczyki należy dobierać do rodzaju poławianych ryb. Wielkość ryby determinuje parametry akcesoriów.

Hurtownia wędkarska online – Jaxon liderem rynku?

Sprzęt z hurtowni wędkarskiej

Zakupów wędkarze mogą dokonywać w tradycyjnych sklepach oraz w nowoczesnych internetowych. Zakupy w obu przypadkach mają swoje wady i zalety. Dokonując transakcji w stacjonarnych punktach można liczyć na fachową pomoc obsługi. W taki sklepach zazwyczaj pracują pasjonaci wędkarstwa, dzięki czemu profesjonalnie doradzą wybór potrzebnego sprzętu. W sklepach online można za to liczyć na nieco niższe ceny. W takich sklepach można również znaleźć fachowe artykuły na temat wędkarstwa i szczegółowy opis produktów. Dużym plusem zakupów w sieci jest możliwość dostarczenie sprzętu bezpośrednio do domu. Dzięki temu nie trzeba martwić się o transport. W sklepie w sieci istnieje także większy wybór. Właściciele tradycyjnych sklepów nie zamawiają produktów rzadko kupowanych. W Internecie znaleźć można niemal każdy potrzebny sprzęt. Sporą wadą może okazać się jakość zamawianego towaru. Dlatego tak ważne jest by wybierać produkty sprawdzonych marek. Dobry sklep posiada szeroką ofertę produktów najlepszych producentów na świecie. Tańszy sprzęt profesjonalistą po prostu się nie opłaca.

Sposoby na zanęcenie ryby

Wędkarstwo morskie

Zanęcanie polega na wrzucaniu do wody pokarmu, który zwabi określony gatunek ryb. Wybór zanęty zależy od rodzaju ryby, którą chce się złowić. Ilość wyrzucanej zanęty zależy od ilości ryb w zbiorniku. Jeśli jest ich mało potrzeba jej mało. Wśród taktyk nęcenia można wyróżnić dwie podstawowe. Pierwsza polega na jednorazowym wrzuceniu całego pokarmu oraz nie dorzucaniu go podczas łowienia. Druga taktyka opiera się na początkowym rozrzuceniu zanęty w wartości około 1/3 zapasów oraz na późniejszym stopniowym donęcaniu. Pierwszy sposób sprawdzi się na wodach dzikich, gdzie ryby nie są przyzwyczajone do stałego pożywienia. W wodach gdzie łowi się często lepszy okaże się drugi sposób.


Dokładniejsze informacje na ten temat są dostępne na:

  • Okonek.com.pl – sklep internetowy z szerokim wyborem produktów marek Konger i Jaxon
  • Wedkuje.pl – wędkarski portal internetowy z poradami i wiadomościami
  • Sezonnaleszcza.pl – internetowa hurtownia wędkarska z szerokim asortymentem sprzętu

Podsumowanie tematu


Wędkarstwo to sport i hobby, które znajduje wielu pasjonatów. Rozpoczęcie tego zajęcia wymaga poniesienia pewnych kosztów i sporej organizacji. Jednak w późniejszym okresie wydatki nie są już tak duże.

Leave a Comment