Regulatory gorących kanałów to mózg procesu odpowiedzialnego za odpowiednie osuszenie, stopienie i przekazanie stopionego granulatu do formy. Co więc dzieje się, gdy zaczyna działać nieprecyzyjnie, lub przestaje działać?
Regulatory gorących kanałów – co gdy przestają działać poprawnie?
Regulatory gorących kanałów to mózg procesu odpowiedzialnego za odpowiednie osuszenie, stopienie i przekazanie stopionego granulatu do formy. Co więc dzieje się, gdy zaczyna działać nieprecyzyjnie, lub przestaje działać? Po pierwsze, jeżeli przestaje on działać, to nie działa cała maszyna. Jest to bezpieczne rozwiązanie, ponieważ niemal na pewno wiadomo co się popsuło. A co w przypadku, gdy zaczyna źle działać? W takim przypadku maszyna ta sprawi, że każda inna część przestanie działać, może z wyjątkiem szybkozłączki pneumatycznej. Po za tym elementy sterowane elektrycznie takie jak elektrozawory pneumatyczne dawkujące kolor, granulat albo więcej jego rodzajów będzie mylił proporcje, co może kończyć się albo złym kolorem, albo jakimiś zaciekami na tworzywie albo zwyczajnie nie będzie trzymało formy ze względu na złą mieszankę. Niezależnym elementem od regulatora gorących kanałów są silnik pneumatyczne, które sterowane są sterownikami PLC ale i suszarka granulatu, ponieważ ma ona swój własny wbudowany system. Regulatory gorących kanałów są odpowiednikiem naszego mózgu, więc gdy on przestaje dobrze działać, wszystko zaczyna się psuć.
Co ma większy wpływ na wytworzony materiał? Dozownik barwnika czy granulatu?
Wtryskarka to inaczej maszyna do obrabiania wtryskiwanego tworzywa sztucznego. Tworzywo sztuczne dostarcza się poprzez stopienie granulatu. Ten dostarczany jest to wtryskarki poprzez odpowiednie dozowniki, jednak najczęściej ma on kolor biały lub szary, a dopiero później poprzez dozownik barwnika nadawany jest mu odpowiedni kolor. Jeżeli chodzi o dostarczenie granulatu lub koloru, to wszystko spięte jest ze sobą poprzez szybkozłączki pneumatyczne, a ilość, jaka jest wpuszczana do formy sterowana jest poprzez elektrozawory pneumatyczne. Zanim jednak granulat trafi do dozownika i do formy, musi być osuszony przez suszarkę granulatu. Całym procesem jednak steruje zazwyczaj przygotowane do danej wtryskarki regulatory gorących kanałów. Jednak dalszym procesem maszyny sterują już sterowniki PLC, którymi możemy ustawiać choćby siłowniki pneumatyczne, potrzebna do zautomatyzowania całego procesu. Co więc ostatecznie ma większy wpływ na ostateczny produkt, dozownik barwnika czy granulaty nie można jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ oba elementy muszą działać poprawnie, ponieważ bez nich cała maszyna będzie generowała błędy a wyprodukowane materiały będą miały zacieki, stopienia lub małe skazy.
Czy jakość jaką ma dozownik barwnika wpływa na końcowy produkt?
Produkt jaki jest efektem pracy fabryki tworzy sztucznych musi być produktem najwyższej klasy. Co jednak ma największy wpływ na to? Okazuje się, że każdy element w procesie produkcyjnym ma ogromne znaczenie, ponieważ gdy choćby jeden z nich przestanie działać prawidłowo zaczynają pojawiać się wady i skazy. Dajmy na przykład szybkozłączki pneumatyczne, które mogą albo się zaciąć, albo przestać łączyć. I jedna u druga opcja powoduje problem w maszynie. Podobnie ma się sytuacja, gdy elektrozawory pneumatyczne przestają działać w odpowiednim tempie. Może okazać się, że po rozregulowaniu ich podają one ze spóźnieniem farbę i produkt nie nadaje się do niczego, ponieważ dozownik barwnika zwyczajnie będzie źle dozował jej kolor. Dzisiejsze maszyny są bardzo złożonymi urządzeniami, szczególnie, jeżeli mają wytworzyć coś najpierw modyfikując pierwotny materiał, tak jak w tym przypadku dzieje się z granulatem. Zanim podamy granulat poprzez regulatory gorących kanałów, które pozwalają nam na stopienie go, musi on zostać osuszony do minimalnej wartości wilgoci, na co może pozwolić nam albo długotrwałe odkładanie go w suchym magazynie, albo suszarka granulatu.
Więcej na ten temat na:
- Simotti – strona internetowa firmy produkującej elektrozawory pneumatyczne
- Labotek – witryna internetowa przedsiębiorstwa tworzącego regulatory gorących kanałów
- Inzynieria.com – portal internetowy poruszający zagadnienia związane z inżynierią
Podsumowanie
Tak wysuszony granulat dopiero przekazywany jest dalej, przez najwyższej klasy podzespoły, żeby na koniec siłowniki pneumatyczne mogły wypchnąć produkt końcowy. Doskonal widać, że każdy element ma ogromne znaczenie pod względem działania.