Akcesoria rehabilitacyjne dla dzieci niepełnosprawnych – nowoczesna pomoc

Nie ulega wątpliwości, iż dzieci dotknięte niepełnosprawnością intelektualną bądź ruchową wymagają wiele ciepła i opieki. Należy zrozumieć, w jakim położeniu się znajdują i czego potrzebują, aby funkcjonować na jak najwyższym poziomie. Poza pomocą specjalistów wiele zależy również od rodziców. To oni bowiem przebywają z dzieckiem na co dzień, dlatego powinni być wyposażeni we wszelkie niezbędne akcesoria, które sprawią, że rehabilitacja będzie przebiegała zgodnie z planem, a jej efekty w sposób znaczący podniosą komfort życia osoby niepełnosprawnej. Warto więc wiedzieć, w co można się zaopatrzyć, aby to osiągnąć.

 

physiotherapy-595529_640Sprzęt rehabilitacyjny

Różnego rodzaju sprzętu jest obecnie na rynku bardzo dużo. Są skierowane zarówno do niemowląt, jak i dzieci starszych. Podstawową rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest odpowiedni wózek. Powinien być on skonstruowany zgoła odmiennie, niż standardowe urządzenia. Przede wszystkim musi zapewnić znacznie większą stabilność, tak aby dziecko, które się w nim znajduje, mogło poruszać się w sposób komfortowy. Siedzisko w takim wózków wyposażone jest w ergonomiczny kształt, który znacząco podnosi wygodę.

 

disability-224133_640Rehabilitacja ruchowa dziecka

W tego typu przypadłościach niezmiernie ważna jest aktywizacja ruchowa dziecka. Musi ono wykonywać dodatkowe ćwiczenia, aby jego rozwój przebiegał jak najbardziej prawidłowo. Pomocny okazać się może specjalnie skonstruowany rehabilitacyjny pełzak. Ma on za zadanie usprawnić uszkodzone funkcje motoryczne. Dziecko znajduje się w pozycji, która stymuluje prace jego mięśni, a także kształtuje prawidłowo pozycję ciała. W znaczący sposób poprawia on lokomocję, dzięki czemu dziecko jest pod tym względem dużo mniej zależne od pomocy rodziców. Pełzak stanowi bardzo dobry element terapii kręgosłupa, przykurczy mięśni czy innych dysfunkcji związanych z poruszaniem się.

Podobne działanie oferują specjalne siodła. Również umożliwiają uzyskanie odpowiedniej postawy pionowej, która w znacznym stopniu usprawnia przemieszczanie się dziecka. Zresztą terapia niepełnosprawnych intelektualnie w ogromnej mierze skupia się właśnie na wszelkiego rodzaju ćwiczeniach, które mają za zadanie zwiększenie motoryki. Poza wspomnianymi rozwiązaniami na rynku dostępnych jest również wiele innych systemów, których zadaniem jest pobudzenie funkcji ruchowych. Urządzenia te są w stanie przeprowadzić taką osobę przez każdy etap rozwoju – mogą być obecne przy nauce raczkowania, jak i późniejszych ćwiczeń związanych z samodzielnym chodzeniem. Poprawiają działanie kończyn, a także pełnią funkcję terapeutyczną dla mięśni, kręgosłupa, karku czy miednicy.

 

bethesda-naval-hospital-80363_640Leżak kąpielowy – jak poprawić komfort

Bardzo pomocnym rozwiązaniem może okazać także leżak do kąpieli. Niejednokrotnie czynność ta stanowi poważne wyzwanie – zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Wspomniany leżak umożliwia prawidłowe ułożenie ciała, tak aby mycie przebiegało komfortowo. Powinien on posiadać regulacje, która umożliwi stosowne ułożenie wszystkich kończyn. Doskonale sprawuje się w wannie, ale może posłużyć także jako pomoc przy zajęciach na basenie lub nad morzem.

 


 

 

handicapped-39936_640Więcej informacji:

 


 

 

chair-147653_640Na koniec

Istnieje mnóstwo dodatkowych przedmiotów, które sprawią, iż codzienne funkcjonowanie nie będzie utrapieniem.

Wymienić można chociażby:

  • rehabilitacyjny fotelik samochodowy,
  • drabinkę łóżkową,
  • odpowiednie nakładki toaletowe,
  • specjalnie skonstruowane stoliki.

Ponadto bardzo pomocne okazać się mogą również wszelkie sprzęty ćwiczeniowe, jak tory do chodzenia bądź bieżnie.

Proces rehabilitacyjny jest niezmiernie ważny. Często ciągnie się przez większość życia, a jego zaniechanie może okazać się niebezpieczne. Dlatego warto dowiedzieć się jak najwięcej o tym skomplikowanym procesie, by zawsze móc wyciągnąć pomocną dłoń do naszego dziecka. Z pewnością miejscem, w którym znajdziemy wiele fachowej literatury, jest księgarnia edukacyjna. Mieszczące się tam książki wyposażą nas we wszelkie niezbędne informacje.

 

 

Leave a Comment