Twoja firma jest wizytówką nie tylko wewnątrz ale także na zewnątrz. Jeśli czujesz, ze w Twoim biurze przydałyby się konkretne porządki to mycie okien jest ich nieodłącznym elementem. W wielopoziomowym budynku jest to jednak dużo bardziej skomplikowane niż w warunkach domowych. Sprawdź jak się na nie przygotować.
Komu zlecić mycie okien?
Mycie okien to syzyfowa praca. Trzeba ją wykonywać regularnie, w przeciwnym wypadku już po kilku tygodniach do pomieszczenia zacznie wpadać znacznie mniej światła. Na rynku istnieje wiele firm sprzątających. W zakres ich usług wchodzi m.in.: sprzątanie hal produkcyjnych, biur, marketów, a także mycie okien. Warto skorzystać z usług takich przedsiębiorstw ponieważ oferują oni kompleksowe usługi (mycie szyb, ram okiennych oraz parapetów). Ich pracownicy są przeszkoleni, mają doświadczenie oraz pracują sprawnie i dokładnie. Jeśli cała firma sprzątająca wydaje Ci się niepotrzebna możesz zatrudnić samodzielnego pracownika lub kilku. Przed przystąpieniem do pracy upewnij się, że podwładny posiada ważne przeszkolenie BHP, ubezpieczenie, badania lekarskie bez przeciwwskazań do zatrudnienia oraz odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Zapewnij mu sprzęt niezbędny do pracy:
- płyn do mycia szyb,
- płyn do mycia stolarki okiennej,
- skrobaczkę do trudnych zabrudzeń,
- szmaty,
- gąbki,
- drabinę,
- podest,
Bezpieczeństwo i komfort w pracy – rusztowania elewacyjne
Firmy oferujące usługi sprzątające stosują różne sposoby mycia okien na wysokościach. Znajdziecie wśród nich rusztowania, dźwigi, systemy linowe, a nawet tyczki teleskopowe. Te ostatnie są stosunkowo nowym trendem w myciu okien. Wykonane z lekkich tworzyw tyczki teleskopowe dochodzą do nawet 19,5 metra długości. W praktyce oznacza to, że stojąc na ziemi można myć okna na poziomie 5-6 piętra. Bezpieczeństwo tej metody i czas pracy są nieporównywalne z wszystkimi innymi obecnie dostępnymi. Inna jest także cena – jeśli nie chcecie wydać majątku lepiej zdecydować się na inną metodę. Jej wybór jest często zdeterminowany niezależnymi od nas czynnikami. Jeśli okna budynku są trudno dostępne z zewnątrz najprawdopodobniej konieczne będzie wykorzystanie podnośników i innych specjalistycznych sprzętów. Kolejną metodą jest mycie okien z wykorzystaniem rusztowań, które można wypożyczyć. Rusztowania elewacyjne składa się z:
- płaskich ram pionowych,
- podstawek śrubowych,
- stężeń poziomych oraz ukośnych,
- podestów,
Znajduje zastosowanie przy budynkach mieszkalnych, kościołach, halach wystawowych itp. Zapewnia szybki i łatwy montaż i demontaż, a ich metalowe barierki zwiększają bezpieczeństwo pracowników. Maksymalna wysokość takiego rusztowania to 60 metrów. Przy niższych budynkach sprawdzą się rusztowania aluminiowe (do 14 metrów). To tzw. rusztowania przejezdne – ich mocną stroną jest lekkość elementów i możliwość szybkiego przemieszczania konstrukcji. Dzięki poręczom są równie bezpieczne, co rusztowania elewacyjne. Doskonale nadają się do niskich, ale szerokich budynków.
Jak powinna wyglądać odzież ochronna osoby myjącej okna na wysokościach?
Prace na wysokościach należą do prac szczególnie niebezpiecznych, dlatego osoba wykonująca takie zajęcie powinna mieć do tego odpowiedni ubiór i akcesoria. Przede wszystkim niezbędne będą szelki i linki zabezpieczające, bez których żaden pracownik nie powinien przebywać na rusztowaniu. Kolejny wymóg to kask, chroniący głowę przed urazami. Dodatkowo osoba myjąca okna na wysokości powinna być ubrana w wygodne, antypoślizgowe buty robocze, kombinezon i kamizelkę. Tak skomplementowany ubiór oraz wyposażenie ochronią oraz zapewnią komfort każdej osobie przebywającej na wysokości. Pamiętajmy, że jest to zajęcie wymagające, a do jego wykonywania niezbędna jest odwaga i silny charakter. Nawet najlepszy sprzęt nie zapewni pewności siebie osobie z lękiem wysokości.
Więcej informacji w tym temacie można znaleźć na:
- Imsgrupa.pl – firma wykonująca usługi sprzątające
- Panoramafirm.pl – wyszukiwarka firm sprzątających
- Elmagsystem.pl – różnego rodzaju rusztowania
- Kegel24.pl – firma oferująca odzież i obuwie do pracy
Podsumowanie
Dzięki temu treściwemu poradnikowi powinieneś wiedzieć jak przystąpić do mycia okien we własnym przedsiębiorstwie oraz na jaką metodę się zdecydować. Pamiętaj, ze przestrzeganie przepisów BHP to absolutna konieczność.