Akcesoria dla dziecka na rodzinne wyprawy rowerowe – w co należy się zaopatrzyć

Wyprawa rowerowa z dzieckiem to idealny czas na spędzenie chwil razem. Chwile na świeżym powietrzu to dla malucha samo zdrowie. To również okazja dla rodziców, aby mogli zaczerpnąć odrobiny potrzebnego ruchu. Razem z dzieckiem mogą oni przemierzać ciekawe trasy, wzbogacić wyjazd o odpoczynek w ładnym miejscu lub zapewnić szereg innych atrakcji – jazda na rowerze jest nie tylko przyjemna lecz również darmowa.

 

fotelik rowerowyFotelik rowerowy

W przypadku niemowlaka, można go przewozić od momentu skończenia pierwszego roku życia, pod warunkiem że potrafią on samodzielnie siadać. Wystarczy zakupić odpowiednie wyposażenie w formie foteliku, jaki umieszcza się na bagażniku roweru lub montuje z przodu. Fotelik należy dobrać zgodnie z wagą dziecka – maluchy powyżej 15 kilogramów nie mogą korzystać z fotelików montowanych na ramie. Należy wybrać wyposażenie posiadające odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa. Plusem fotelika jest to, że zapewnia on stały kontakt z dzieckiem, co daje dużo radości zarówno maluchowi jak i samemu rodzicowi. Należy pamiętać o odpowiednim ułożeniu dziecko oraz zapewniania mu maksimum bezpieczeństwa, poprzez prawidłowe zapięcie pasów i zapewnienie stabilnej pozycji.

 

przyczpka rowerowaPrzyczepka rowerowa

Bardziej wygodną alternatywą dla już nieco większego malucha jest zamontowanie specjalnej przyczepki. Dzięki niej, dziecko może przyjąć nieco bardziej swobodną pozycję niż siedząc na foteliku. Dodatkowo, jest ona bardziej bezpieczna oraz można trzymać w niej niezbędne produkty dla dzieci. Warunkiem korzystania z przyczepki jest to, aby dziecko miało więcej niż 120 centymetrów wzrostu. Zakup tego rodzaju wyposażenia jest polecany szczególnie w przypadku planowania dłuższych tras rowerowych. Ponadto, daje możliwość ochrony dziecka przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, takimi jak deszcz. Rozwiązanie nie sprawdzi się jednak, jeśli chcemy jeździć po terenach miejskich, gdyż daje ograniczone pole w manewrowaniu podczas omijania przeszkód. Przyczepka nie jest także przeznaczona do jeżdżenia po szczególnie nierównych i wyboistych powierzchniach, ze względu na niski poziom amortyzacji.

 

Jak zająć czas

Aby dziecko nie zaczęło marudzić w trakcie wyprawy rowerowej, warto zabrać ze sobą akcesoria umożliwiające zabawę. Mogą to być akcesoria marki Djeco, która oferuje wyposażenie w artykuły artystyczne, w tym naklejki, pastele czy kredki.

 

rowerekDoczepiany rowerek

Dla większych dzieci, w wieku przynajmniej kilku lat, dobrym rozwiązaniem jest zakup doczepianego rowerka. To opcja dla dzieci, które potrafią już trochę jeździć, jednak podczas wyprawy nie są w stanie nadążyć za dorosłymi. Doczepiany rowerek to forma dziecięcego roweru, który posiada jedynie tylne koło, podczas gdy za oparcie z przodu służy mu długa rurka doczepiona do wspornika siodełka. Wybór takiego wyposażenia przedstawia wiele zalet: dziecko jest bezpieczniejsze, gdyż nie ma możliwość samodzielnego zjechania z trasy, a jednocześnie posiada wrażenie bycia prawdziwym kierowcą. Jest to dobre rozwiązanie dla dzieci, które dopiero co uczą się jeździć – dzięki niemu mogą spokojnie nauczyć się utrzymywania równowagi podczas jazdy na rowerze.

 

rower cztery kółkaCztery kółka

Maluchom, które pragną nauczyć się jeździć samodzielnie, z pewnością pomogą w tym rowerki wyposażone w dodatkowe koła boczne. Z czasem, gdy już opanują umiejętność jazdy na rowerze i niestraszne im dłuższe dystanse, poleca się zakup normalnego roweru, który będzie jednak przystosowany do użytkowników w ich wieku. Taki rower powinien być zaprojektowany zgodnie z budową anatomiczną dziecka. Koła muszą być dopasowane zgodnie ze wzrostem. Oferta rowerów dla starszych dzieci, a także młodzieży obejmuje modele różnego typu: zarówno rowery miejskie, jak i górskie.

 

Należy pamiętać, że według prawa, przewożąc dziecko na rowerze możemy korzystać jedynie ze ścieżek rowerowych oraz jezdni. Bez względu na wybór sposobu akcesorium do jazdy na rowerze, każde dziecko powinno być wyposażone w odpowiednich rozmiarów kask.

 


 

 

dziecko rowerekAkcesoria rowerowe dla dzieci:

  • Fotelik rowerowy na tył
  • Fotelik rowerowy na przód
  • Przyczepka rowerowa
  • Doczepiany rowerek
  • Dodatkowe, boczne kółka do rowerka

 


 

 

rowerek dziecięcyWięcej informacji znaleźć można:

 

6 thoughts on “Akcesoria dla dziecka na rodzinne wyprawy rowerowe – w co należy się zaopatrzyć”

Leave a Comment