Alternatywne metody budowania domu

Budowa domu to dłutowały i kosztowny proces, obecnie jednak dostępne są różnorodne alternatywy, które często pozwalają prace budowlane skrócić nawet do kilku dni lub sporo zaoszczędzić. Część z tych rozwiązań może się wydawać dość dziwna lub niepewna warto jednak się z nimi zapoznać, by wiedzieć, że możliwości jest więcej niż jedna.

Dom z balaDom drewniany to szybka i ekologiczna inwestycja – dom z bali co należy wiedzie

W Polsce coraz powszechniejsze staje się budowanie domów drewnianych. Główną zaleta tego typu budowy jest jej zdecydowanie krótszy czas niż w przypadku tradycyjnych domów murowanych. Dodatkowo koszta już na płaszczyźnie samej inwestycji są zdecydowanie niższe. Mankamentem tej metody budowlanej jest natomiast fakt, że w Polsce ekip zajmujących się budową domów z bala jest nie wiele, co może sprawić, że na samo rozpoczęcie budowy przyjdzie poczekać, nim jakiejś ekipie budowlanej zwolni się termin. Dodatkowo solidność i parametry domu drewnianego ściśle związane są z jakością jego wykonania, dlatego ekipa musi być profesjonalna. Zaletą domów drewnianych na poziomie eksploatacyjnym jest fakt, że drewno jako materiał budowlany cechujący się wysoką termoizolacyjnością sprawia, że mają stosunkowo niskie zapotrzebowanie na ciepło, co za tym idzie koszta ich ogrzewania są niskie. Ponadto w damach tych panuje specyficzny mikroklimat przyjazny dla zdrowia i sprzyjający wypoczynkowi.

Dom z prefabrykatówDom z prefabrykatów – alternatywa dla domów drewnianych

Główną zaletą domu z prefabrykatów jest szybkość i łatwość ich budowy. Proces budowlany opiera się na złożeniu całego domu z gotowych elementów wykonanych z płyt betonowych. Obecnie jednak produkcja gotowych modułów jest tak zróżnicowana, że pozwala na zrealizowanie za pomocą tej metody praktycznie każdego projektu architektonicznego. Co sprawia, że indywidualnie zaprojektowany dom rodzinny, gotowy jest w kilka dni. Choć do jego budowy wykorzystywane są gotowe prefabrykaty, to można wymienić kilka ich rodzai, w zależności od tego jaką maja one funkcje pełnić:

  • prefabrykat z lekkich betonów z kruszywem keramzytowym
  • prefabrykat z zwykłego betonu klasy C20/25 lub C30/37
  • prefabrykat z keramzytobetonu LC12/13
  • prefabrykat z keramzytobetonu LC16/18

Szybkość budowy sprawia, że jest to dobra alternatywa dla osób, którym zależy na czasie jednak nie są przekonane co do solidności i wytrzymałości domów drewnianych i obawiają się podjąć takiej inwestycji. Domu wybudowany za pomocą tej technologi są masywne i solidne, jednak koszt budowy jest dość wysoki w przypadku średnich rozmiarów domu jednorodzinnego wynosi on około 300 tysięcy złotych. Co sprawia, że jest to dość drogie rozwiązanie, jednak cena rekompensowana jest szybkością budowy domu i długoletnią gwarancja, które dają firmy wykonujące budynki przy użyciu tej technologii.

KontenerTanie rozwiązanie – kontenery modułowe

W przypadku większość technologii budowlanych koszta budowy domu są zwykle bardzo wysokie. Tanim i całkiem ciekawym rozwiązaniem dla osób których nie stać na tradycyjną budowę może się okazać budowa domu z wykorzystaniem kontenerów modułowych. Kontenery mieszkalne wyposażone są w pomieszczenie sanitarne, sprawnie działające prysznice, ciepłą wodę, prąd i ogrzewanie, czyli posiadają takie same standardy jak zwykle domy. Wykorzystanie kontenerów modułowych pozwalaj na ich swobodne łączenie, a co za tym idzie na zagospodarowanie dowolnej powierzchni mieszkaniowe, w tym także na budowę domu piętrowego. Wiele osób zapewne obawiaj się nie tylko o komfort mieszkaniowy jaki dają kontenery, ale także o to jak one wyglądając. Współcześnie możliwości aranżacyjne takich kontenerów są ogromne, zarówno na zewnątrz jak i we wnętrzu mogą one wygląda jak zwykły dom murowany czy drewniany. Ich wygląd uzależniony jest tylko od gustu, upodobań i pomysłowośc9i właścicieli.


 Źródła informacji zawartych w artykule:


 Na zakończenie:

Sposobów na wybudowanie domu w obecnych czasu mamy co najmniej kilka. Każda z przedstawionych alternatyw ma swoje zalety i swoich zwolenników, co za tym idzie każdy może dobrać takie rozwiązanie budowlane, które najlepiej pasuje do jego obecnych potrzeb. Alternatywy te są bardzo ciekawe i często zdecydowanie lepsze niż tradycyjne rozwiązanie, więc nie bójmy się wybierać nowoczesnych rozwiązań, skoro oferują nam znacznie więcej. „

Leave a Comment