Botki damskie i haft na odzieży czyli moda kiedyś i dziś

Botki damskie oraz haft na odzieży to rzeczy, które nie wychodzą z mody od wielu już lat i pokoleń. Zmieniała się oczywiście ich forma, kształt, styl, ale zawsze na nowo zachwycały i dodawały szyku obu płciom.

 

haft1Haft ozdobny

Haft ozdobny towarzyszy ludzkości prawdopodobnie już od jej początków, kiedy pierwsze dwa fragmenty skóry w czasach prehistorycznych zostały ze sobą zszyte. Najstarsze zabytki tego rodzaju pochodzą ze starożytnych Chin. Wtedy była to prawdziwa sztuka. Przez stulecia wymagała precyzji oraz artyzmu, w których udział brali projektując wzory Rafael czy Albrecht Dürer. Nie jest to dziwne, gdy weźmiemy pod uwagę, że wszystkie prace wykonywane były ręcznie i wymagały niebywałego kunsztu. Dlatego też sztuka ta nie była uprawiana poprawnie gdy nie znajdywały się osoby uzdolnione artystycznie.

Być może ze względu na trudność wykonania dobrego wzoru, oraz fakt, że jego powstawanie trwało długo, ta technika zdobienia ubrań uchodziła za bardzo prestiżową i była chętnie wykorzystywana do ozdabiania nawet świątyń. Poprzez tą technikę wyrażano również symbolicznie przesłanie noszącej go osoby lub miejsca. Pełniła funkcję informacyjną lub nawet magiczną, ponieważ symbole były powszechnie wykorzystywane także do ochrony przed złem.

 

haftEwolucje haftu

Haft zmieniał się i ewoluował wraz z ludzkością i przeżył kilka przełomów w swojej historii. Wraz z wynalezieniem maszyn, które były w stanie masowo wykonywać hafty, ich znaczenie zostało zredukowane. Teraz jest to głównie ozdoba, lecz wciąż na świecie pozostaje wielu ludzi, którzy zainteresowani są haftem jako obiektem zawodowym, artystycznym, lub użytkowym. Mimo że dziś to haft komputerowy stanowi podstawę, to dalej istnieją ośrodki uczące podstawowych zasad tej techniki jako rzemiosła artystycznego. Komputerowe haftowanie jest precyzyjne i piękne, lecz dla wielu ludzi brakuje w nim duszy. Dlatego zgłębiane są dawne metody tworzenia i rozwijane są nowe na ich podstawie. Coraz więcej ludzi na nowo odkrywa uroki tego rzemiosła.

 

Haft dzisiaj

Współcześnie haft jest uznawany za wyłącznie kobiecy atrybut. Ponieważ natomiast projektanci od jakiegoś czasu chętnie stawiają na kobiecość w swoich propozycjach, sięgnęli także i po niego. Do łask wracają delikatne spódnice, zwiewne letnie sukienki, pięknie zdobione bluzki. Haft pozwala również na odświeżenie starych rzeczy, które zalegały w szafie. Wystarczy ozdobić je ciekawym wzorem by na nowo odzyskały blask. Można wzory wykonać samodzielnie, lecz wymaga to podstaw fachowej wiedzy oraz nie da się ukryć pewnych zdolności manualnych. Tu z pomocą może przyjść właśnie haft komputerowy lub maszynowy, który pozwoli na precyzyjne wykonanie. Dziś haft bywa także wykorzystywany oprócz swojego udziału w modzie, w celach marketingowych, promocyjnych. Hafty stosowane są również na strojach służb mundurowych, harcerskich i nie tylko.

 

botki damskieBotki damskie

Równie ciekawą historię, chociaż nieco młodszą, co haft mają za sobą botki damskie. Pierwszy ich model powstał w XIX wieku i prawie od razu stał się niezwykle popularny. Dzisiejsze botki wyglądają prawie tak samo jak te pierwsze, lecz prototyp posiadał najczęściej skromniejszy obcas. Zdobione były za to sznurówkami oraz wstążkami, budowane najczęściej ze skóry, lecz także tańszych materiałów. W latach międzywojennych botki przeszły swoją transformację oraz jeszcze bardziej zbliżyły się do współczesnego kształtu, szczególnie że powraca moda retro.

 


 

haft2Źródła:

 


 

Kolejny bum na botki damskie przydarzył się w latach osiemdziesiątych XX wieku. To wtedy narodziły się uznawane dziś za tandetne buty o długiej cholewie sięgającej nawet kolan, na obcasie. Współcześnie mamy niezliczoną ilość marek, kształtów i kolorów butów damskich, co daje również nieskończoną ilość stylizacji. Botki są funkcjonalne, dobrze sprawują się w zimie na mrozie, a przy tym świetnie wyglądają zarówno do spodni, sukienki jak i legginsów oraz niemal wszystkich rodzajów kurtek, płaszczy. Są doskonałym dodatkiem dla wszystkich kobiet, które także zimą, gdy nosimy ciężkie ubrania chcą być zawsze eleganckie i czuć się swobodnie.

6 thoughts on “Botki damskie i haft na odzieży czyli moda kiedyś i dziś”

Leave a Comment