Blacharstwo to coś więcej niż ozdoby dachu i rynny

Blacharstwo to najogólniej mówiąc jeden z działów rzemiosła związany z wytwarzaniem i naprawą przedmiotów z blachy. W dużej mierze współcześnie, gdy myślimy o blacharstwie to mamy przed oczami naprawy samochodów, jednak ten dział obecnie w dużej mierze odnosi się także do dachów, które pokryte są blachodachówką. Obejmuje on krycie samego dachu jak i wszelkie obróbki blacharskie.

obróbki blacharskieSzczelny, solidny dach – obróbki blacharskie

Obróbki blacharskie to ogólnie mówiąc wszelkie działania mające na celu uszczelnienie dachu i odprowadzenie z niego wody. Tego typu prace zazwyczaj wykonuje się w takich miejscach jak krawędzie i załamania połaci, wokół wszelkich elementów wystających z dachu, jak na przykład: komin, okna dachowe, włazy i wywietrzniki. Mają one ogromne znaczenie dla trwałości i solidności dachu jak i przedłużają jego żywotność. Samych rodzajów obróbek blacharskich jest kilka, a właściwie to nie tyle rodzajów obróbek, co rodzajów stosowanych przy nich materiałów. Można tu wymienić takie jak:

  • blacha stalowa ocynkowana
  • blacha cynkowa lub cynkowo-tytanowa
  • blacha miedziana
  • blacha aluminiowa

Cechują się one różną grubością, wytrzymałością oraz podatnością na działanie czynników atmosferycznych. Za najtrwalsze uważa się wykończenia wykonane z miedzi. Ich żywotność szacuje się na około 300 lat, jednak ważnym faktem jest to, że nie wolno ich łączyć z cyną, ponieważ przyspiesza to procesy korozyjne. Wybór materiału do obróbki blacharskiej jest sprawą indywidualną te trwalsze będą droższe przy wykonaniu, jednak będą dłużej służyć, te cechujące się krótszym okresem żywotności będą za to tańsze w montażu. Dodatkowo nie każde z prezentowanych rozwiązań można dostać, bądź pomalować na wybrany kolor.

cięcie blachyPokrycie dachu blachą – cięcie blachy

Pokrycie dachu wymaga od wykonawców przycięcia blachy dachowej na odpowiednie wymiary. Metod cięcia blachy jest kilka, najczęściej do tego celu stosuje się szlifierkę kątową. Metoda ta ma pewne wady. Otóż blacha cięta za pomocą gumówki w miejscu cięcia bardzo się nagrzewa, co powoduje uszkodzenie powłoki ochronnej, a co za tym idzie, przyspiesza procesy korozyjne, przez co po kilku latach może się okazać, że dach uległ już uszkodzeniu i przecieka. Innym urządzeniem stosowanym do cięcia blachy są nożyce wibracyjne. Ze względu na to, że pracują one w sposób pulsacyjny nie powodują one przegrzewania się materiału, a co za tym idzie, nie mają one wpływu na przyspieszanie korozji dachu i powstałych w jej wyniku uszkodzeń.

Kładzenie dachu – ślusarstwo czy blacharstwo?

Blacharstwo i ślusarstwo to rzemiosła trochę do siebie zbliżone. Blacharstwo jak sama nazwa wskazuje zajmuje się wykonywaniem i oporządzaniem przedmiotów z blachy, ślusarstwo natomiast robi mniej więcej to samo tylko, że jego zakres jest szerszy, bo dotyczy wszystkich metali, a także pracy z takimi narzędziami jak: szlifierka kątowa, spawarka, wiertarka. I teraz pytanie czy kładzenie dachu to działalność z kręgu blacharstwa, czy ślusarstwa? Wychodzi na to, że i to i to. Dlatego większość firm trudniących się tego rodzaju usługami to zakłady ślusarsko-blacharskie lub ślusarsko-dekarskie.

spawaniePrzygotowanie konstrukcji pod dach domu – spawanie

Każdy dom już w fazie projektu ma uwzględnioną konstrukcję dachu metalową lub drewnianą. Wiele osób zastanawia się, która z nich jest lepsza. Większość osób jest za drewnianą konstrukcją głównie ze względu na cenę. Okazuje się jednak, że konstrukcja metalowa w niektórych przypadkach jest lepszym rozwiązaniem. Czasami po prostu jest to tańsze rozwiązanie, a czasami po prostu wychodzi ono lepiej jeśli wziąć pod uwagę bilans jakość – cena. Jeśli chodzi o estetykę domu to często te z metalową konstrukcją prezentują się lepiej, choć w małych domkach równie dobrze sprawdzają się drewniane. Wybór metalowej konstrukcji, choć może wymaga one więcej pracy to jest to na pewno wybór trwalszego rozwiązania.


Źródła:


Puentując temat:

Prace blacharskie i ślusarskie to zdecydowanie więcej niż zamontowanie rynny i położenie blachodachówki. Jest to cały szereg prac związanych z przygotowaniem samej konstrukcji umożliwiającej kładzenie dachu, jak i uszczelniania już znajdującego się poszycia, tak aby mogło ono pozostać jak najdłużej w dobrym stanie.

Leave a Comment