Budowa i wykończenie domu drewnianego

Wiele osób chce aby ich nowo budowany dom był wyjątkowy. Dom drewniany na pewno sprosta tym wymaganiom, a materiał z którego zostanie wybudowany stworzy we wnętrzu cudowny klimat.

Etapy budowy domów drewnianych

Budowa domu z bali

Budowa domów drewnianych najczęściej jest wykonywana w technologi szkieletowej. Polega ona na stawianiu najpierw szkieletu budynku, który jest wykonany z belek. Szkielet ten jest wykonywany na gotowych już fundamentach ścian jak i wylewce pod podłogę. Gdy mamy już wybudowany szkielet ścian następuje budowa ścian z płyt pomiędzy które układa się izolację termiczną. Nie należy zapominać o izolacji, która będzie chroniła przed wilgocią. Podobnie buduje się pozostałe elementy domu drewnianego. Stop układa się z belek, pomiędzy którymi znajduje się izolacja, na którą układa się płyty. Na płyty zostaje położona podłoga. Dachy najczęściej są budowane z systemie krokwiowo-jętkowym. System ten jest bardzo trwały i pozwala na ułożenie każdego pokrycia dachowego. Budowa domów drewnianych charakteryzuje się krótkim czasem realizacji oraz tanimi kosztami.

Korzyści z budowy domów z bali

Budowanie domu z bali

Innym sposobem budowy domków drewnianego jest budowa go w systemie balowym. Budowa domu z bali jest droższa ze względu, że musimy zużyć większą ilość drewna. Domy z bali wywarzają wewnątrz specyficzny mikroklimat. Jednak aby nasz dom, spełniał swoje właściwości, musi być dobrze wykonany. Dlatego warto jest wynająć specjalistów z doświadczeniem. Domy drewniane z bali są energooszczędne, nawet jak nie spełnia wymogów cieplnych. Bale drewna są materiałem elastycznym i poza tym kumulują w sobie ciepło. Gdy wewnątrz pomieszczenia temperatura się obniża, ciepło te jest uwalniane. Cecha ta pomaga na zachowanie ciepła w pomieszczeniach przez długi czas. Dom wybudowany z bali jest bardzo trwały i może służyć przez dziesiątki lat. Dużą zaletą budowania domów jest krótki czas realizacji bo od dwóch do czterech tygodni. Jest to możliwe dzięki „składaniu” domu z gotowych elementów. Dużą również zaletą takich domów jest ich piękny, niepowtarzalny wygląd. Drewno jako materiał utrzymuje właściwą wilgotność powietrza, co wpływa pozytywnie na organizm, szczególnie na układ oddechowy.

Prace wykończeniowe wnętrz podczas budowy domu drewnianego w Warszawie

Prace wykończeniowe w domu

Prace wykończeniowe w Warszawie polegały na wykończeniu domu drewnianego, tak by można było w nim zamieszkać. Pierwszy etap to zabezpieczenie drewna zarówno przed szkodnikami, jak i warunkami atmosferycznymi. W następnej kolejności wykonano rynny oraz rury spustowe. Kolejnym etapem prac było wykończenie stopni oraz schodków do wejścia. Wyłożono je płytkami antypoślizgowymi oraz odpornymi na zmiany temperaturowe. Podczas tych prac również zadbano o ścieżki do wejścia oraz podjazd do garażu. Wykończenie wnętrz w Warszawie w domu drewnianym polegało na wykończeniu:

  • podłóg
  • ścian
  • sufitów
  • okien
  • drzwi
  • schodów

W większości domu podłogi zostały wykonane z desek. W łazience oraz pomieszczeniach gospodarczych podłoga zostały wykonana z płytek. Ściany oraz sufity zostały wykonane z desek, w kilku pokojach użyto płyt kartonowo-gipsowych. Okna w domu drewnianym w Warszawie wykonano z drewna sosnowego z szybami dwukomorowymi. Okna te są uchylno-rozwieralne oraz rozwieralne. Drzwi są drewnie. Wewnątrz z przeszkleniami. Drzwi zewnętrzne zostały zaimpregnowane oraz ocieplone. Schody w danym domu są wykonane z drewna sosnowego. Poręcze i traleki zostały ustalone indywidualnie z producentem. Elementy te pasują swoim wyglądem, jak i charakterem do całości wnętrza domu drewnianego.


Źródła informacji związanych z tematem:

  • Pulawscy.com – strona internetowa firmy z Warszawy wykonującej prace wykończeniowe
  • Budownictwo.org – serwis internetowy przybliżający zagadnienia budowlane
  • Jawor – strona internetowa firmy budującej domki drewniane całoroczne

Podsumowanie tematu

Każdy z nas marzy o swoich czterech ścianach. Dobrze, jeśli nas nowowybudowany dom jest trwały i będzie służył nam przez całe życie. Domy drewniane na pewno mają w sobie urok.

Leave a Comment